Obilježena je 24. godišnjica od smrti 12 beba koje su se u maju 1992. ugušile u banjalučkom porodilištu zbog nedostatka kiseonika u inkubatorima. Majke kažu da su oprostile ali i da ne odustaju od toga da se odgovorni privedu pravdi.
Bez imena, prezimena, nacionalnosti… platili su ceh ratnim i političkim sukobima. U maju 1992. godine banjalučko porodilište ostalo je bez kiseonika za inkubatore. Zbog ratnih borbi grad je bio odsječen. Kiseonik iz Beograda mogao se dostaviti jedino avionom. Savjet bezbijednosti UN, koji je u to vrijeme zabranio sve letove, nije dao dozvolu da se kiseonik preveze.
“Panika jeste zavladala, ali sam ja imala ogromnu nadu da će se on boriti za sebe. Nikad se ne predajete i uvijek mislite neće to biti moje dijete. Mislite preživjeće. Međutim, bilo je kako je bilo”, sjeća se Dragoslava Jaćimović, majka jedne od stradalih beba.
Za manje od mjesec dana ugušilo se 12 beba. Od posljedica 2005. godine preminula je Slađana Kobas u svojoj trinaestoj godini. Jedini preživjeli je Marko Medaković, diše sa trećinom pluća, ima cerebralnu paralizu, hematoma na mozgu i krivljenja kičme.
“Oprošteno je. Hrišćanski je oprostiti, ali za svaki zločin se mora naći onaj ko je kriv i mora neko da odgovara”, smatra Željka Tubić, majka i predsjednica Udruženja “12 beba”.
Tužba protiv Savjeta bezbijednosti UN je skupa. Kao i sudski postupak na Sudu za ljudska prava u Strazburu. I porodice žrtava i političari računaju na savjest odgovornih.
“Mnogi nikada neće odgovarati, ali ja vjerujem da će istina ovakva kakva je, u zadnje vrijeme i plasirana u svijetu, još više zagolicati savjest mnogih ljudi na mnogim mjestima”, kazao je Milorad Dodik, predsjednik RS.
Dodik je najavi će se od sljedeće godine na dan kada je umrla prva od 12 beba jedan školski čas biti posvećen tom stradanju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.