Hadžihafizbegović poručio Kusturici: Vrati se u Sarajevo

Vijesti 07. mar 201615:06 > 15:11
N1

Emir Hadžihafizbegović, jedan od najznačajnijih i najpopularnijih glumaca u regionu gostovao je prošlog vikenda u Beogradu i u Mikser hausu odigrao predstavu Žaba. U velikom intervjuu za Nedeljnik, Hadžihafizbegović je pozvao Emira Kusturicu da se vrati u Sarajevo.

Emir Hadžihafizbegović, jedan od najznačajnijih i najpopularnijih glumaca u regionu gostovao je prošlog vikenda u Beogradu i u Mikser hausu odigrao predstavu Žaba. Čovjek koji u svojoj biografiji ima Zlatnog lava za najboljeg glumca na Venecijanskom festivalu, a bio je član filmskih ekipa koje su osvajale najznačajnije svjetske nagrade poput Zlatne palme i Zlatnog medvjeda, dao je ekskluzivni intervju za Nedeljnik u kojem je prvi put pozvao Emira Kusturicu, svog bivšeg profesora i režisera koji mu je dao prvu ulogu u filmu “Otac na službenom putu”, da se vrati u Sarajevo.

“Kad sam se s njim svađao prije 25 ili 15 godina, to je nekako imalo smisla. Padale su teške riječi, bilo je puno bijesa, bola, povrijeđenosti, ali čini mi se nikad mržnje, osim kada je u jednom intervju za srpske novine, a to je objavilo sarajevsko Oslobođenje, rekao da je jadna majka koja me je rodila. Ja njegovu majku Senku i oca Murata jako poštujem. Ulazio sam u njihovu sarajevsku kuću i svake godine, kad sam na filmskom festivalu u Herceg Novom, odem na mezare njegovih roditelja i položim cvijeće.

Kad, kako i zašto je pukao jedan od najboljih ljudi, profesora, režisera i Sarajlija koja je moja malenkost upoznala za ove 54 godine, ja ne znam, ali nešto dobro znam. On je i danas, kao i nekada, endemski Sarajlija i takav će otići u zemlju. Svi njegovi Kustendorfi, Kamengradovi, sve njegove Mokre gore i ruska odlikovanja, svi njegovi koncerti, opere i soliranje na bas gitari u No Smoking Orchestra samo su Potemkinova sela koja je gradio pateći za Sarajevom. Nemam pojma da li će čitati ovaj intervju, ali evo pozivam javno Emira Kusturicu da dođe u Sarajevo i skine mrenu gađenja prema svom rodnom gradu” kaže Hadžihafizbegović u svom pozivu Kusturici”, objavljenom u zadnjem broju Nedeljnika.

“Emire, spremi se bolan, pripremi pet pametnih rečenica i vrati se tamo gde ti je mjesto. Pusti Dodika i drži ga na stendbaju. Ne može jedan endemski jalijaš i rediteljski genije sa Gorice tek tako preći preko granata i smrti u ulici njegovog djetinjstva. Naša veza je jako emotivna. Ja sam se kao glumac realizovao kroz tri segmenta. Kroz božji dar, četiri godine njegovog mentorstva na Akademiji i asfalta koji je bitan u mom životu i druženja s ljudima na margini.

I to me je determiniralo. Ja sam kao student prve godine, ne znajući šta je film i set, snimio svoj prvi kadar u Ocu na službenom putu, a partner mi je bio Pavle Vujisić. To je ta talična stvar. Raditi Oca na službenom putu, a studirati glumu tek nekih 90 dana, bila je privilegija koju i dan danas smatram nečim što me je odredilo. Mnogo veće vucibatine od Emira Kusturice šetaju Sarajevom”, kaže Hadžihafizbegović koji na pitanje da li bi prihvatio Kusturičin poziv za ponovnu saradnju odgovara:

“Da, onog trenutka kad dođe u Sarajevo. A otkriću vam ekskluzivu, da je Kusturica prije nepuna tri mjeseca postao član Udruženja redatelja BiH“:

“Jako sam vezan za Beograd, ali dugo nisam dolazio i to s razlogom. Imao sam tjeskobu znajući da Karadžić i Mladić šetaju mojim Beogradom. Moja oba roditelja su iz Srebrenice i meni je u Srebrenici stradalo 30 članova bliže familije. Majka mi je stradala u Tuzli tokom rata. Nisam došao ni na beogradsku premijeru filmaKaraula što se pokazalo ispravnim jer se kasnije saznalo da jepoznati doktor Raša Dabić (Radovan Karadžić) bio na premijeri u Sava centru i ja bih mu se te noći premijere poklonio.

Jednom su me pitali “Što te nema tako dugo u Beogradu?” Odgovorio sam da je to kao kad imaš najboljeg prijatelja koji oboli od karcinoma. Kreneš u bolnicu i nosiš mu banane, pomorandže, fruktalov sok i dođeš na vrata, a kažu ti ‘Bolje da ga zapamtiš kakav je bio, nego da ga sada vidiš’. Ja sam, nakon što su u Hag otišli Karadžić i Mladić, počeo dolaziti u Beograd, moj Beograd. Odgovorno tvrdim da volim Beograd na emotivniji i suptilniji način nego oni koji su se rodili u njemu”, kaže Hadžihafizbegović u velikom intervjuu za Nedeljnik.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.