Udruženje dijaliziranih i transplantiranih bolesnika FBiH u četvrtak je uputilo dopis u kojem navodi namjere šest dijaliznih pacijenta iz Gradačca, koji se iz protesta zbog premještanja iz dijaliznog centra (DC) u Odžaku u dijalizni centar u Gračanicu, planiraju isključiti s dijalize danas.
Kako je saopćeno, već dugo traje borba ovih pacijenta, kako bi ostali na liječenju u DC Odžak gdje se dijaliziraju već nekoliko godina.
“Međutim, ravnatelj županijske bolnice Orašje, koja „vlada“ DC u Odžaku, pod svaku cijenu želi da ove teške bolesnike 100-postotne invalide prebaci u DC Gračanica, pravdajući to nerentabilnošću i velikim ekonomskim i financijskim gubicima, koji po nama uopće ne stoje”.
“Svima je poznato da se iz ZZOiRO Federacije BiH, točnije iz Fonda solidarnosti izdvajaju financijska sredstva, za svakog dijaliznog pacijenta pa tako i za ovih šest bubrežnih bolesnika iz Gradačca. Sigurno je da tu postoje i drugi prateći troškovi, kao što su struja i voda, što ide na teret županijske bolnice Orašje, ali smo zato danas dobili potvrdu od Zavoda zdravstvenog osiguranja TK da su oni predložili županijskoj bolnici Orašje i Zavodu zdravstvenog osiguranja Posavske županije, pokrivanje drugih troškova, koje ne pokriva Federalni fond solidarnosti, u visini od 35,00 KM za pacijenta po jednoj dijalizi što su odgovorni u ovoj županiji, uključujući i ravnatelja bolnice u Orašju, kategorički odbili. Kao Udruga smatramo da je ovaj iznos sasvim dovoljan za pokrivanje drugih troškova”, ističu iz Udruženja.
Smatraju očiglednim da se radi o “tjeranju inata i pokušaju da se pod svaku cijenu riješe dijaliznih pacijenta iz Gradačca koji bi prelaskom u DC u Gračanicu, pored toga što su svaki drugi dan prikopčani na dijalizne aparate po više od četiri sata, imali i produženo putovanje za više od sat vremena po veoma lošem i neuvjetnom putu od Gradačca do Gračanice i nazad”.
“Poseban je problem njihov povratak nakon iscrpljujuće četverosatne dijalize, jer nakon dijaliznog tretmana pacijenti se nalaze u veoma lošem stanju, s padovima tlaka, mučninama i drugim nus pojavama, a put od Gračanice do Gradačca bi im bio jako težak što bi sigurno utjecalo na njihovo i onako krhko zdravlje. Smatramo da je način uštede novca preko leđa dijaliznih bolesnika, pogrešan, nepotreban i neopravdan”, saopćilo je Udruženje dijaliziranih i transplantiranih bolesnika FBiH.
Danas su reagovali i iz Udruženja Donorska mreža u BiH i Udruženja dijaliziranih i transplantiranih bolesnika u FBiH, koja okupljaju ljekare, ali i pacijente sa zatajenjem bubrega sa područja cijele države, a posebno Federacije BiH, te su naveli da najsnažnije podržavaju dijalizne pacijente iz Gradačca i osuđuju “nehumano postupanje i uskraćivanje prava dijaliznim pacijentima da dijalizu primaju u najbližem centru”.
Ujedno zahtijevaju od nadležnih i odgovornih institucija i obnašatelja izvršnih i drugih funkcija u institucijama da hitno postupe u skladu sa zakonima, pravilnicima i etičkim kodeksima struke te omoguće zakonom zagarantovanu uslugu kvalitetnog i najboljeg mogućeg liječenja u najboljem interesu pacijenata.
Udruženja ujedno podsjećaju da je BiH jedina zemlja u okruženju i šire koja duže od godinu dana ne radi transplantacije i da je, kako su naveli, nekoliko dijaliznih pacijenata koji su imali donore umrlo čekajući pozive za transplantaciju.
Od svih nivoa vlasti, posebno od bolničke uprave te kantonalnih i federalnih nadležnih institucija hitno zahtijevaju da se spriječi iskljućivanje sa dijalize šest pacijenata koje im može ugroziti život.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad