Zvizdić: Šešelj nije dobrodošao u Sarajevo

Vijesti 06. apr 201613:31 > 13:33
Anadolija

Očekujemo da ćemo se iz Turske u BiH vratiti zasigurno sa dobrim vijestima kada je u pitanju izvoz mesa, a otvorit ćemo i pitanje za izvoz mliječnih proizvoda, bijelog sira i drugih proizvoda koji su važni za naše poljoprivrednike, rekao je u intervjuu Denis Zvizdić, predsjedavajući VM BiH.

“To je samo onaj segment kada govorimo o poljoprivredi, a, otvorit ćemo mi, naravno, i čitav niz drugih pitanja kao što je izvozna saradnja u oblasti metalne industrije, namjenske industrije, drvne industrije… kako bi prošlogodišnji obim vanjskotrgovinske razmjene koji je bio na razini od 500 miliona eura ili milijardu KM u narednim godinama značajno poboljšali i povećali”, naveo je Zvizdić.

Istakao je da će svakako jedna od vrlo bitnih tema razgovora delegacija BiH i Turske biti trgovinski sporazum BiH sa Turskom, koji će generalno promatrati trgovinski odnos u trgovinskoj razmjeni dvije države, a jedan od bitnih elemenata takvog sporazuma je izvoz mesa.

“Nastojimo to da proširimo na još neke proizvode, kao što je bijeli sir ili neki drugi proizvodi, odnosno da još jednom potvrdimo kapacitet i kvalitet proizvoda koji su već tradicionalno prisutni iz Bosne i Hercegovine na tržištu Turske kao što je ulje ili drugi proizvodi koji se izvore iz BiH. Mi ćemo predložiti da kvote za izvoz mesa ovaj put budu dio trgovinskog sporazuma, odnosno da one ne budu samo temporalnog karaktera nego da postanu dio jednoga dugoročnijeg programa kako bi naši poljoprivrednici i oni ljudi koji će se baviti uzgojem u Bosni i Hercegovini mogli dugoročnije da planiraju. Sasvim sam siguran da ćemo naići na razumijevanje i podršku sa turske strane bez obzira na određene probleme koje smo imali u prethodnom periodu. Mislim da smo pravovremeno djelovali, da smo preventivno djelovali i da se slični problemi neće više dešavati”, ocijenio je Zvizdić.

Anadolija

Predsjedavajući Vijeća ministara BiH istakao je da će posjeta Turskoj, prije svega, biti prilika da se još jednom potvrdi dobra i prijateljska saradnja između Turske i Bosne i Hercegovine, te da se u ime BiH zahvali za sve ono što je Turska uradila za Bosnu i Hercegovinu, posebno u nekoliko posljednjih godina, u vrijeme poplava kada je BiH bila u nezavidnoj situaciji, te imajući u vidu da je Turska dodijelila dva vrlo zančajna kredita za povratak raseljenih lica i izbjeglica i jedan kredit za razvoj malih i srednjih preduzeća.

Tu je, kazao je Zvizdić, i Turska agencija za saradnju i koordinaciju (TIKA) koja je realizirala do sada preko 700 projekata i konačano, naveo je predsjedavajući Vijeća ministara BIH, stav Turske koja cijelo vrijeme podržava neovisnost i međunarodnopravni subjektivitet Bosne i Hercegovine i njen put ka Evropskoj uniji i daljim koracima ka članstvu u NATO.

“S druge strane bit će to prilika da sadržajno unaprijedimo našu ekonomsku saradnju i ekonomska pitanja. Ekonomska saradnja će biti u fokusu naših razgovora, bit će u fokusu naših interesa. Zbog toga sa nama ide i određeni broj privrednika iz različitih oblasti za koje mislimo da mogu biti vrlo interesantni za turske investitore iz sektora u kojima Bosna i Hercegovina ima određene konkurentske i komparativne prednosti. Dio naših privrednika je već otišao na Marmara biznis forum, pa će nam se priključiti, u četvrtak, u Ankari. Mislim da se može značajnije i sadržajnije unaprijediti ekonomska saradnja. Naš zadatak je da na ispravan način prezentiramo potencijale Bosne i Hercegovine. Ja sam sasvim siguran da će investitori iz Turske to razumjeti na pravi način i da će takve prezentacije biti prava pozivnica da nastave ulagati u Bosnu i Hercegovinu”, konstatovao je Zvizdić.

Dogovor o prilagodbi SSP-a u narednim mjesecima

Predsjedavajući Vijeća ministara BiH rekao je kako “smatra da ne postoji opasnost od zaustavljanja izvoza mlijeka i mliječnih proizvoda iz BiH ka Evropskoj uniji”.

Naprotiv, naveo je Zvizdić, “posljednja komisija i kontrola koja je bila prije par sedmica u BiH je ustvari pokazala da su bh. mljekari vrlo osposobljeni i da u potpunosti poštuju definirane normative i standarde tako da su za četiri mljekare koje su već ranije dobile dozvole za izvoz ta dozvola im je još jednom potvrđena i produžena”.

“Dodatno, još četiri mljekare su dobile mogućnost za izvoz mlijeka i mliječnih prerađevina iz BiH u EU. To govori o kapacitiranosti bh. mljekara i činjenici da su u smislu kvalitete i konkurentnosti proizvoda dosegli jedan zaista zavidni, možemo kazati, u ovom trenutku evropski nivo”, rekao je Zvizdić.

Kada se govorimo o prilagodbi Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) BiH sa EU Zvizdić je naglasio da “mislim da ćemo to uraditi, odnosno da će to biti i odraz kompromisa, ali i poštivanja nekih rokova koje su zacrtale bh. vlasti do kada bi to trebalo da bude završeno”.

“Mislim da bi u narednih par mjeseci to pitanje trebalo da bude završeno na bazi međusobnog razumijevanja i kompromisa koji će uvažiti naravno stavove i jedne i druge pregovaračke strane. Jer, jedan od općih uvjeta pristupanja neke zemlje EU jeste da ta zemlja bude sposobna i održiva u mnogim segmentima svoga ekonomskog razvoja. Dakle, zadatak je EU da zemlje koje pristupaju Evropskoj uniji ustvari ekonomski ojačaju, osposobe da mogu biti dio velikog jedinstvenog evropskog tržišta od 500 miliona stanovnika. U tom smislu mislim da ćemo naići na razumijevanje, da je riječ o jednom dosta osjetljivom, vrlo senzibilnom sektoru, a to je sektor poljoprivrede koji u BiH počinje na jedan pozitivan i dinamičan način da se budi i razvija i da sada ustvari treba i neka vrsta podrške. Tako da informacije sa kojima ja raspolažem od resornog ministra i pregovaračkih timova jeste da se to ipak razvija i u sadržajnom i dinamičkom smislu u pozitivnom pravcu”, naveo je Zvizdić.

Predsjedavajući Vijeća ministara BiH naglasio je kako očekuje da će BiH sve uvjete o kojima se i ranije razgovaralo vezano za uslove za kredibilnu aplikaciju za članstvo u EU završiti u prvoj polovini ove godine.

“Da li je to kraj maja ili sam početak juna, sada ne znam, uglavnom ćemo moći informirati Evropsku komisiju da sve ono što je ustvari bilo zacrtano, dogovoreno i definirano da je završeno i da oni mogu početi pripremati upitnik. Ja očekujem da ćemo vjerovatno u rani početak druge polovine 2016. godine dobiti taj upitnik. U međuvremenu ćemo se i mi kao državni nivo, a svakako i nivoi entiteta u kapacitetu u kojem su nadležni i onom što su već počeli i dalje pripremati za odgovaranje ili za pripremu odgovora za sam upitnik”, poručio je Zvizdić.

Iako je to više puta rečeno, Zvizdić navodi kako je važno da se to treba još jednom kazati, da će upitnik biti sastavljen od velikog broja pitanja – govori se o više hiljada različitih pitanja.

“U tom smislu ćemo morati pokazati maksimalnu koordinaciju, dobru organiziranost i brzinu u odgovaranju na ta pitanja, ali naši odgovori moraju odražavati i zrelost svih procesa i kompletnih dokumenata koja imamo po pojedinim pitanjima i pojedinim sektorima”, cijeni predsjedavajući Vijeća ministara BiH.

Popis nije samo etničko prebrojavanje

Ako ne nađemo rješenje, odnosno nepostojanje, neobjavljivanje rezultata popisa, to bi BiH, cijeni Zvizdić, “moglo značajno usporiti na našem evropskom putu, odnosno značajno usporiti dinamiku našeg pripreme odgovora na upitnik koji ćemo dobiti”.

“Ja zaista mislim da niko nema pravo da na takav način tretira tako jedan važan dokument kao što je popis stanovništva. Mislim da niko nema pravo niti zakonsko, niti bilo koju drugu mogućnost da taj popis dijeli ili separatno objavljuje i da niko po zakonu nema pravo da jednostavno kaže da rezultati popisa neće biti objavljeni. Dakle, oni moraju biti objavljeni. Moraju biti objavljeni u skladu sa zakonom i propozicijama međunarodnog monitoring tima kako bi bili kompatibilni sa statističkim i drugim normativima, podacima i standardima EU kako bi taj naš popis postao i dio jedne takve šire slike”, rekao je Zvizdić.

S druge strane, naveo je Zvizdić, “pitanje popisa ustinu nije samo pitanje etničkog prebrojavanja, niti je to pitanje onoga na čemu posebno instistira polje politike, od kada je pitanje popisa prebačeno sa polja struke na polje politike, nego je to dokument koji nam je neophodan za definiranje i usvajanje najozbiljnijih strategija daljeg društvenog, ekonomskog i socijalnog razvoja BiH”.

Anadolija

“Zato sam siguran da će popis biti objavljen u nrednim sedmicama, odnosno do predviđenog roka jer uistinu predstavlja jedan od vrlo bitnih dokumenata”, rekao je Zvizdić.

Predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine govorio je i o važnosti Summita lidera Zapadnog Balkana, 4. jula, u Parizu za koji je već dobio poziv francuskog predsjednika Francoisa Hollandea.

“Može očekivati jedan vrlo kvalitetan tretman na tom Summitu, ako uspijemo, naravno, završiti sve one potrebe, odnosno sve one, ne uvjete nego zadatke koji stoje ispred Bosne i Hercegovine. Mi zaista imamo vrlo kvalitetne projekte, imamo visoku zrelost u smislu pripremljenosti takvih projekata. Dakle, oni su zaista pripremljeni na nivou da odmah mogu biti realizirani. Ono što u ovome trenutku nedostaje jesu cjelodržavne strategije, posebno za oblast transporta i oblast energetike. I tu uistinu očekujem mnogo veću agilnost i mnogo veću spremnost za saradnju entitetskih vlada kako bi usvojili okvirne strategije za transposrt i energetiku na nivou Bosne i Hercegovine i time ustvari pokazali na samom Summitu da BiH vrlo jasno ima viziju u tim sektorima i zna koji su to prioriteti. Naravno, sa nivoa Bosne i Hercegovine mi prihvatamo one prioritete koji su definisani na nivou entiteta, sklapamo ih u zajedničke prioritete BiH i uistinu nastojimo da ubrzamo taj proces”, rekao je Zvizdić.

Proces, naveo je Zvizdić, ima neki određenih zastoja, a vrlo nerijetko se ti zastoji pravdaju nepostojećim argumentima poput mehanizma koordinacije ili sličnih stvari koje uistinu, naglašava, “nemaju skoro nikakve veze sa usvajanjem cjelodržavnih strategija”.

“Evo i ovom prilikom pozivam entitetske vlade da zajedno sa Vijećem ministara BiH ubrzamo dinamiku donošenja strategija u ova dva sektora – transporta i energetike, plus sektor koji će se dodatno u odnosu na ranije sam po sebi otvoriti u Parizu, a to je će biti sektor okoliša. Imamo dosta pripremljenog materijala i očekujem da će u ovih par mjeseci biti donesene cjelodržavne strategije u tim oblastima”, rekao je Zvizdić.

Nema odustajanja od Jadransko-jonske autoceste

Predsjedavajući Vijeća ministara BiH naglasio je kako u BiH “nismo odustali od Jadransko-jonske autoceste kroz BiH i nećemo ni odustati”.

“Nećemo odustati iz po meni dva vrlo bitna razloga. Jedan je političke naravi: To bi bila zaista loša poruka kada bi Jadransko-jonska autocesta zaobišla BiH, a izvanredna poruka i za BiH i za čitavu regiju kada bi Jadransko-jonska autocesta prolazila kroz BiH i na takav način povezala čitav region. I drugi, možda mnogo važniji razlog jeste ekonomska opravdanost da Jadransko-jonska autocesta ide kroz BiH obzirom na mnogo povoljniju konfiguraciju terena i samim tim i mnogo manji iznos sredstava potrebnih za njenu realizaciju. Dakle, mislim da su ti argumenti na strani BiH i očekujem zaista da i Evropska komisija i komesari koji o tome odlučuju, a svakako i naš susjed Republika Hrvatska nas podrže u našim takvim intencijama, podrže nas u našoj namjeri da dio Jadransko-jonske autoceste prolazi kroz BiH”, naveo je Zvizdić.

Tokom posjete Turskoj, predsjedavajući Vijeća ministara BiH razgovarat će sa turskim zvaničnicima i o predstojećem otvaranju džamije Ferhadija u Banja Luci, planiranom za 7. maj.

“To je jedan važan događaj. Obnova jednog kulturno-istorijskog spomenika koji ne služi samo u svrhu vjere. To je ustvari jedan simbol, simbol obnove života u konačnici i simbol obnove suživota i dokaz da zaista nikakva sila, nikakva agresija ne može uništiti ono što je duboko ukorijenjeno u tlo BiH, ono što predstavlja istinsku tradiciju i način i običaj života ljudi na ovim područjima. Mislim da su zvanični pozivi već otišli. Ja, koliko sam informisan, veliki broj ljudi, predstavnika različitih institucija i zvaničnih i iz nevladinog sekotora će doći na otvaranje Ferhadija džamije, 7. maja u Banja Luci, tako da će to biti prilika da još jednom ponovimo taj poziv. Bit će nam velika čast i zadovoljstvo da dođe visoka delegacija Turske, pretpostavljam na čelu ili sa predsjednikom Erdoganom ili premijerom Davutogluom. Oni su značajno učestvovali i u samoj obnovi i uopće u ideji pokretanja same obnove Ferhadija džamije, kao uostalom i obnovi kulturno-istorijskih spomenika u BiH. Ne treba zaboraviti da je TIKA kao Agencija za saradnju i koordinaciju i realizaciju takvih projekata u posljednjih desetak – petnaest godina realizovala više od 700 različitih projekata na teritoriji čitave BiH. Dakle, to je jedan vrlo kvalitetan odnos koji Turska ima prema BiH, koju tretira naravno kao jedinstvenu, neovisnu zemlju i zbog toga sarađuje sa svim nivoima vlasti i stoga ulaže sredstva na teritoriji čitave BiH”, istakao je Zvizdić.

Presuda Šešelju neće promijeniti karakter rata

Predsjedavajući Vijeća ministara BiH rekao je da dijeli stav skoro svih Bošnjaka da je oslobađajuća presuda Vojislavu Šešelju krajem prošle sedmice bila razočaravajuća, da je bila iznenađujuća i da je konačno to presuda koja ponovo budi sve scene, strahote i užase čitavog terora kroz šta su žrtve prošle u periodu 1992. – 1995. godina.

“Ona na neki način i zastrašuje ili poziva ponovno na jezik mržnje što smo vidjeli proslavom njegovih pristalica i u Istočnom Sarajevu, Bratuncu, Srebrenici… Ono što je važno jeste da ta oslobađajuća presuda za koju ustvari niko ne zna na čemu je utemeljena obzirom na čitav spektar evidentnih dokaza ratnohuškačkoga djelovanja Šešelja na bazi kojih je ustvari mobilisao ljude koji su dolazili ili išli u BiH i vršili nasilje i zločine različitih vrsta, ne može naravno promijeniti karakter rata”, naveo je Zvizdić.

Zvizdić je naglasio kako “ne može doći do revizije istine, jer istina je samo jedna”. Istinu, navodi Zvizdić, znaju svi u BiH. Istinu, kaže, zna čitava Evropa i čitav svijet. Potvrđeno je to, navodi predsjedavajući Vijeća ministara BiH, i brojnim dokumentima, ranijim presudama, rezolucijama tako da čitav svijet zna da je u Srebrenici bio genocid, čitav svijet zna o zločinima, masovnom protjerivanju ljudi, torturama, logorima, silovanjima koja su se dešavala u BiH… koji su, između ostalog, radili i oni koji su bili potaknuti ratnohuškačkim i jezikom mržnje koji je propagirao Šešelj i koji propagira i dan-danas.

“Zbog toga, Šešelj nije dobrodošao zato što njegove izjave i danas vrijeđaju žrtve zločina i žrtve terora. On nije doživio nikakvu katarzu. On je to pokazao i tokom cijelog procesa suđenja u Haagu i zato je zaista, u najmanju ruku, čudno da ga sam Sud osudi na skoro pet godina zbog nepoštivanja Suda, a ni na jedan dan zbog nepoštivanja drugog, drugačijeg, hiljada žrtava drugih naroda, neovisnosti jedne države. Mislim da se na takvim stvarima ne može graditi, povjerenje, a ni pomirenje. I povjerenje i pomirenje mogu se graditi isključivo na istini, i ja zaista očekujem da u daljnjim procesima pomirenja u čitavoj regiji da istina bude ključni argument naših razgovora, našeg dijaloga, našeg odnosa i da sve upravo bude zasnovano samo na relevantnim istorijskim činjenicama”, poručio je u intervjuu Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.