Afera zloupotrebe zdravstvenih kartona pacijenata u Kantonu Sarajevo i dalje potresa bh. zdravstveni sistem, a nakon što se pojavila vijest da je osam ljekara povezano sa zloupotrebom oko 200 pacijenata, na čija su imena propisivani skupocjeni lijekovi.
Kako saznaje N1 nezvanično, među ostalim, recepti su izdavani na ime jedne od doktorica iz Doma zdravlja u Vrazovoj, u periodu kada je ista bila na odsustvu, odnosno na specijalizaciji na Koševu.
Kontaktirali smo JU Domove zdravlja koji ovu informaciju nisu mogli potvrditi jer je u toku istraga u ovom slučaju koju sprovode nadležni organi.
Arman Šarkić, portparol JU Domova zdravlja za N1 kaže da su u ovoj zdravstvenoj ustanovi svjesni težine ovog problema, jer se govori o cifri od 400 hiljada KM i više za koje je ovakvim postupcima oštećen budžet, te da su zbog toga otvoreni prema svim nadležnim institucijama kako bi se što prije ovaj slučaj riješio.
Kako kaže, pretpostavlja da je namjera pojedinca ili pojedinaca koji su koristili šifre i pasvorde ljekara bila steći ličnu korist, i to u vrijeme kada su svi kapaciteti Domova zdravlja bili usmjereni na borbu protiv Covida 19, koju su probali iskoristiti.
“Pretposatvljam bila namjera da se u tim turbulentnim vremenima, kad smo imali Covid na snazi i kad smo kompletno kapacitirani bili prema borbi protiv Covida, vjerovatno je neko našao zgodno vrijeme da ilegalno radi ovo kad je fokus bio na odbrani i zaštiti javnog zdravlja, u tom je ovaj kriminal koji tek treba da se dokaže još teži”, kazao je Šarkić.
Pitali smo ga jesu li i kako uposlenici Doma zdravlja bilo kojeg sektora mogli koristiti šifre ljekara za izdavanje recepata?
“Ovdje je najbitnije bilo čuvanje pasvorda i šifre. Mi smo ljekarima u nekoliko navrata ukazivali na važnost te šifre , možda se nažalost olako shvatalo to, ali je šifra, kako su rekli iz ZZO, kao pin kod bankovne kartice, dakle potpuno isto je morate čuvati i štititi. Šifra se ne može iskoristiti tako lagano ukoliko vi ne date nekome na povjerenje šifru”, objasnio je Šarkić.
Kako je dalje pojasnio, šifre i pasvorde ljekarima je dodijelio Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo.
“Bile su upute ZZO da se pasvord s vremena na vrijeme mijenja, upravo zbog ovih stvari, kako bi se na minimum svela neka eventualna anomalija koju sad imamo na terenu. Dakle kada štitite i mijenjate pasvord, onda je zloupotreba svedena na minimum, a opet kažem, softver i informatika je nešto što mi teško možemo, iz ugla Doma zdravlja, sagledati u totalu, prema tome mi možemo govoriti iz ugla naše odgovornosti, a to je čuvanje pasvorda”, kazao je Šarkić.
No, Šarkić dodaje da su je firma MEDIT, koja je vlasnik softvera i koja kontroliše IT sistem zdravstva u KS, također morala imati pristup tome.
“Vrlo je moguća zloupotreba lozinke, ali ja mislim da je negdje ključna stvar iako nisam informatički ekspert – IP adresa, a MEDIT ima mogućnost koliko mi znamo, prepoznati i lokalizirati IP adresu sa koje je nešto rađeno, dakle šifra vama govori o kom se ljekaru radi, ali hipotetički, neko drugi može biti iza te šifre, ne mora nužno biti ljekar, prema tome moramo biti vrlo oprezni u donošenju suda prije vremena odnosno prije završetka istrage , za čuvanje pasvorda je odgovoran ljekar, a za ostale stvari koje se mogu desiti, odgovornost nije samo na ljekaru”, zaključio je Šarkić.
Iz Medita odbijaju govoriti o ovoj temi.
Podsjetimo, ranije su iz Tužilaštva KS kazali kako su, nakon zaprimanja predmetne prijave, odmah uputili zahtjeve MUP-u KS za prikupljanje informacija i dokaza u cilju povjere navoda o lažnim dijagnozama.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare