Alarmatne vrijednosti zagađenja u Sarajevu: Da li postoji rješenje

Vijesti 18. dec 202419:09 0 komentara

Zagađenje vazduha ponovo dostiže alarmantne vrijednosti. Prekomjerna upotreba automobila, neadekvatno grijanje, vremenski uslovi doprinose sve težoj situaciji. Građani udišu smog, dok nadležni samo upozoravaju na ozbiljne posljedice po zdravlje. Ipak, meteorolozi najavljuju promjenu vremena koja će usloviti i poboljšanje kvaliteta vazduha.

“Bolja situacija se očekuje od noći sa četvrtka na petak s obzirom na to da će preko naših krajeva proći frontalni poremećaj koji će dovesti do toga da se vertikalni slojevi zraka počnu miješati zahvaljujući generisanoj turbulenciji i to će dozvoliti da se ovaj poklopac iz kotlina podigne, samim tim da se zamijeni nečisti zrak sa onim čistim zato što će sve suspendirane zagađujuće čestice iz prizemlja se proširiti uvis odnosno izvršiće se disperzija tako da će one otići u slobodnu atmosferu”, pojašnjava meteorolog, Nedim Sladić.

Vremenski uslovi samo privremeno mogu donijeti olakšanje, a dok ne bude sistemskih rješenja Sarajevo će biti u društvu najzagađenijih gradova svijeta.

Po broju stanovnika Sarajevo je najmanji od četiri najzagađenija grada. Delhi sa oko 34 miliona ima problem sa velikom gustinom naseljenosti, te industrijom, isto kao i Lahore koji broji 13 miliona stanovnika. Dakar sa 4 miliona stanovnika pati zbog brze urbanizacije i rasta broja vozila, dok se Sarajevo sa 315 hiljada stanovnika bori sa zagađenjem zbog grijanja na čvrsta goriva i industrijskih emisija.

Stručnjaci naglašavaju da dugoročno smanjenje zagađenja zahtijeva veću posvećenost očuvanju okoline, ulaganje u obnovljive izvore energije, te povećanje zelenih površina u urbanim zonama.

“Mora se ulagati više u javni saobraćaj, koji će biti čistiji, u Sarajevu su to tramvaji, a u Zenici neki alternativni električni autobusi ili nešto slično. Gdje bi se građani poticali da koriste javni prevoz. Mi ovdje vidimo samo više automobila, više saobraćajnica, proširivanje parkinga. Zabrana gradnje na vjetrokoridorima, znam da to nije prepoznato u urbanističkim planovima. Povećavanje zelenih površina. U Zenici kao da je neka agenda da se sijeku stabla konstantno. Imali smo slučaj da je u krugu kantonalne bolnice posječeno nekoliko desetina stabala, a i u smaom centru grada oko 70 stabala je prije nekoliko dana presječeno. Vidim u više gradova ovu istu situaciju gdje imamo tu manijakalnu izgradnju, sječu drveća, a ono što treba da radimo je upravo suprotno”, poručuje Majda Ibraković iz Eko mreže BiH.

Zagađenje vazduha nije problem koji se može riješiti privremenim mjerama ili oslanjanjem na povoljne vremenske prilike. Potrebna su sistemska rješenja. Međutim, nadležni ne čuju apele.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!