Haški sud: Prvi put presuda bez optuženika

Vijesti 31. mar 201617:38 > 19:06
N1

Lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj oslobođen je po svih devet tačaka optužnice za zločine u Hrvatskoj, BiH i Vojvodini, u prvostepenoj presudi koja mu je izrečena pred Haškim tribunalom.

Najduže haško suđenje okončano je oslobađajućom presudom. Tužilaštvo nije dokazalo optužnicu za poticanje na ubistva, mučenja, silovanja i progon nesrpskog stanovništva.

“Ovom oslobađajućom presudom po svih devet tačaka optužnice nalog za hapšenje koji je žalbeno vijeće izdalo 17. jula 2015. godine postaje bespredmetan. Prema tome Vojislav Šešelj je po izricanju ove presude slobodan čovjek“, izjavio je Jean-Claude Antonetti, predsjedavajući Pretresnog vijeća Tribunala.

Šešelj je presudu i dočekao na slobodi. Slobode se po podizanju optužnice dobrovoljno odrekao prije trinaest godina, ne znajući da će u hašku historiju ući kao najduži i najkontroverzniji sudski proces.

“Idem u Haag da zastupam više od deset hiljada dobrovoljaca Srpske radikalne stranke, sve one koji su se borili na svim frontovima”, govorio je Vojislav Šešelj, lider Srpske radikalne stranke.

I odbranio je. Sudsko vijeće je većinski zaključilo da Tužilaštvo nije dokazalo postojanje udruženog zločinačkog poduhvata. Šešelj nije kriv ni za krivična djela progona, deportacija, ubistva, mučenja, razaranja i pljačkanja nesrpskog stanovništva. Šešeljeva ratnohuškačka retorika na ratištima u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, te za skupštinskom govornicom u Beogradu također je bila dio optužnice.

“Stvorićemo ‘veliku Srbiju’. Živjela ‘velika Srbija'”, izjavio je svojevremeno Vojislav Šešelj, lider Srpske radikalne stranke.

Vijeće je zaključilo da nije sporno da je Šešelj vođen političkom strašću da se stvori “velika Srbija”, ali da ništa ne ukazuje na poziv u zločin. Šešelj nije bio nadređen dobrovoljcima, tzv. Šešeljovcima, nije mogao znati za zločine, niti ih podstrekivati i podržavati, zaključile su sudije.

“Većina vijeća, uz suprotno mišljenje sutkinje Latanci, nije moglo odbaciti razumnu mogućnost da su ti govori održani u kontekstu sukoba i da mu je cilj bio da se podigne moral njegovih vojnika, a ne da ih se pozove da nemaju milosti ni prema kome”, kazao je Jean-Claude Antonetti, predsjedavajući Pretresnog vijeća Tribunala.

Vijeće je primijetilo kako u pristupu Tužilaštvu nedostaje preciznosti.

“Tumačenje tužitelja u najboljem slučaju zamagljuje hronologiju događaja, a u najgorem slučaju ih iskrivljuje, s obzirom na dokaze predstavljene vijeću. Po mišljenju većine članova vijeća, projekat ‘velike Srbije’ kakav zagovara Vojislav Šešelj je a priori politički, a ne kriminalni cilj”, rekao je Antonetti.

Tužilaštvo je najavilo naknadno donošenje odluke o eventualnoj žalbi Apelacionom vijeću na izrečenu presudu.

Ubijeđen sam da žrtve neće biti zadovoljne ovom presudom, dijelimo njihovo razočarenje. Pažljivo ćemo pregledati argumente kako bismo odlučili hoćemo li se žaliti. Ta odluka neće biti donesena danas već narednih dana”, izjavio je Serge Brammertz, glavni tužilac Haškog tribunala.

Sudski proces Šešelju trajao je od 2006. do 2012. godine. Šešelj, koji se branio sam, nije pozivao svjedoke. Tri puta mu je suđeno za nepoštivanje suda, jer je optuženičku klupu često koristio kao političku govornicu. Tribunal je ranije odlučio da će presudu izreći bez njegovog prisustva, uvažavajući argument Vlade Srbije da nije moguće prekidati Šešeljevo liječenje od tumora. Presuda je izrečena uz suprotno mišljenje sutkinje Flavije Latanci.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.