U rubrici Press u Novom danu sa Almom Dautbegović Voloder u studiju je bio Damir Arnaut, poslanik SBB-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
Centralna vijest iz domene unutrašnje politike jučer bila je ta da je Dom naroda državnog parlamenta usvojio je izmjene Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH kojim je predviđeno ukidanje bijelog hljeba.
Delegati su sa devet glasova “za“, tri protiv i jednim suzdržanim podržali predloženi zakon, kojim se briše član koji propisuje da “izabrani funkcioneri i nosioci funkcija, nakon prestanka javne funkcije, imaju pravo na naknadu najduže godinu dana počevši od dana prestanka funkcije”.
Ta naknada obuhvatala je osnovnu neto platu s dodatkom za minuli rad, poreze i doprinose.
“Činjenica da je ‘bijeli hljeb’ ukinut je prikladan naslov. Više od 10 godina građani izražavaju nezadovoljstvo naknadom za nerad. Zahvaljujući tome da je neko obavljao privilegovanu funkciju da ima pravo na naknadu. Najglasniji su ti zahtjevi bili tokom protesta, a SBB je ispunio to obećanje”, kazao je Arnaut.
Istakao je da čim je prijedlog došao do Doma naroda, “bijeli hljeb” je ukinut za mjesec dana, a da je čekanje od godinu – bilo nepotrebno.
Suštinski, “bijeli hljeb” je ukinut na nivou države za sve one koji obnašaju funkciju na državnom nivou.
“Dva posljednja funkcionera koja su uzela ‘bijeli hljeb’ ući će u historiju kao posljednji korisnici te privilegije”, kazao je Arnaut.
Što se tiče aktuelne sigurnosne situacije iskazao je zabrinutost.
“Prošle godine u dva navrata smo imali terorističke napade, imamo ubistva, vršnjačko nasilje. Kada je sigurnost u pitanju SBB je pokazao liderstvo. Predložili smo zakon koji je usvojen, o zabrani učešća naših državljana na stranim ratištima. Ukinute su nakande za rad u komisijama, što znači da smo usvojili tri kapitalna – historijska zakona. Vijeće ministara bi trebalo da prati SBB u ovoj dinamici rada”, rekao je poslanik SBB-a.
Aktuelno pitanje je i moguća ruta izbjeglica, koja će prolaziti kroz BiH, a Arnaut smatra da to nije realno u ovom trenutku.
“U PSBiH tražili smo mišljenje ministarstva sigurnosti. U novembru se pojavila informacija da, a tada se činilo da to nije moguće. Čini mi se da ni sada nije najjasniji scenario. Preko BiH je ruta teža, jer izbjeglice onda mogu samo u Hrvatsku. Granica između BiH i Hrvatske je teža za preći, i mislim da će nas zaobići. Ipak, dosta zavisi od odnosa Srbije i Hrvatske”, pojasnio je.
Damir Arnaut još jednom je potvrdio da koalicija SDA-SBB funkcioniše, uprkos činjenici da je stranka ušla u nezgodnom trenutku nakon neodgovornih poteza DF-a.
“Svi izvještaji međunarodnih eksperata pokazuju da je ulazak SBB-a u vlas stabilizovala BiH”.
Komentarisao je i odluku Suda BiH da pusti Fahrudina Radončića da se brani sa slobode.
“Odluka dokazuje da smo mi bili u pravu od početka i da pritvor nije potreban. SBB je opredijeljen da da doprinos u stabilizaciji prilika. SBB je potreban BiH”, istakao je Arnaut.
Što se tiče ubistva Arnele Đogić, stradaele djevojke iz Olova, Arnaut je kazao da slučajevi poput tog daju dodatne probleme za građane BiH. Smatra da situacija u regionu nije dobra kada je o tom pitanju riječ, i da loša ekonomska situacija doprinosi padu vrijednosti i okretanju građana kriminalu.
“Nećemo pokloniti članstvo BiH”, jasan je stav NATO-a, a Arnaut je to komentarisao ovim riječima:
“Istu formulu će primijeniti i EU. Postoje obaveze koje se moraju ispuniti. NATO nije klub, i jasne su privilegije koje pruža. Daje sigurnosni kišobran, ali je i velika obaveza. Nadam se da će se riješiti i to pitanje vojne imovine, da ćemo riješiti i aktivirati MAP plan i brzo ući u NATO. Iskustvo ostalihe zemalja pokazuje da je NATO prva stepenica ka ulasku u EU”.
O rezultatima popisima ni traga ni glasa. Navodni rok je 1. juna, kada bi rezultati trebali biti poznati.
“Predugo čekamo, a ako se ne objave 1. juna pitanje je da li će biti validni. Nedopustvo je da se čeka tri godine. Mis mo probili veliki rok, a sve zbog toga što se svodi na različita tumačenja zakona. Treba pratiti Eurostatove eskperte i prihvatiti njihove savjete”.
Najavljeno je i to da koridor 5C može biti gotov za šest godina. Arnaut smatra da je to tehnički moguće, ali postoji pitanje imamo li novac, stručnost i dobru volju. Sigurno je da svaki put kada autoput prođe kroz zemlju vodi do jačanja ekonomije.
“To bi bila dobra stvar za BiH na više nivoa. Može se izgraditi za šest godina, ali mora postojati neko ko to može povući. Motor sa velikom energijom je potreban BiH”, smatra Arnaut.
Kada je koalicija u pitanju, jasna je na federalnom nivou.
“Vlada funkcioniše, i na državnom nivou funkcioniše popriliččno dobro. Puno bolje nego prošle godine, jer je stabilnija situacija nego kakvu smo zatekli”.
Pojasnio je Arnaut da ne očekuje implementaciju predsude Sejdić-Finci i odluku o sudbini Mostara u ovom ciklusu, nego da će se to desiti na narednim izborima, i da će se to morati popraviti.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.