Izmjene Zakona o zabrani diskriminacije, teret spao sa žrtve

Vijesti 27. apr 201618:54 > 19:25
N1

Izmjene Zakona o zabrani diskriminacije žrtvama omogućavaju pravnu satisfakciju. Teret se sa žrtve prebacuje na onoga ko vrši diskriminaciju.

Kada je u pitanju Zakon o zabrani diskriminacije BiH je, donoseći ovaj zakon, izvršila usklađivanje svog antidiskriminacionog zakonodavstva s standardima Evropske unije.

Čak pet direktiva Evropske unije sadržano je upravo u izmjenama i dopunama ovog zakona, a odnose se, prije svega, na uvođenje nove kategorije zabrane diskriminacije po osnovu dobi, po osnovu invaliditeta i po osnovi seksualne orjentacije.

Novi zakon otklanja proceduralne barijere, žrtvama omogućava lakši pristup zakonu i krivičnom postupku.

Semiha Borovac, ministrica za ljudska prava BiH

“Mora postojati pravo na jednako postupanje bez diskriminacije. Tako se stvara jedan siguran pravni ambijent u BiH što je bitno za naše građane, jedna pravna sigurnost, i obezbjeđuje da se svi u BiH poštujući ovaj zakon osjećamo sigurno”, kazala je Semiha Borovac, ministrica za ljudska prava BiH.

Iako je u Domu naroda zakon većinski podržan, mišljenja su bila različita.

Mario Karamatić, delegat u Domu naroda Parlamenta BiH

“Mi kao jedna tradicionalna sredina predviđamo da kod seksualnog uznemiravanja predviđamo da se radi o osobama različitog spola, a evo po ovom novom zakonskom rješenju vidimo direktor može uznemiravati uposlenika, a da direktorica može seksualno uznemiravati uposlenicu, i ne mogu reći baš da sam oduševljen”, rekao je Mario Karamatić, delegat u Domu naroda Parlamenta BiH.

U izradi izmjena zakona učestvovali su i predstavnici Evropske komisije, ali i nevladin sektor. Zadovoljni su urađenim poslom jer, kažu, zakon napokon uvodi viktimizaciju i zabranjuje poticanje na diskriminaciju.

Saša Gavrić iz Sarajevskog otvorenog centra je pojasnio: “Zakon donosi niz izmjena kada su u pitanju pojedinačni slučajevi. Na ovaj način je BiH sve potencijalne, manjinski ranjive grupe zaštitila i dala im mogućnost da se obrate sudu. Centralna stvar će biti sama provedba zakona, informisanje samih građana i građanki, jer nažalost većina građana niti poznaje ovaj zakon, niti način na koji se on može koristiti”.

Bosna i Hercegovina Zakon o zabrani diskriminacije usvojila je 2009. godine. Od sada će njegova primjena u praksi biti alternativa za sve žrtve.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.