Ispovijest preživjelih žrtava granatiranja porodilišta

Vijesti 26. maj 201619:09 > 19:17
N1

Na današnji dan prije 24 godine, granatirano je gradsko porodilište Zehra Muidović, današnja Klinika za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Univerzita u Sarajevu.

Toga dana, većina beba je evakirana, a porodilište je izmješteno. Ekipa N1 razgovarala je sa mladićem koji je na svijet donesen u teškim i ratnim okolnostima.

Danas je moj rođendan. Preživio sam granatiranje 26. maja 1992. godine, kao jedna od novorođenih beba. Znam da smo se rodili u hodniku, bez struje, bez vode, bez ičega, uz granate“, rekao je Nihad Sejfović.

Majka se bolje sjeća sati provedenih u neizvijesnosti i strahu.

O svemu razmišljate. Nema struje, vode, niti šta vidiš, niti šta čuješ. Niti ko može da ode u podrum da vidi jesu bebe u životu, jer beba nije uz mene bila, nego je begdje odvedena, ne znam ni ja“, kazala je majka  Aida Sejfović i dodala: “Tek sutradan ujutru kad nas je prof. Šimić prebacio u sobe koje nisu bile oštećene, tek tu smo se vidjeli…. Prije toga nisam znala ni je li preživio.”

Pet beba nije dočekalo da im se na 24. priča o okolnostima u kojima su rođene. Ploča ispred bolnice danas podsjeća na granatiranja u aprilu i maju kada su one bitku sa životom izgubile prije nego je počela.

Svega se sjeća i Sead Alić, ratni komandant odreda Koševsko brdo.

Komanda je bila da ne smijemo napustiti položaje, da ne smijemo ostaviti djecu na nemilost. Sam sam tada ranjen. Pet boraca je poginulo, 15 ranjeno, 5 djece, na hiljadu djece je palo i oko nas i u porodilište“, rekao je Sead Alić, odred Koševsko brdo Armije BiH.

Bebe rođene u ovim okolnostima evakuisane su na vrijeme. A o tome kako su granate nadglasavale plač novorođene djece, Nihad će svojim potomcima ipak pričati u mirnijim vremenima…

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.