Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije u intervjuu za BBC u emisiji "Hard Talk" govorio je o brojnim pitanjima, kako o politici države na čijem je čelu i njenom članstvu u Evropskoj uniji (EU) tako i o genocidu u Srebrenici kojeg je opet negirao, ali i o njegovom odnosu sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom u jednom trenutku ga i branivši da je, kada je govorio o pripajanju Republike Srpske Srbiji, bio isprovociran "visokim predstavnikom ili Bošnjacima u Sarajevu".
Vučić je na početku razgovora rekao da Srbija vodi nezavisnu politiku, ali da je njen strateški cilj da postane punopravna članica EU.
“I uradit ćemo sve neophodne reforme. Ubrzat ćemo sve procese i dat ćemo sve od sebe da to završimo do kraja 2026. godine”, naveo je, između ostalog Vučić.
Odgovarajući na pitanje u vezi s odnosom Srbije i Rusije i konstatacije da su se energetske veze ove dvije zemlje produbile od početka ruske invazije na Ukrajinu Vučić je rekao da je trgovinska razmjena Srbije i Rusije duplo manja nego je bila i da se Beograd trudi da diverzifikuje energetske izvore zbog čega je izgrađen interkonektor između Srbije i Bugarske.
“Zato smo počeli, ne samo da pregovaramo, već i da kupujemo gas od Azerbejdžana, ali i dalje dobijamo velike količine gasa iz Rusije”, ustvrdio je Vučić.
Novinar Stephen Sackur ga je upitao da li je kao predsjednik Srbije spreman priznati da se u Srebrenici desio genocid?
“Oduvijek sam bio spreman da priznam da se u Srebrenici desio strašan masakr. Otišao sam tamo na obilježavanje dvadesete godišnjice, ako se ne varam. Otišao sam tamo, poklonio sam se i položio vijenac, ali su me okupljeni napali. Niko ne poriče šta se dogodilo u Srebrenici”, naveo je Vučić nakon čega je upitan o Rezoluciji u UN-u kojom je potvrđen genocid pa ga je Sackur priupitao da li je spreman koristiti tu riječ:
“Nijemci i Bošnjaci su predložili, a mi smatramo da je to bila politička incijativa. Kao što ste vidjeli 109 država dijeli naš stav. Ljudi nisu razumjeli zašto neki drugi masakri ili veliki zločini nisu okarakterisani i priznati kao genocid. Ukoliko se radi o saučešću i odavanju počasti žrtvama, uvijek smo spremni na to. Vjerujem u pomirenje u regiji, ali ne vjerujem u tu vrstu narativa, koji će uvijek dovoditi do novih nesuglasica i problema u politici”.
Vučić je zatim negirao da je i dalje prisutna velikosrpska ideologija, a Sackur je postavio o “Svesrpskom saboru” koji je održan na ljeto ove godine te je citirao i jedan od zaključaka koji je usvojen tada:
“Usvojeno je to da srpski narod čini jedinstvenu cjelinu. ‘Jedan narod, jedan sabor’ je bio slogan. Ova retorika uzbunila je alarme u Bosni, Hrvatskoj i drugim državama. Čini se da je ideologija Velike Srbije i dalje prisutna?”, upitao je Sackur na šta mu je Vučić odgovorio:
“Ne nije. To su izmislili oni koji žele nauditi Srbiji i srpskim nacionalnim interesima. Citirali ste nešto van konteksta. Mi nemamo težnje da budemo pod krovom jednog sabora, jedne skupštine. To je bio skup srpskog naroda, sabor i ne predstavlja pravi parlament. Pravi parlament imamo u Srbiji, oni Republici Srpskoj, to su druge priče. Ono što je rečeno je da potpuno podržavamo nadgledanje Dejtonskog mirovnog sporazuma potpisanog 1995. Hiljadu puta sam rekao i ponavljam sada da podržavamo teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine i pridržavamo se međunarodnog prava i Dejtonskog mirovnog sporazuma i poštujemo teritorijalni integritet Republike Srpske unutar Bosne i Hercegovine. Šta je nejasno u toj izjavi. To sam izgovorio tog dana, ali niko nije htio da prenese tu poruku. Htjeli smo da kažemo da niko nema pravo da umanji ili liši prava srpskog naroda da koriste jezik, ćirilicu i bilo šta drugo”.
Među brojnim pitanjima našlo se i ono o odnosu Vučića sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom. Voditelj je podsjetio na Dodikovu izjavu koju je dao u maju “da je Bosni i Hercegovini došao kraj”, naglašavajući da je predsjednik RS tražio i otcjepljenje ovog entiteta od države.
Zatim ga je Sackur pitao da li je upozorio Dodika da se ne može odvojiti niti pripojiti Srbiji?
“Imam relativno dobar odnos sa predsjednikom Dodikom i poštujem ga. Ne dajem mu nikakve naredbe. Nisam odgovoran za donošenje bilo kakvih odluka u ime Republike Srpske. Ja sam predsjednik Srbije. Ali vidite koliko je ovo licemjerno. Kada je neko želio da se odvoji od bivše Jugoslavije, vi ste veoma pomogli tim ljudima i tim bivšim republikama. Ali ako neko želi da se odvoji od njih, to postaje najveći zločin. Ali dozvolite mi da vam kažem, ne brinite za Srbiju. Vjerujem da je Milorad Dodik bio isprovociran različitim vrstama akcija bilo visokog predstavnika, Bošnjaka u Sarajevu ili bilo koga drugog. Ali to su njegova pitanja. Govoreći o Srbiji, Srbija veoma podržava teritorijalni integritet Bosne, uključujući i integritet Srpske unutar Bosne. Mogu to ponoviti hiljadu puta i ne možete pronaći nijednu izjavu koju sam dao na ovu temu koja bi bila drugačija od onoga što sam rekao”, naveo je Vučić.
Zatim je ustvrdio da “Dodik i Srbi u BiH nikada nisu ni tražili niti pričali o pridruživanju Srbiji”.
“Ponekad su, ali ne uvijek govorili o njihovom pravu da ne budu dio Bosne, ali ne i da se pridruže Srbiji. Srbija ima svoje granice prema Ustavu i u skladu sa međunarodnim javnim pravom, Poveljom UN i rezolucijama UN i ne trebamo ništa više, ništa što će doći od nekog drugog i nećemo dati ništa nikome što pripada nama”, poručio je Vučić.
U videu ispod pogledajte kompletan intervju.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!