Gost rubrike Press u Novom danu bio je Branislav Borenović, poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) i predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP).
Naravno, najaktuelnija tema ove sedmice je predstojeća presuda Tribunala u Haagu Radovanu Karadžiću, ali i otvaranje Studentskog doma na Palama koji nosi ime po istoimenoj ličnosti.
Borenovićev stav je da ne treba unositi euforiju.
“Presuda haškog tribunala će biti važna tema narednih dana. Biće izuzetno teška, a nikoga neće ostaviti ravnodušnim. Svako će je gledati sa svoje strane. Ne treba praviti euforiju. Ne treba ići u pravcu ‘ko je počeo rat’. Političke strukture trebaju sa manje euforije govoriti. U BiH je uspostavljen sistem poštovanja na osnovi Dejtonskog sporazuma”.
Komentar na Studentski centar “Dr. Radovan Karadžić” na Palama komentariše slično:
“Ima različtih motiva za to. Najvažnije je da je Dom otvoren, da studenti studiraju. Motiv Dodika je politički, suprotan onome koji je bio prije 10-15 godina. Ne treba dizati tenzije, imamo domova i u drugim naroda koji su bili akteri. Najbitnije je da studenti imaju mogućnost da prate nastavu”, kazao je za N1 dodavši:
“Ako hoćemo da vidimo trgove sa nazivima ulica, domova koja nose imena predsjednika Izetbegovića ili Tuđmana otići ćemo u raspravu koja nas neće odvesti nigdje”.
Kadetska reprezentacija BiH do 17 godina plasirala se na EP u fudbalu, koje će se ovog maja igrati u Azerbejdžanu. Ti naslovi zauzeli su bitan dio naslovnica današnjih novina.
“Voljeli bi svi da imamo više naslovnica poput sa takvim vijestima. Radosna vijest koja šalje poruku prema mladima da se uspjeh može postići, uprkos limitiranoj podršci”.
“Potrebno je više novca i pažnje, ulagati u mlade ljude koji se bave sportom, i pokazati da se vrijedi baviti sportom. Nadam se da će takvih vijesti biti više, kako ne bismo komentarisali teške političke teme”, kazao je Borenović.
Ocijenio je i to da je otvaranje džamije Ferhadija u Banjaluci 7. maja vrlo važno pitanje od kulturnog značaja za taj grad. Pojašnjava da su političke strukture dokazale da je ovo značajan događaj i da su se pobrinule da sve prođe u dobrom tonu.
“Banjaluka šalje poruku da svi narodi mogu da žive i konzumiraju svoje religijske aspekte”, kazao je.
Izbjeglice i takozvana Balkanska ruta su našle svoje mjesto u dnevnoj štampi. BiH može biti tranzit izbjeglicama sa Bliskog istoka, što će biti izazov za državu.
“Izazov za BiH. Zatvaranje Balkanske rute otvara priču da se ide preko BiH. Odgovor treba dati u određeno vrijeme, i mora biti saglasan sa evropskom politikom. Da li će to biti novi problem za BiH, jer migranti bi mogli ostati? Da li smo spremni da primimo određeni broj ljudi? Izazovno pitanje koje zahtjeva odgovore”, kaže Borenović.
“Evropske države ne žele da migranti prelaze preko njihove teritorije, i to usložnjava migrantsko pitanje. Treba biti oprezan”, dodaje.
Mehanizam koordinacije potpuno oslikava strukturu BiH, smatra Borenović, a dodaje da je to “dobar dokument na buduće stavove koji će kreirati BiH”.
Radi se o sujeti pojedinih političkih struktura, koji manje pričaju o sadržaju, ističe.
“Nama preslikava BiH po svim sektorima u procesu pregovaranja sa EU. Hahn će pokušati to riješiti sa predstavnicima RS. Potreban nam je, koristan. Koliko god ga teško objasniti to je dobar dokument koji daje garanciju svima u BiH”.
U Novom danu Borenović je komentarisao slučaj Mostar.
“Važno pitanje. Mostar je najbolji pokazatelj gdje se nalazimo. Priča je brzo izašla u medije, a stavovi ključnih stranaka suprotstavljeni. Mislim da je ključ da se pokuša na mirniji način sa manje pažnje kreirati dogovor, pa izaći u javnost sa dogovorom. Sve što nije usaglašeno udaljavat će političke faktore. Nismo zadovoljni šta se dešava tamo. Pitanje je da li će doći do dogovora”, rekao je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.