U Generalnom konzulatu Bosne i Hercegovine u Stuttgartu u nedjelju je održana redovna dvogodišnja Skupština Saveza dopunskih škola BiH u Njemačkoj, na kojoj je izabrano novo rukovodstvo Saveza.
Na Skupštini, za koju je prijavljeno 45 delegata iz više od 20 gradova u Njemačkoj, prezentiran je izvještaj o radu Saveza dopunskih škola u protekle dvije godine.
Osnovni cilj osnivanja Saveza je podrška dopunskom obrazovanju na maternjim jezicima djece građana BiH ili porijeklom iz BiH, očuvanje maternjih jezika i kulture građana BiH koji žive u svijetu, kao i podrška njihovoj integraciji u nova društva i borba protiv asimilacije.
Savez bosanskih dopunskih škola u Njemačkoj spada u najaktivnija udruženja građana BiH u svijetu.
Zahvaljujući najviše aktivistima Saveza samo u Njemačkoj djeluje 30 dopunskih škola u kojima se nastava izvodi na bosanskom jeziku.
Podrška Ambasade i Konzulata
Skupštinu je otvorio predsjednik Saveza Haris Halilović, a počela je pozdravnim obraćanjem prisutnima konzula BiH u Stuttgartu Daga Đumrukčića.
Đumrukčić je podsjetio da je Savez dopunskih škola BiH u Njemačkoj osnovan 15. maja 2012. godine, a nastao je kao potreba očuvanja identiteta naše djece “koja se polako, ali sigurno asimiliraju u njemačko društvo”.
Bh. konzul je pohvalio Savez istakavši da su uradili “veliki poduhvat” i da su za nešto više od dvije godine pokrenuli dopunsku nastavu u 30 škola na području Njemačke.
Podršku Savezu dopunskih škola BiH uputio je i ambasador BiH u Njemačkoj Edin Dilberović koji je istakao “zadovoljstvo” održavanje ove skupštine. Dilberović je prisutne podsjetio na izjavu Alije Isakovića koji je rekao: “Naš jezik je naš mora”. Na kraju svoga pisma bh. ambasador čestitao je Savezu poželivši im još “veći uspjeh” u daljem radu.
Nakon što je pročitano Dilberovićevo pismo, prisutnima u prostorijama Generalnog konzulata BiH obratio se gradonačelnik Stuttgarta Fritz Kuhn koji je istakao otvorenost Stuttgarta za sve njegove stanovnike nezavisno o njihovom porijeklu.
“Nama je važna dobra integracija, a ne asimilacija. Stuttgart je internacionalni grad i volimo taj imidž. Bosanci i Hercegovci u Stuttgartu su dobro organizovani”, zaključio je gradonačelnik.
Leila Hamzagić Kovačević, savjetnica ministra za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje obratila se Savezu ispred Ministarstva obrazovanja i nauke FBiH.
Ona je u svom obraćanju informisala prisutne o komplikovanom obrazovnom sistemu u BiH te je prenijela spremnost Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke da “pomogne” dopunskim školama na maternjem jeziku u Njemačkoj.
Novo rukovodstvo Saveza
Pred sami kraj skupština Saveza dopunskih škola BiH u Njemačkoj prisutnima se obratio i predsjednik Saveza Haris Halilović.
“Osnovni cilj osnivanja Saveza bio je podrška dopunskom obrazovanju na maternjim jezicima djece građana iz BiH ili porijeklom iz BiH, očuvanje bosanskog i drugih jezika i kulture građana BiH koji žive u svijetu, podrška njihovoj integraciji u nova društva i borba protiv asimilacije”, rekao je Halilović.
Na Skupštini u Stuttgartu delegati su izabrali i novo rukovodstvo Saveza.
Za predsjednika Saveza dopunskih škola BiH ponovo je jednoglasno izabran Haris Halilović, bivši generalni konzul BiH u Stuttgartu, za potpredsjednike, Senada Herak-Nuhić, profesorica pedagogije iz Sindelfingena i Ismet Hasanović, inžinjer, predsjednik Zajednice BIH iz Minhena, a za sekretare Branka Vrankić iz Stuttgarta i Azra Durić iz Ludwigsburga. U Upravni odbor izabrani su: Muhamed Aganović, Elma Jakubović i Hazim Pjanić iz Stuttgarta, Fatmira Babić iz Heubacha i Asima Halavac iz Manheima, a u Nadzorni odbor: Fehim Okanović iz Rosenheima i Alija Dautović iz Minhena.