Svaki četvrti građanin BiH vjeruje da odluke o određivanju stranačkih kandidata donose predsjednici stranaka uz asistenciju glavnog odbora, rezultati su prvog Regionalnog istraživačkog programa u kojem su učestvovali i profesori Fakulteta političkih nauka u Sarajevu.
Većina ispitanika smatra da su nezaposlenost, korupcija i ekonomska situacija tri ključna problema u bh. društvu. Međutim, građani iako nezadovoljni stanjem u državi, rijetko do narednih izbora promijene mišljenje i zaokruže neku novu političku opciju.
Partije, stranke, koalicije, nezavisni kandidati u utrci su za lokalnu vlast u BiH. Više od trideset prijavljenih stranaka na blizu 3,3 miliona građana i više je nego dovoljno. Rezultati istraživanja pokazuju da svaki četvrti građanin BiH smatra da odluke o određivanju stranačkih kandidata donose predsjednici uz asistenciju glavnog odbora stranke. Više od 180 registrovanih stranaka, reklo bi se, obezbjeđuje demokratski i pluralistički sistem u državi. Ipak, kvantitet ne znači i kvalitet.
“Građani dominantno biraju poznato. Dakle, one političke opcije koje su poznate i po nalazima istraživanja nema tu puno prostora za nešto novo. One političke stranke koje su najpopularnije, najdominantnije i zastupljene u vlasti dobijaju najveće povjerenje građana”, smatra Amer Osmić, Fakultetu političkih nauka Sarajevo.
Istaživanje provedeno u protekla dva mjeseca pokazuje da 60 posto ispitanika smatra da je demokratija dobar politički sistem. Više od 20 posto stanovništva je apolitično, dok 70 posto građana rijetko ili nikad ne prati politička dešavanja. Problem našeg društva je, kako kažu, što više emocionalno, nego racionalno donosimo političke odluke.
“Naše emocije nisu vezane za koncepciju općeg, zajedničkog dobra, za koncepciju onoga što nas povezuje, onoga što nas spaja i integriše, onoga što nas vodi u napredak i budućnost. Emocije koje mi preferiramo su emocije nezadovoljstva, straha, nepovjerenja, ponekad i mržnje, a to su one emocije koje ne donose napredak u nekoj političkoj kulturi naše zemlje”, ističe Nermina Mujagić, profesorica na Fakultetu političkih nauka Sarajevo.
Većina ispitanika smatra da su nezaposlenost, korupcija i ekonomska situacija tri ključna problema u bh. društvu. Najviše povjerenja kod njih uživaju vjerske zajednice, policija, Evropska unija, nevladine organizacije, te mediji, dok najmanje povjerenja građani odaju političarima i institucijama vlasti.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.