Analiza: EU i SAD ne smiju “žrtvovati vrijednosti zbog interesa” na Balkanu

Vijesti 20. dec 202419:32 0 komentara
Filip Krainčanić/Nova.rs

Da bi se značajno angažirali na Zapadnom Balkanu u narednim godinama, EU i Sjedinjene Države moraju uskladiti svoje napore kako bi upravljali konkurencijom i podržavali demokratske vrijednosti u regionu, navodi se u analizi Njemačkog Maršalovog fonda SAD (GMF). Ističe se da je bitno osigurati da buduća ulaganja u region budu usmjerena ne samo na suzbijanje konkurencije s Kinom i drugima, već i na očuvanje vladavine prava - “Vrijednosti se ne smiju žrtvovati zbog interesa”.

Kako navodi GMF, EU i Sjedinjene Države ulaze u nove cikluse liderstva, a Zapadni Balkan možda neće biti prioritet na njihovim agendama. Tekući ratovi u Ukrajini i na Bliskom istoku će zahtijevati njihovu pažnju, zajedno sa domaćim izazovima.

SAD će biti zauzete formiranjem nove administracije i navigacijom kroz rekonfigurirani Kongres, dok će jezgro Evrope ostati krhko, s Emmanuelom Macronom u Francuskoj koji se bori da stabilizuje još jednu vladu i Olafom Scholzom u Njemačkoj koji se suočava s izborima koji bi mogli značiti njegov politički pad”, navodi GMF.

Ipak, EU i Sjedinjene Države ostaju ključni partneri za Zapadni Balkan. Ističe se da EU čini preko 66% trgovine regiona i održava snažne institucionalne veze sa svih šest zemalja kroz svoju politiku proširenja. Obje sile su ključni sigurnosni akteri putem EUFOR i KFOR operacija. Iako su SAD nedavno bile manje vidljive, i dalje imaju značajan diplomatski uticaj.

Prošlog septembra, američka obavještajna služba je otkrila kretanje srpskih trupa blizu granice s Kosovom, što je rezultiralo povlačenjem. Također su uvedene sankcije proruskim srpskim političara u Bosni i Srbiji, što je dovelo do (privremenog) smjenjivanja sankcionisanog srpskog šefa obavještajne službe, Aleksandra Vulina”, navodi se.

Ističe se da su na Zapadnom Balkanu reakcije na povratak Donalda Trumpa uglavnom bile pozitivne—”što nije iznenađujuće, jer lideri širom Evrope udvaraju predsjedniku”.

Poruka je jasna: pod Trumpom, Sjedinjene Države će ostati ključne za sigurnost i ekonomiju Evrope, što čini međusobni odnos neophodnim. Ovaj odnos će biti ključan za buduću saradnju EU i SAD-a na Zapadnom Balkanu i za izbjegavanje grešaka iz prošlosti”, navodi se u analizi, te se objašnjava:

Tokom Trumpovog prvog mandata, zabrinutost je izazvao kontroverzni dogovor između Srbije i Kosova, koji se sukobio s EU-ovom diplomatijom između Beograda i Prištine: sporazum o normalizaciji nije bio pravno obavezujući, imao je malo efekta na terenu i obavezao je Beograd i Prištinu da premjeste svoje ambasade u Jerusalem, potez koji direktno proturječi politici EU”.

GMF predviđa da će u budućnosti napetosti između Srbije i Kosova ostati ključno pitanje.

Navodi se prošlogodišnji napad u Banjskoj koji je rezultirao sa četiri smrti, te nedavnu eksploziju na kanali na Kosovu, incident koji je EU klasifikovala kao teroristički napad.

Osim sigurnosti, suzbijanje geopolitičke konkurencije—posebno kineskog uticaja—bilo je centralno za pristup regiji tokom prve Trumpove administracije.

Zapadni Balkan bio je ključni dio kineskog ulaganja u okviru Inicijative Pojas i Put. Kao dio američke diplomatije, Srbija se obavezala da isključi Huawei iz svoje 5G infrastrukture, iako je Huawei nekoliko dana kasnije otvorio centar u Beogradu. U međuvremenu, EU je izgubila prednost u COVID diplomatiji: region se, isprva isključen iz EU-ovih kišobrana podrške, okrenuo Kini, dok je srpski predsjednik Vučić lično dočekao kinesku pomoć”, navodi GMF.

Međutim, ističe se da je EU od tada “ispravila kurs”.

Suočena s novom geopolitičkom stvarnošću, shvatila je hitnost ažuriranja politike proširenja kako bi ostala privlačna. Sada jača svoje veze s regionom, nudeći nova ulaganja”, navodi se, te se dodaje da ključna inicijativa EU, Plan rasta za Zapadni Balkan, ima za cilj ubrzanje ulaska regiona na jedinstveno tržište EU-a i podsticanje ekonomske integracije. Kroz Fond za reforme i rast, EU planira da isplati 4 milijarde eura bespovratnih sredstava i 2 milijarde eura zajmova u naredne tri godine. Iako kritičari u regionu tvrde da to možda neće biti dovoljno za značajne promjene, ovo naglašava posvećenost EU-a jačanju ulaganja na Balkanu.

Samo ove godine najavljen je impresivan broj investicionih ugovora—iako su mnogi od njih žestoko osporavani. U februaru je zaključen sporazum Italije o spornom migracijskom centru s Albanijom; u julu, Njemačka je posredovala u sporazumu između Srbije i EU-a o rudarenju litija; a u augustu, Francuska je sklopila ugovor vrijedan 2,7 milijardi eura sa Srbijom za dvanaest borbenih aviona Rafale. U međuvremenu, Jared Kushner, Trumpov zet, napravio je kontroverzne investicije u nekretnine u Albaniji i Srbiji”.

Ističe se da je ulaganje u region ključno za ekonomski rast i integraciju, ali da takvo sklapanje ugovora, često bez javnog nadzora, “rizikuje marginalizaciju napora za poboljšanje demokratskog upravljanja i osnaživanje autokratskih lidera”.

Projekt EU u vezi rudarenja litija izazvao je proteste u Srbiji zbog ekoloških rizika, uprkos kritikama EU-a kineskih ulaganja zbog sličnih zabrinutosti. Kolaps željezničke stanice koju su izgradili Kinezi u Novom Sadu, koji je usmrtio 14 ljudi, izazvao je masovne proteste i potaknuo optužbe za korupciju, loš nadzor i lošu gradnju.

Lideri EU-a i SAD-a moraju se pozabaviti ovim zabrinutostima i osigurati da buduća ulaganja u region budu usmjerena ne samo na suzbijanje konkurencije s Kinom i drugima, već i na očuvanje vladavine prava. Ovo je ključno za stvaranje sigurnog investicijskog okruženja i podsticanje dugoročne ekonomske konkurencije uz poboljšanje demokratskog upravljanja. Vrijednosti se ne smiju žrtvovati zbog interesa”, navodi se.

EU će vjerovatno morati preuzeti vodstvo na Zapadnom Balkanu, koristeći svoje ekonomske i političke alate, ali mora koordinirati sa Sjedinjenim Državama kako bi uskladili prioritete: održivo upravljanje konkurencijom i sigurnošću. EU i Sjedinjene Države moraju djelovati zajedno, a ne razjedinjeno”, dodaje se na kraju.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!