Da li će BiH tužiti Hrvatsku?

Vijesti 25. maj 201618:12 > 19:04
N1

Žalbeno vijeće Haškog tribunala još nije odlučilo o zahtjevu Hrvatske da se uključi u proces protiv Prlića i drugih, te da zastupa interese preminulih Franje Tuđmana, Gojka Šuška i Janka Bobetka.

Naime, hrvatske vlasti su stava da je trojac neosnovano okarakterisan kao dio udruženog zločinačkog poduhvata. Ukoliko pravosnažna presuda bude identična ovoj, pitanje je šta će bh. vlasti poduzeti u tom slučaju?

Bosna i Hercegovina bi mogla posegnuti za tužbom protiv Hrvatske, ukoliko konačna presuda protiv Prlića i drugih okarakteriše ponovo Tuđmana, Šuška i Bobetka učecnicima zločinačkog poduhvata u kojem su s vođama takozvane Herceg-Bosne, imali cilj etničko čišćenje nehrvatskog stanovništva s područja BiH i pripajanje tog dijela Hrvatskoj.

Fokus tog zahtjeva je da se dokaže da tri osobe iz ratnog političkog života Hrvatske Tuđman, Šušak, Bobetko, uz poštivanje presumpcije nevinosti, nisu bili dio udruženog zločinačkog poduhvata“, rekao je Fahrudin Ibrišimović, branilac Berislava Pušića.

Ako bude u obliku u kojem je sada, presuda bi mogla imati nesagledive posljedice po Hrvatsku, jer bi bilo jasno da je direktno učestvovala u sukobima u BiH. Ipak, teško da bi rezultirala tužbom BiH protiv Hrvatske, zbog nepostojanja političke volje domaćih vlasti. Naime, za to pitanje neophodan je konsenzus u Predsjedništvu, a tamo sjedi i hrvatski član.

Takva je politička klima u regionu nepopularne su takve tužbe, a imamo i loše iskustvo u predmetu protiv Srbije i Crne Gore“, dodao je Ibrišimović.

Ministar pravde Hrvatske Ante Šprlje ovih dana je posjetio optužene u predmetu Prlić i drugi. Dao im podršku i obećao aktivnije učešće hrvatske vlasti.

Da se ipak vidi da udruženi zločinački poduhvat onako kako je u optužnici postavljen nije postojao i da se i da se jasno kaže Sudu da ovakva optužnica kako je postavljena ne može opstati“, kazao je Ante Šprlje, ministar pravde RH.

Ukoliko žalbeno vijeće odobri, Hrvatska bi mogla biti prva država koja bi dobila status prijatelja Suda i mogla braniti interese preminulog ratnog vrha države. Kada će Sud odlučiti nije poznato, ali su ponovili kada se očekuje konačna presuda.

Očekivani datum donošenja pravnosnažne presude je onaj koji smo planirali prije četiri godine kako je Tribunal i izvijestio Vijeće sigurnosti odluka će definitnivno biti krajem 2017. godine“, izjavio je Carmel Agius, predsjedavajući Žalbenog vijeća.

Prlić i drugi, nekadašnji politički i vojni lideri takozvane Herceg-Bosne, provostepeno su proglašeni krivim 2013. za udruženi zločinački poduhvat protjerivanja i ubijanja Bošnjaka u Bosni i Hercegovini, uz kazne zatvora od 10 do 25 godina.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.