Autor dokumentarnog filma "Romeo i Julija u Sarajevu" John Zaritsky, izjavio je u ekskluzivnom razgovoru za N1 kako mu je film o tragičnoj ljubavi Boška i Admire, koji su poginuli na današnji dan prije 23 godine u pokušaju da napuste opkoljeno Sarajevo, zauvijek promijenio život.
„Nikad ranije nisam bio u ratnoj zoni. Bio sam u opasnim situacijama, ali dok nisam došao u Sarajevo i iskusio rat, tek tada sam mogao vidjeti šta znači horor, krvoproliće i nasilje s kojim su se suočili stanovnici grada pod opsadom. To mi je promijenilo život zauvijek, a sjećanja na taj period ostala su uz mene do današnjeg dana“, kazao je Zaritsky.
Ovaj kanadski režiser osvojio je više od 40 svjetskih nagrada za dokumentarne filmove, a 1982. je nagrađen Oscarom za film „Just another missing kid“. Za film o sarajevskim Romeu i Juliji dobio je DuPont Columbia nagradu, a film je bio nominovan i za Emmy. Priča o Bošku i Admiri i fotografija na kojoj njih dvoje leže zagrljeni, mrtvi na liniji razdvajanja, simboli su rata i opsade.
„Nevjerovatno je kako su se ljudi širom svijeta identifikovali s mladim ljubavnim parom, sa Admirom i Boškom, koji su bili ludo zaljubljeni jedno u drugo. On je bio Srbin, a ona muslimanka i to je bila univerzalna priča koju su svi mogli razumjeti. Kroz Admiru i Boška mnogi su mogli razumjeti rat i suosjećati s ljudima u Sarajevu“, prisjetio se Zaritsky i pojasnio kako je film nastao.
„Izabrao me američki PBS, koji je želio reditelja da uradi film o Sarajevu, koji će objasniti priču o ratu u Bosni i Hercegovini američkim gledateljima. U to doba svi su gledali krvave scene iz Bosne, ali nisu zapravo razumjeli ko je na koga pucao i zašto se rat zbivao. Bila je ovo prilika za mene da na skroman način utječem na historiju, da skrenem pažnju Amerikanaca i američke Vlade da konačno urade nešto za Sarajevo. Ne želim preuveličavati svoju ulogu u ratu, niti ulogu filma, ali godinu nakon premijere filma pokazalo se da je uspio doprinijeti miru“.
Režiser filma „Romeo i Julija u Sarajevu“ kazao je kako se divi snazi, ustrajnosti i gostoljubivosti stanovnika glavnog grada BiH. Posebnu zahvalnost izražava ratnom dopisniku Reutersa iz Sarajeva Kurtu Schorku, čija je priča o Bošku i Admiri objavljena u svim velikim svjetskim medijima, a ujedno je bila i povod za film. Kurt Schork je poginuo sedam godina kasnije na zadatku u Sierra Leoneu, a dio njegovog pepela sahranjen je na sarajevskom groblju Lav, odmah pored zajedničke grobnice sarajevskih Romea i Julije. Jedna ulica u Sarajevu danas nosi ime čuvenog Reutersovog reportera.
Večeras, na 23. godišnjicu pogibije sarajevskih Romea i Julije, N1 emituje specijano izdanje Pressinga posvećeno upravo njima.
Ekskluzivno ćete gledati regionalnu TV premijeru filma Romeo i Julija u Sarajevu, u produkciji PBS's Frontline. Film je režirao John Zaritsky, a za njega je dobio nagradu Alfred Dupon.
Isto veče emitujemo i dokumentarni film o Bošku i Admiri, autorice Tine Jelin-Dizdar.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.