U Banjaluci je njegovo preosveštenstvo episkop banjalučki Jefrem, služio vaskršnju liturgiju u Sabornom hramu Hrista Spasitelja.
Kistovi i tempere polužili su za ukrašavanje već obojenih jaja. Ovo se smatra najradosnijim vaskršnjim običajem. Veselim bojama mališani su iscrtavali razne motive. Najviše su se potrudili oko jajeta za koje misle da će biti i najjače.
Ofarbana su roza, plava, zelena i neizostavna cvrena jaja kao simbol vaskrsenja. Za najmlađe je najvažnije da odmjere snage. Obojeni prsti najbolje govore o volji djece da učestvuju u kreativnoj radionici Festivala Dječije carstvo.
“Pokušavali smo na prethodnim radionicama da im pokažemo tehnike farbanja jaja ali to ne pije vode. Djeca farbaju onako kako oni znaju“, rekao je Slobodan Stošić, direktor Festivala “Dječije carstvo” .
Domaćice se ipak drže tradicije.
“Ja još farbam u lukovači kako sam naučila od svoje bake i majke, a i pokušavam da to prenesem na svoje sinove“, kazala je Biljana Pajić iz Banjaluke.
Vaskrs je i poziv hrišćanima da budu ljudi.
“Radost praznika je prava radost ako se prenese i drugim ljudima i pravi vjernik je onaj koji svjedoči svoju vjeru kroz radost. Kada ga pogledaš da vidiš da se raduje životu i drugom čovjeku“, smatra Darko Đogo, dekan Bogoslovskog fakulteta u Foči.
Razloga za radost ovog Vaskrsa imaju i korisnici javne kuhinje. Oskudna trpeza postala je koliko toliko praznična uz humanitarnu akciju Mozaika prijateljstva..
“Moram da kažem da je ljudima potrebno sve alli je najosnovnije ulje, šećer, brašno, makarone to što je najosnovnije da se napravi ručak“, rekao je Miroslav Subašić, Udruženje građana “Mozaik prijateljstva”.
Porodični tradicionalni ručak, oskudan ili ne, provodi se u miru, ljubavi i slozi.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.