Afera kiseonik: Raste nepovjerenje građana prema zdravstvenom sektoru

Vijesti 12. okt 202120:02 0 komentara
N1

Dok istražni organi utvrđuju navode o spornim nabavkama kiseonika, u Republici Srpskoj još traje borba sa zrakom. A, međusobne optužbe između vladajuće koalicije i opozicije samo podgrijavaju nepovjerenje građana prema zdravstvenom sistemu.

Hoće li sutra biti dovoljno kiseonika za pacijente kojima je neophodan, kakav kiseonik im daju – medicinski ili tehnički, kakav je njegov kvalitet… ? Sve su ovo pitanja na čije odgovore javnost još čeka, a koja podrivaju povjerenje građana u zdravstveni sistem. Nisu rijetki ni oni koji se na liječenje odlučuju u drugim državama, ukoliko za to imaju finansijske mogućnosti.

Posebno su zabrinuti pacijenti i njihove porodice. Sve je manje onih koji se obraćaju zdravstvenim ustanovama, u trenucima kad se broj zaraženih od virusa korona rapidno povećava.

“Ja razumijem donekle stanovništvo, zbunjeno različitim informacijama. Ja, kao ljekar, nastojim da se izolujem iz toga, da se bavim onim što jeste moj posao, ali je činjenica da se to značajno odražava na svakodnevni rad i nas na kovid odjeljenju i na pacijente”, kazao je Dr Danijel Đekić, šef interno-kovid odjeljenja u UKC RS.

Slučaj s kiseonikom bacio je sjenu na zdravstvene radnike i sve ono što više od godinu i po dana rade u borbi s kovidom, kaže Nevena Todorović, direktor Doma zdravlja Banjaluka. Stoga je, naglašava, neophodno odvojiti istragu od medicinskog aspekta, kako bi posljedice bile spriječene.

“Da li je iko u ovoj sali svjestan šta znači biti bolestan, šta znači gušiti se i šta znači kada vam treba kiseonik? Pacijenti, ali i pojedini doktori u boce s kiseonikom sada gledaju kao u atomske bombe”, kazala je Todorović.

Vratiti povjerenje u zdravstveni sistem

Utvrđivanje činjenica o ispravnosti kiseonika mora biti transparentno i dovedeno do kraja, da bi pacijenti vratili povjerenje u zdravstveni sistem.

“Mi nismo mogli da uđemo u sadržaj tadašnjeg kiseonika, ali činjenica je da to nije bilo papirološki i tenderski urađeno kako treba, da nisu imali dozvolu za uvoz tog kiseonika i normalno je da se svi pitaju kako je moguće da se tako nešto dešavalo i da sumnjaju u sve to”, kazala je dr Maja Dragojević-Stojić, kardiolog u Opštoj bolnici Prijedor;.

Tradicionalno, pljušte optužbe između opozicije i vladajuće koalicije, dok preuzimanje odgovornosti izostaje. Otišlo se i korak dalje, pa su pale i prve krivične prijave, iza kojih, nezvanično, stoje porodice pacijenata koji se liječe od virusa korona.

Iz Okružnog javnog tužilaštva Banja Luka navedeno je, međutim, da nije zaprimiljena prijava porodica pacijenata koji se liječe od Kovida-19, ali jeste od Vlade RS koju potpisuje Ministar zdravlja i socijalne zaštite Alen Šeranić protiv gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića zbog, kako se navodi, krivičnog djela Nepostupanje po zdravstvenim propisima za vrijeme epidemije, u pogledu iznošenja neistinitih informacija u javnost, u vezi s nabavkom kiseonika. Isti upit poslali smo i na adresu Republičkog javnog tužilaštva, ali odgovor još čekamo.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!