U BiH je 40 posto pušača, kako se osjeća ostalih 60 posto?

Vijesti 31. maj 201617:14 > 19:30
N1

Istraživanja pokazuju da građani svakodnevno konzumiraju cigarete u vrijednosti blizu četiri miliona KM. Bosna i Hercegovina nema zakon o zabrani pušenja u zatvorenom prostoru.

Gotovo 40 posto građana Bosne i Hercegovine su pušači. Pušenje je dozvoljeno u većini ugostiteljskih objekata, mali broj njih ima odvojene dijelove za pušače, a rijetki su oni u kojima je pušenje zabranjeno. Postavlja se pitanje: kako se osjećaju nepušači, koji čine ostalih 60 posto stanovnika.

“Mnogo je nas kojima smeta i tek sad zapravo kažemo da nam smeta. Podrazumijevalo se da pušač zapali, i samo te iz kurtuazije pita smeta li ti, a već je cigaru u usta stavio”.

“Nedavno su mi došla braća iz Norveške i Slovenije, oni ne puše. Stvarno ne vole sjediti gdje je zagušljivo i smeta im zdravlju. I meni smeta, samo ponekad zapalim, kad me neko nasikira”, kažu građani Sarajeva.

Ljekari su saglasni da je pušenje uzročnik mnogih teških bolesti i da se protiv cigareta treba boriti potpunom zabranom pušenja u zatvorenom. Da li su odvojene pušačke zone i ventilacija rješenje?

“Stručno mišljenje se bazira na naučnim dokazima Svjetske zdravstvene orgnizacije i Međunarodne agencije za istraživanje raka, koja kaže da nikakvi ventilacioni sistemi ne predstavljaju nikakvu zaštitu u pogledu daleko banalnijih stvari nego što je duhanski dim kao složeni aerosol sa 4000 hemijskih supstanci”, komentarisala je prof.dr. Aida Ramić-Čatak iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.

Bosna i Hercegovina nema zakon o zabrani pušenja u zatvorenom prostoru. Postoje zakoni na entitetskom nivou, ali nisu restriktivni. Pušači negoduju zbog najava o zabrani, a iz Svjetske zdravstvene organizacije i domaće zakonodavne vlasti poručuju: naša država u što kraćem roku mora dobiti ovaj zakon.

“Nadam se da će se BiH sa novom legislativom, odnosno ažuriranjem postojeće, kretati ka putu ka restriktivnoj politici vezanoj za pušenje. Pogotovo za pušenje u javnom i zatvorenom prostoru, što je u BiH i dan danas veliki problem”, rekao je dr. Boris Rebac iz Svjetske zdravstvene organizacije.

“Naša politika do sada je bila takva da mi imamo jako dobre zakone po pitanju mnogih stvari, ali se istovremeno ne implementiraju, odnosno, ne sprovode se u cjelosti. Ili ne postoje sankcije ili neke regulacije, odredbe, koje na neki način sankcioniranju kršenje zakona”, izjavila je doc.dr. Jasna Duraković, zastupnica u predstavničkom domu parlamenta FBiH.

Kad su u pitanju zemlje regiona, Hrvatska je još 2009. donijela zakon koji zabranjuje pušenje u ugostiteljskim objektima, a u Srbiji se novi zakon očekuje ove godine. Vlasti Bosne i Hercegovine su na ispitu, zajedno sa građanima koji bi zabranu pušenja trebali sprovesti u praksi.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.