Ivo Komšić: Sarajevo u Evropu ne ide praznih ruku

Vijesti 06. apr 201612:35 > 17:27
N1

Ivo Komšić, gradonačelnik Sarajeva, obratio se na večerašnjoj dodjeli Šestoaprilske nagrade riječima da da je Sarajevo uvijek bilo djelo svoje vlastite, ali i dio opće povijesti čovječanstva, grad koji je tokom svoje burne i slavne povijesti, preživio, nadjačao, prevladao sve oblike fašizma, terora, progona, urbicida…

“Nisu to dozvolili naši hrabri borci tokom Drugog svjetskog rata. Nisu to dopustila ni djeca ovoga grada, kada su u proljeće ‘92. preko noći izrasla u branitelje. Večeras im ponovo, u ime svih nas, kažem hvala! Sarajevo je izdržalo najdužu opsadu u modernoj historiji čovječanstva koja je trajala 1.425 dana, tokom koje je živote izgubilo 11.541 civila, uključujući i 1.500 djece. Zato danas, s pravom, zajedno s našom državom i jedinom domovinom Bosnom i Hercegovinom, grad Sarajevo traži mjesto koje mu pripada na političko-kulturnom prostoru Europe. Ne ide Sarajevo tamo praznih ruku”, kazao je Komšić.

“Ono nudi svoje najveće blago: posebnost suživota različitih kultura i civilizacija, čudesnost svoga arhitektonskog sklada, jedinstvo šarma i gostoljubivosti njegovih dobrih i vrijednih ljudi, široku lepezu festivala… O tome svjedoči i ovo prelijepo zdanje sarajevske Vijećnice, čiji ćemo 120. rođendan obilježiti za 14 dana. Od 9. maja 2014. godine, kada smo je na Dan Evrope i pobjede nad fašizmom otvorili za javnost, Vijećnica je postala nezaobilazna turistička atrakcija grada. Posjetilo ju je više od 120.000 ljudi sa skoro svih kontinenata, od toga preko 10.000 osnovaca i srednjoškolaca iz cijele BiH”, dodao je Komšić.

Grad Sarajevo ostaje lider projekta izgradnje Trebevićke uspinjače. Ova gradska administracija je uspjela riješiti problem imovinsko-pravnih odnosa, čime je Grad i formalno i stvarno stekao pravo da gradi uspinjaču. Kroz historijski, ekonomski, saobraćajni i turistički aspekt ukupnog razvoja grada Sarajeva prožimaju se osnovni ciljevi obnove trebevićke uspinjače: ponovna afirmacija olimpijske planine Trebević kao simbola grada, unaprjeđenje turističke ponude, uspostavljanje sportsko-rekreativnih sadržaja, te kreiranje eko-zone Trebevića, koji ima najveću koncentraciju kisika u regionu”, kazao je Komšić.

“Sarajevo i Istočno Sarajevo će 2019. godine organizirati Europski omladinski olimpijski festival. Predsjedništvo BiH je potvrdilo generalno pokroviteljstvo, što je garancija da država stoji iza EYOF-a 2019. Vijeće ministara BiH, kao i gradovi domaćini su u svojim budžetima planirali sredstva za ovaj projekat. Očekujemo da to učine entitetske vlade i velike kompanije, banke, privatne firme. Urađen je master plan s preciznim lokacijama gdje će se i koje discipline odvijati. U toku je formiranje novog organizacionog odbora kojeg će činiti predstavnici svih nivoa vlasti, upravitelji olimpijskih objekata i klubovi zimskih sportova. Ova administracija zabilježila je značajne rezultate u oblasti međunarodne suradnje s kojima se malo koji grad može pohvaliti. Naši gradovi pobratimi i partneri iz cijeloga svijeta iskazali su značajnu podršku i solidarnost žrtvama poplava u našem gradu i zemlji. Danas sarajevskim ulicama voze funkcionalni autobusi i tramvaji, koje su donirali Istanbul i Konya. Grad Ankara je spremna da pomogne sarajevski vodovod. Friedrichshafen će financirati kompletnu ugradnju lifta u DZ Omer Maslić za invalidna lica, te donirati aparat za inhalaciju za djecu”, naveo je gradonačelnik Sarajeva.

“Četiri sarajevska dobrovoljna vatrogasna društva koriste vozila pristigla iz Beča. Magdeburg je dva puta donirao muzičke instrumente, a Zagreb je drugu godinu zaredom ugostio stotinu djece iz socijalno ugroženih obitelji omogućivši im da ljetuju na moru. Uspostavili smo suradnju među mladima Sarajeva – Wolfsburga, Bad Ischla, Beograda, Innsbrucka, te mađarskog grada Gedelea. Sarajevo je grad festivala. Ukupno 15 manifestacija financijski podržava Grad Sarajevo, od međunarodnog festivala Sarajevska zima, preko izložbi, muzičkih, teatarskih, književnih, poetskih, dječijih festivala, pa do najveće regionalne filmske smotre – Sarajevo Film Festivala”, kazao je on.

“U našem gradu su po prvi put održani Dani nacionalnih manjina, posvećeni tradicionalnim jelima i pićima, folkloru te potrebama ovih udruženja. Završili smo projekat postavljanja 55 informativnih tabli s nazivima tramvajskih stajališta na svim tramvajskim linijama na području grada;  sufinansirali smo ozvučenje semafora na četiri najfrekventnije raskrsnice u Nedžarićima, kako bi slijepe i slabovidne osobe mogle sigurno prelaziti ulicu i samostalno se kretati po gradu; kontinuirano pomažemo rad javnih kuhinja; stipendiramo siromašnu djecu osnovnih i srednjih škola; pomogli smo ponovnom otvorenju Zemaljskog muzeja; uvijek smo bili uz našu najtrofejniju reprezentaciju u sjedećoj odbojci, bicikliste i druge sportiste”, kazao je Komšić.

On je dodao da je u protekle tri godine zabilježeno oko 750.000 posjeta Olimpijskom bazenu “Otoka”, na kojem je proplivalo blizu 8.000 djece.

“Poštovani moji sugrađani, Sarajevo je suvremeni europski grad koji je uvijek bio dio europske povijesti, ali koji će uvijek biti i dio europske budućnosti! Šesti april je najvažniji datum za grad Sarajevo, za sve njegove narode i građane. Na nama je da Sarajevo izgrađujemo, podižemo, osnažimo, i kao grad i kao svoj zavičaj, i materijalno i duhovno. Na nama je da svakodnevno njegujemo i dograđujemo identitet ovog grada po mjeri svih njegovih građanki i građana. Na nama je da osiguramo preduvjete za sigurniji i kvalitetniji život, građanski mir i povjerenje u instituciju Grada Sarajeva. Na kraju bih svima prisutnim kao i svim građanima Sarajeva još jednom čestitao praznik slobode. Posebne čestitke upućujem ovogodišnjim dobitnicima najviših priznanja Grada Sarajeva”, kazao je Ivo Komšić na kraju svog govora.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.