Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić bio je gost Novog dana.
Za danas je zakazan sastanak na najvišem nivou o temi “Odluka o sistemu koordinacije procesa evropskih integracija u BiH”. Na pitanje šta konkretno očekuje od ovog sastanka je rekao: “Mehanizam koordinacije je jedan izuzetno važan dokument putem kojeg ćemo koordinirati sve nivoe vlasti, sve instiutucije. To je kreiranje zajedničkog dokumenta jednog glasa iz BiH na našem daljem putu ka EU. Ostajem sasvim otvoren za korekcije koje mogu povećati funkcionalnost ovog dokumenta. Svi oni koji misle da će putem mehanizma koordinacije na bilo koji način jačati kapacitet entiteta, državnost entiteta, neće naći sugovornika u meni. Očekujem da ćemo se svi ponašati u skladu sa ustavnim nadležnostima“.
O aplikaciji za članstvo u EU je rekao: “Tvrdim da smo uradili većinu posla i o tome govore i podaci. Vijeće ministara je za samo šest mjeseci uradilo dosta toga i entitetske mjere konstatno rade na provedbi svih mjera i mali korak je ostao do potpunog usaglašavanja. Možemo reći da se procedura prihvatanja aplikacije odvija u pozitivnom smislu i u narednih nekoliko mjeseci se nadamo da će aplikacija biti prihvaćena nakon čega očekujemo da ćemo dobiti upitnik na koji ćemo odgovoriti brzo i kvalitetno“.
Komentarisao je i popis stanovništva u BiH.
“Nažalost, čini mi se da je politika ovdje uspjela da nadvlada ili istisne struku. Vijeće ministara je dalo nalog Agenciji za statistiku da ubrza ovaj proces i da izradi jedinstvenu metodologiju i objavi rezultate. Ono što je nerazumljivo je kako svi sudionici ne razumiju da pitanje popisa ne može se svesti samo na puko pitanje, a to je broj rezidentnih stanovnika ili ukupno kojeg naroda koliko živi u BiH. Popis je dokument u kojem ćemo naći većinu odgovora koja ćemo dobiti u upitniku. Apel Vijeća ministara jeste da na takav način razumijemo popis kao jedan od ključnih pitanja makroplaniranja važnih segmenata BiH. Vijeće ministara nema zakonske ovlasti da finalno usvoji odluku. Odluka ostaje na Agenciji za statistiku”, izjavio je.
Na pitanje da li je moguće zaštititi interese domaće poljoprivrede istovremeno poštujući uslove EU je odgovorio: “Moguće je, iako sam pojam zaštite ili potpune zaštite domaćih prozvoda je nepoznanica unutar EU koje je otvoreno tržište. Ja bih više fokus stavio na pitanje da mi unutar naših budžeta povećamo poticaj proizvođača da se osmisle novi modeli i da konačno entiteti prihvate određene prijedloge, da usvojimo tri zakona koji su na čekanju već sedam mjeseci. S jedne strane želimo da pomognemo, a sami ne želimo da koristimo fondove i mogućnosti kojima bi povećali konkurentnost svojih proizvoda kao što je urađeno sa mlijekom, a sad bismo to mogli uraditi sa bijelim mesom i konzumnim jajima“.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenihmreža Twitter | Facebook.