Ima još do opštih, nego polako se bliže lokalni izbori. Pripreme se pojačavaju, političke tenzije rastu, a raste i broj političkih subjekata koji bi da budu birani u gradovima i opštinama u BIH. Čini se, obaramo rekorde.
Ovjera političkih stranaka i nezavisnih kandidata je okončana. Broj onih koji bi da budu izabrani još jednom potvrđuje tezu da je politika u BiH poželjno zanimanje. 107 političkih stranaka će se boriti za povjerenje građana. 309 nezavisnih kandidata. 52 grupe građana i šest udruženja. Rok za podnošenje prijava za ovjeru koalicija i listi nezavisnih kandidata ističe u utorak.
“Građani to prepoznaju i ja moram reči da se bojim da neće biti velika izlaznost zato što su građani razočarani u postojeće političke stranke”, kaže Vehid Šehić, bivši predsjednik CIK-a.
A pred svake nove izbore imamo i nove stranke. Od povratka otpisanih do snage naroda. Cilj je jasan – pokušati ući u vlast. Ako se političke ambicije ne ostvare – većina njh nakon izbora prestaje da postoji.
A dok se pripreme i politička kampanja u BiH zaoštrava građani s druge strane čini se da nemaju prevelik interes za predstojeće lokalne izbore.
Iz godine u godinu mladi su ti koji se sve rjeđe viđaju na biračkim mjestima.
“Njima se politika gadi, ja moram to reči na taj način. Oni ne žele imati nikakvog dodira i učestvovati čak ni u potvrdi ili osporavanju političkog legitimiteta izbornih predstavnika”, kaže Dario Jovanović iz organizacije “Pod lupom”.
Političkim akterima lične ambicije, više puta se pokazalo, ispred su društvenih. I politika se zato mora mijenjati, mišljenja je Jovanović, da bi se mijenjalo društvo.
Na prethodnim lokalnim izborima glasalo je 56,51 posto birača. A tek 20 posto njih bilo je mlađe od 30 godina.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.