Pitanje statusa Kosova neplanirano je izašlo u prvi plan tokom današnje posjete predsjadnika Albanije Sarajevu. Bujar Nishani je tokom konferencije za novinare rekao da je članovima Predsjedništva BiH rekao da je samostalno Kosovo realnost, tvrdeći da je u tome naišao na razumijevanje svojih bh. kolega.
Iza zatvorenih vrata, albanski predjsednik i trojica članova Predsjedništva BiH razgovarali su o statusu Kosova, ali u zvaničnom obraćanju novinarima izbjegli su da pomenu ovu temu. Tek na naše pitanje, Bujar Nishani, priznao je da je posjetu iskoristio za lobiranje da BiH prizna putne dokumente, ali i samostalnost Kosova.
“Mi smo svakako razgovarali o zajedničkim interesima i o regionalnim interesima. Vjerujemo da su upravo takvi odnosi između Kosova i BiH, ali i na sam region. Ja sam iznio svoje mišljenje i podijelio ga sa tri člana, a to je da je moja želja da BiH prizna Kosovo, kao nepovratnu realnost“, izjavio je Bujar Nishani, predsjednik Albanije.
Netom nakon objavljivanja ove vijesti, oglasio se sprski član Predsjedništva, koji je demantirao navode da je BiH promijenila svoj stav o nepriznavanjuu Kosova. Zabuna je nastala kada je albanski predsjednik rekao da je naišao na razumijevanje članova Predsjedništva BiH.
“BiH neće mijenjati svoju politiku. Dok sam ja član Predsjedništva o tome se neće razgovarati. Kosovo i Metohija su sastavni dijelovi Srbije“, kazao je Mladen Ivanić.
Ivanić je pojasnio da je tokom sastanka zagovarao liberalizacije viznog režima, jer građani BiH da bi dobili vizu, moraju ići u Tiranu ili Zagreb. Podaci govore da je posljednjih mjeseci Kosovo odbilo 700 viza za bh. građane, dok je BiH sve zahtjeve pozitivno rješila. Na Nishanijevu izjavu reagirao je i predsjednik RS Milorad Dodik.
“Tu se pita i RS, a RS nema namjeru da prizna Kosovo. Mi ostajemo pri svojoj odluci. Vjerujem da će se predstavnici RS u BiH voditi time”, rekao je Dodik.
Kakva je bila reakcija ostalih članova Predsjedništva ostalo je nejasno, jer se tokom konferencije za novinare predsjedavajući Dragan Čović bazirao ne temama reginalne saradnje i euroatlantskim integracijama.
“Euroatlanski put nema alternativu za BiH. Prije deset dana smo predali aplikaciju za EU, tražili smo od albanskog kolege potporu za aktivaciju MAP-a u Vašavi”, komentarisao je Dragan Čović.
Osim regionalne saradnje i euroatlatskih integracija, tema razgovora bila je i ekonomija. Glavna poveznica Albanije i BiH je jadransko-jonska autocesta, koja tek treba da se gradi. Zanimljiv podatak je i taj da smo prošle godine u Albaniju izvezli robu u vrijednosti skoro 50 miliona maraka, a uvezli 12 miliona.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.