Američka nomadska škola došla u BiH po važnu životnu lekciju

Vijesti 03. mar 201618:19 > 19:30
N1

"Think global" naziv je američke škole u kojoj se nastava odvija u cijelom svijetu. Ovo je jedina takva obrazovna institucija na svijetu, a njeni učenici trenutno uče upravo u Bosni i Hercegovini.

Od kuće do škole, od škole do kuće, pjesma je koju ovi učenici sigurno ne pjevaju. A evo i zašto:

Ovo je jedan običan čas matematike. Međutim, škola u kojoj se odvije je potpuno nesvakidašnja. Učenici ove škole nemaju svoju zgradu, a uče putujući po cijelom svijetu. Ovi putujući nomadi su ovaj put za svoju destinaciju izabrali – Bosnu i Hercegovinu.

Tu su, kažu, naučili važne živote lekcije:

“Iako vas političari mogu izmanipulisati da mislite kako različiti ljudi ne mogu živjeti skupa, to nužno ne mora biti istina, kao što je to slučaj u Bosni. Iako postoje tenzije između različitih etničkih grupa, one i dalje žive skupa. Napuštaju se društveni odnosi zasnovani na etničkim modelima i usmjerava se ka otvorenijem identetu Bosne i Hercegovine”, kazao je učenik Victor Antony.

U cijelom svijetu, ovo je jedina škola “na točkovima” . A širenje vidika i učenje iskustvom je gorivo koje je pokreće.

“I druge škole putuju, ali naša škola uopšte nema lokaciju. Vjerujemo da putovanja omogućavaju da se promijeni percepcija i da se uči na mnogo dublji način, nego što je to moguće samo putem knjiga. Ovakvo učenje našim učenicima omogućava da svijet iskuse na opipljiv način. Svaki semestar putujemo u drugu zemlju i istražujemo o njoj”, otkriva James Steckart, direktor škole.

Zašto je srce Balkana jedna od stanica, odgovorio nam je profesor engleskog, Bosanac koji je život u rodnoj zemlji zamijenio za podučavanje u nomadskoj školi:

“Zbog svega što se dešavalo u devedesetim…kako bi djeca to lično mogla iskusiti i vidjeti iz prve ruke. Deseti razred radi na projektu koji se tiče konflikta i uzimaju primjer BiH i pokušavaju na osnovu našeg primjera ponuditi rješenja za neke svjetske konflikte”, navodi Adnan Mačković, profesor engleskog jezika.

Kulturološko šarenilo im se sviđa. Ali nisu svim oduševljeni, kažu nam učenici:

“Ovdje sam iskusila i neke kulturološke šokove. Na primjer, pušenje. To je nešto čega nisam bila svjesna. Takve stvari pokazuju kako se neke zemlje razlikuju od mog rodnog mjesta, ali u suštini mnogo uživam u BiH”, dodaje Mayoya Riofrio, učenica iz Ekvadora.

Škola bez temelja i krova, ali vrata otvara svakome. Učenike iz cijelog svijeta okuplja moto – misli globalno, a dio konačne slagalice znanja sačinjavat će i dijelovi iz Bosne i Hercegovine

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.