Nestanak javnog servisa kojim upravljaju režim i politika

Vijesti 19. maj 201617:47 > 19:21
N1

U Sarajevu je počela međunarodna konferencija “Budućnost javnih servisa na Zapadnom Balkanu: tranzicija bez kraja?”. Do danas, niti jedna debata nije dubinski niti u odgovarajućem obimu razmatrala ovo pitanje.

Ono što nedostaje su detaljne i sistematične empirijske studije koje bi pomogle da se objasne aktuelni trendovi i da se dođe do smjernica za mogući napredak. Jedan od problema sa kojim se suočavaju javni servisi je finansiranje, a najveći problem u regiji predstavlja politizacija javnih servisa .

Primarna funkcija javnih servisa se izgubila, a u regiji sve televiziji koje imaju prefiksa javne, ispolitizovane su.

“Skorašnja dešavanja u Vojvodini gdje je kompletno rukovodstvo radio-televizije Vojvodina smjenjeno nakon izbora, situacija u Hrvatskoj gdje je takođe HRT postala na neki način dio postizbornog plijena. Imamo situacije sa visokom političkom tenzijom u Makedoniji i Crnoj Gori”, podsjetio je Davor Marko.

Ni BiH nije izuzetak, pitanje opstanka javnog servisa u BiH je pitanje koje je dugo na dnevnom redu.

“Nažalost kod nas se često dešava, odnosno imamo takvu situaciju, da ispade kao da su stranke, režim, političari da su oni vlasnici javnog servisa i da oni naređuju šta i kako da javni servis radi. Ukoliko javni servis tako bude radio on će nestati i ne treba da bude javni servis”, smatra Milan Trivić, direktor BH radija 1.

Izazovi koje javni servisi imaju u regiji dolaze najviše iz političkih sfera, ali ono što se dešava je da sve političke elite sprečavaju javne servise da ostvaruju svoje javne funkcije ili da služe javnom interesu.

“U posljednjih 10 godina partije na vlasti su politički kolonizirala cijelu državu, cijelo društvo, uključujući i medijski sistem, javi servis je pod neviđenom političkom kontrolom. Prošlu godinu kad smo imali taj skandal sa prisluškivanjem od tada se počelo razvijati jedno građanski pokret i inicijative koji traže duboke medijske ali i demokratske reforme”, ističe Snežana Trpevska, Institut za komunikacijske studije, Skoplje.

“Onog trenutka kad građani shvate da biraju one političare koje oni žele i da ne trebaju birati one koje ne žele i da javni servis treba služiti njima da budu bolje informirani, i kad novinari i urednici u javnim servisima budu razumjeli da je u njihovim rukama moć, jer zapravo danas je moć u medijima više nego u politici”, tvrdi Zrinjka Peruško, Fakultet političkih nauka Zagreb.

Naši sagovornici su složni u jednom, da javni servisi treba da budu ekonomski i politički nezavisni, objektivni i moraju davati samo tačne informacije, odnosno, biti u službi građana što je i njihova primarna funkcija.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.