Ko će odgovarati za uništavanje zaštićene baštine u BiH

Vijesti 28. mar 201620:16 > 20:24
Pixabay

Nepoznate osobe u ranim jutarnjim satima oskrnavile su Stari most u Mostaru, spomenik na UNESCO-voj listi svjetske baštine.

U svom vandalskom pohodu koji su snimile nadzorne kamere ugostiteljskih objekata u užem jezgru starog dijela grada, osobe za kojima policija traga nisu birale sredstva niti način na koji će oskrnaviti zaštitni simbol Mostara i Bosne i Hercegovine. 

Osim što su sa Starog mosta bacili kamen na kojem je pisalo “Don't forget '93” u sjećanje na godinu kada je srušen jedan od najljepših svjetskih mostova, vandali su također uništili i ploču na kojoj su se nalazila imena donatora. U svom divljačkom pohodu, uništene su i obližnje bašte ugostiteljskih objekata.

Dubravko Lovrenović, bosanskohercegovački historičar i redovni profesor na Odsjeku za historiju Filozofskog fakulteta u Sarajevu, u razgovoru za N1 kaže da, pošto se radi o skrnavljenju spomenika pod zaštitom UNESCO-a, za brigu o njemu su nadležne dvije komisije, Komisija za odnose BiH sa UNESCO-om i Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH.

“Prekršajne mjere su određene Krivičnim zakonom i kreću se od novčane do zatvorske kazne. Nažalost, ovo o čemu mi govorimo do jučer je predstavljalo incident, ali se bojim da to postaje dio naše svakodnevice. Očito je da je postdejtonsko stanje BiH rodilo jednu novu generaciju jer su to sve mladi ljudi, novu generaciju sa ‘novim’ sistemom vrijednosti u kojem drugi i drugačiji smeta i treba ga pod svaku cijenu ukloniti. Ako ga se već ne može ukloniti, onda na red dolazi kulturna baština, u ovom slučaju Stari most u Mostaru. Ukoliko nadležne institucije ne reagiraju promptno, ali zaista odmah, ja sam gotovo siguran da će se isti ili slični ispadi vandalizma i dalje dešavati u ovoj zemlji”, kazao je Lovrenović za N1.

Stari most je artiljerijskim pogocima srušen 1993. godine. Pod patronažom UNESCO-a formiran je međunarodni tim stručnjaka za rekonstrukciju Starog mosta.

Nakon obnove, Stari most je svečano otvoren 2004., a Komitet za svjetsku baštinu je 17. jula 2005. upisao područje Starog mosta Starog grada Mostara na Listu svjetske baštine UNESCO-a.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.