U Azerbejdžanu kao robove držali radnike iz BiH i Srbije

Vijesti 17. nov 201418:42 > 18:49
N1

U Sudu BiH počelo je suđenje Boži Vučenoviću i još dvanaestorici optuženih za organizovani kriminal, odnosno trgovinu ljudima. Oni se terete za nelegalan odlazak građana na rad u Azerbejdžan i nezakonitu imovinsku korist u iznosu od oko 3 miliona eura.

 Podsjetimo da su zbog ilegalnog slanja i zloupotrebe stotine radnika iz Srbije i BiH na ruskim olimpijskim gradilištima u Sočiju, do sada podnesene tri krivičnu prijave u Srbiji.

Boro Kuzmić iz Kotor Varoši bio je u grupi od više stotina građevinaca iz BiH koji su u jesen 2009. bili doslovno zarobljeni u Azerbejdžanu. U Baku je otišao posredstvom firme “Serbaz” Bože Vučenovića iz Gradiške. Poput mnogih, zarađene plate nije dobio. U BiH se uspio vratiti nakon sedam mjeseci, kako kaže robovanja.

“Počelo je sve sa neredovnom isplatom, onda kako nije bilo para, oni su pojačali osiguranje. Naše pasoše su uzeli. Čuo sam i da su mlatili one koji su se bunili”, izjavio je Boro Kuzmić.

Optužnica protiv Bože Vučenovića i još dvanaestorice optuženih najveća je opužnica za trgovinu ljudima u historiji bh. pravosuđa. Prema grubim procjenama, Tužilaštvu će trebati dvije godine da iznese sve dokaze koji terete optužene za radnu eksploataciju 635 državljana BiH, Srbije i Makedonije.

Radnicima nisu plaćane dogovorene naknade, novčano su kažnjavani, tjerani da rade prekovremeno bez mogućnosti odbijanja. Radnici su držani u potpunoj ovisnosti od optuženih, jer nisu imali sredstava za život, pri čemu im je bila ograničena sloboda kretanja i mogućnost povratka u BiH. Na ovaj način, optuženi su eksploatirajući žrtve ostvarili nezakonitu imovinsku korist u o iznosu od oko 5,9 miliona KM, čije će oduzimanje biti zatraženo tokom postupka, stoji u optužnici.

No, Azerbejdžan nije jedini slučaj u kojem su radnici iskorištavani. Javnost je upamtila priču sa olimpijskih gradilišta u Sočiju gdje se i danas mogu naći radnici iz BIH i regiona.

“Nama se svakodnevno javlja identičan problem sa grupama naših građana koji prihvataju od različitih mešetara navodno dobre uslove rada i visok novac. No kraju se ispostavi da od toga nema ništa, štaviše ostavljeni su na cjedilu”, rekao je Zoran Perković.

Kako bi se radnici zaštitili od eventualnih prevara, prije odlaska na strana tržišta neophodno je da kontaktiraju resorno ministarstvo gdje će im biti data informacija o kakvoj firmi se radi. No i pored ovih upozorenja odlazak i rad na crno se nastavlja.

“Stanje u sektoru građevinarstvu u BIH je izuzetno je teško u zadnje vrijeme. Ovo vrijeme koje dolazi bit će još teže. Zbog toga imamo situacije poput ove u Sočiju i možda slične za koje tek trebamo saznati”, Naida Sarajlija-Alihodžić.

Inače Vučenovići su poznati i u Hercegovini gdje su posjedovali nekoliko firmi iza kojih je ostao višemilionski dug prema radnicima i državi.