Pred BiH je puno posla, ali ima podršku institucija EU

Vijesti 14. apr 201617:44 > 19:00
N1

Europski parlament u Strazburu usvojio je još jednu rezoluciju o Bosni i Hercegovini. Sadrži 48 točaka, a njom su europski parlamentarci između ostalog iznijeli i zaključke koje donosimo u nastavku.

– Izražava se duboka zabrinutost zbog izjava ministra unutarnjih poslova Republike Srpske o budućoj obuci jedinica specijalne policije Republike Srpske u Ruskoj Federaciji; 

– Apelira na političke i vjerske vođe da se suzdrže od razdorne nacionalističke i secesionističke retorike;

– Naglašava da je funkcionalno i stabilno pravosuđe; zabrinut je zbog povećanog pritiska političkih aktera na pravosuđe;

– Potiče članove radne skupine za pripremu izmjena i dopuna izbornog zakona Bosne i Hercegovine;

– Poziva vlasti da pripreme akcijski plan za provedbu strategije za prevenciju i borbu protiv terorizma za razdoblje 2015. – 2020;

– Žali zbog toga što nema napretka u izvršenju presuda u predmetima Sejdić-Finci i Zornić;

Kako god pred bh. vlastima je još mnogo posla. Ističe to i europski komesar za proširenje Johannes Hahn.

“Bosna i Hercegovina mora dalje provoditi reforme, to je ključni uvjet da BiH postane član Europske unije, to je u interesu njenih građana”.

A kandidatski status naša zemlja mogla bi dobiti već 2017. U takav scenarij vjeruje i izvjestitelj Europskog parlamenta za BiH Kristijan Dan Preda , koji je i podnositelj nove rezolucije.

“Trebamo i političke i ekonomske reforme, BiH se treba boriti protiv korupcije i terorirzma, treba poštivati temeljna prava i prava medija”.

Na tom putu BiH ima podršku svojih zapadnih susjeda. Naime, europarlamentarci iz Hrvatske zatražili su da se bez odlaganja procesuira zahtjev BiH za članstvo. No naglašavaju: “Puno je posla pred Bosnom i Hercegovinom, pred njenim vlastima, ali imaju veliku poptoru u nama u predstavnicima EU parlamenta, stalo nam je da svi narodi budu ravnopravni, ovdje prije svega mislim na hrvatski narod”, istakla je Dubravka Šuica, zastupnica iz Hrvatske.

“Prije svega očekujemo konačan dogovor vezan za mehanizam koordinacije, druga dva ključna preduvjeta za napredak cjelovita provedba reformske agende te adaptacija Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju tek se trebaju dogoditi”, naglasio je Tonino Picula.

“Potrebno je također da se kohezija i funkcionalnost zemlje osigura i spriječe dezingretacijski trendovi osobito iz Republike Srpske”, stav je Andreja Plenkovića.

No, većina zastupnika izrazila je i zabrinutost zašto se u Briselu u posljednje vrijeme tek rijetko pominje novo proširenje Unije.

Stoga izvjestitelj za našu zemlju poručuje: “Treba učiniti nešto za Bosni u Hercegovinu, onda ćete imati potporu svih država za ujedinjenu Europu”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.