Jedino dijete Alije Hodžića, Jasmina, ubijena je dok se igrala. Sin Hedije Efendić, Amel, ubijen je dok je vozio biciklo sa drugarima. Roditelji danas poručuju: Nije istina da vrijeme liječi rane. Upravo suprotno.
“Bilo mi je teško kad su je zločinci ubili. Ali svaka godina kako ide, sve mi je nekako teže i teže. Supruga i ja sjednemo i uzmemo sliku, i jednostavno razgovaramo sami sa sobom i sa njom. Nećete vjerovati, upitamo ponekad kako se ona osjeća”, rekao je Hodžić.
“Ja uvijek kažem, moje dijete je nedužno bilo i mnoga druga djeca. Šta je ono dužno bilo, sa 18 godina otišao da uzme kasete, da snima, da pjevaju djeca…Ja uvijek kažem, ponavljajmo, dokazujmo djeci šta je bilo. Ja imam unuka koji nosi ime od amidže, često mu kažem – sine, pamti”, rekla je Efendić.
I Irma, kćerka Fikreta Grabovice je ubijena sa jedanaest godina, u igri. Njen otac, dok stoji ispred neke nove sarajevske mladosti, iznosi mučna svjedočenja ali i moli za mir i ljubav.
“Ubijani su na jedan brutalan način, sitematski, sa namjerom, ciljano. Ubijani su u raznim prilikama, ubijani su u potrazi za vodom, za hranom, na spavanju, u kućnom ambijentu, u školi, a u najvećem broju slučajeva u toku njihovog druženja i igre…Prema tome, draga djeco, ne smije se zaboraviti šta se ovdje dešavalo zbog vaše budućnosti i vaše sigurnosti. Da budete dobri drugovi, da širite ljubav. Želim da vam kažete da volite ovaj grad, ovu državu, prema tome – i ovaj grad, i ovu državu ako budete voljeli, čuvat ćete je na odgovarajući način”, rekao je Grabovica.
No, da bi mladi, kojih je danas više od stotinu nastupilo na Trgu djece Sarajeva, sjećanja njegovali na ispravan način, treba im pomoći. Cvijeće su danas položile na desetine zvaničnika, a neki od njih poručuju da će dani poput ovoga ostati važan podsjetnik i smjernica upravo u odgoju i obrazovanju novih naraštaja.
“Bog zna šta bi 1601 dijete danas značilo, da poraste, da diže naše društvo, našu privredu i naše obrazovanje. Na nama je da podržimo obilježavanja i da gajimo memoriju sjećanja”, rekao je Nihad Uk, premijer KS.
Ne znamo šta i gdje bi oni bili danas. Znamo da je više od 1600 imena ispisano na najtužnijem mjestu u Sarajevu. Većina ubica djece Sarajeva nikada nije odgovarala.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!