Ambasador Srbije pri UN-u Nemanja Stevanović pisao je generalnom sekretaru UN-a Antoniju Guterresu i uputio mu pismo članice Predsjedništva BiH Željke Cvijanović te se požalio na Zlatka Lagumdžiju, ambasadora BiH pri UN-u.
Stevanović je na početku pisma naveo da je se izvinjava što se ponovo obraća u tako kratkom roku, a da je razlog to što je “redovne diplomatske kanale Bosne i Hercegovine otela samo jedna etnička grupa u BiH”.
U pismu je navedeno da, shodno tome, novo pismo članice Predsjedništva BiH Željke Cvijanović o tome kako “stalni predstavnik BiH Zlatko Lagumdžija grubo krši zakone zakone i o njegovom postupanju, bez odgovarajućeg ovlaštenja Predsjedništva BiH”, nije moglo biti dostavljeno uobičajenim putem.
“Još jednom, pošto je Republika Srbija u potpunosti posvećena miru, sigurnosti i stabilnosti BiH, kao i cijelog Zapadnog Balkana, ja kao stalni predstavnik Republike Srbije dijelim ovo pismo sa Vama da spriječimo moguće veoma opasne posljedice jednostranog djelovanja stalnog predstavnika BiH Zlatka Lagumdžije”.
Stevanović i pisma UN-u
Podsjetimo, Stevanović je prije svega nekoliko dana pisao Generalnom sekretarijatu UN-a u vezi sa najavljenim izglasavanjem Rezolucije UN-a o genocidu u Srebrenici, te je potvrdio da je dostavio pismo koje je nedavno zvaničnicima UN-a uputila članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.
“Najnovija inicijativa samo jedne etničke strane u BiH da zagovara Rezoluciju Generalne skupštine UN-a o Srebrenici, bez saglasnosti i odobrenja zajedničkih vlasti BiH je čin koji narušava osnovne odredbe Dejtonskog/Pariskog mirovnog sporazuma od 1995. godine u BiH i Ustav BiH”, naveo je tada Stevanović.
Podsjetio je da je po “Ustavu BiH tročlano Predsjedništvo BiH jedino nadležno sa sprovođenje vanjske politike”.
Stevanović je tada ocijenio da je komunikaciju BiH putem redovnih diplomatskih kanala “monopolizovala jedna etnička strana” i da je Cvijanović poslala pismo koje je adresirala i na njega, ambasadora Srbije u UN-u.
“Kako je Srbija u potpunosti posvećena miru, bezbjednosti i stabilnosti BiH, kao i šireg Zapadnog Balkana, ja, kao stalni predstavnik Srbije koja je jedan od garanta Dejtonsko-Pariskog mirovnog sporazuma iz 1995. godine o BiH, dijelim ovo pismo (Željke Cvijanović) s vama kako biste spriječili moguće opasne posljedice”, navodi ambasador Savanović u pismu Generalnom sekretarijatu UN-a.
Srbijanski ambasador je zaključio je da donošenje rezolucije o genocodu u Srebrenici “može izazvati akcije protiv mira, bezbjednosti i stabilnosti u BiH, kao i u cijelom regionu Zapadnog Balkana”.
Ranije je objavljeno da je Cvijanović u pismu obavijestila zvaničnike UN-a da je inicijativu za donošenje rezolucije o genocidu u Srebrenici ambasador BiH pri UN-u Zlatko Lagumdžija podnio “bez saglasnosti tročlanog Predsjedništva BiH koje je po Ustavu BiH jedino nadležno za vođenje spoljne politike”.
Pozvala je Generalni sekretarijat UN-a da sve rezolucije predstavljene u Generalnoj skupštini UN-a, koje se odnose na BiH, budu u skladu sa ustavnim procedurama i uz saglasnost nadležnih organa.
Cvijanović je ocijenila “da bi usvajanje Rezolucije potkopalo posljeratni proces ozdravljenja BiH i izazvalo unutrašnje nemire u BiH, narušivši međuetničko povjerenje koje je od vitalnog značaja za njenu budućnost”.
Time se “rizikuje ponovno rasplamsavanje tenzija i preokretanje napretka ostvarenog ka miru i stabilnosti u regionu“, dodala je ona.
“To bi predstavljalo opasan presedan koji podriva vladavinu prava i principe diplomatskog integriteta”, navela je članica Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović.
Za prihvatanje rezolucije je potrebno da za nju glasaju dvije trećine članica UN i nema mogućnosti veta.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!