Selima Ismailovna Khadisova, Čečenka koju Rusija potražuje zbog sumnje na terorizam, puštena je nedavno iz ekstradicionog pritvora u Tuzli, gdje je provela više od dva mjeseca. Sud Bosne i Hercegovine zaključio je da u ovoj fazi da ne postoje uslovi za njeno izručenje. Naredni potez je na Ministarstvu pravde BiH koji bi trebalo potvrditi ovu odluku te državnom Ministarstvu sigurnosti koje odlučuje o njenom zahtjevu za azil. Svaka negativna odluka bila bi kobna za Khadisovu i njeno troje maloljetne djece, tvrde njeni pravni zastupnici.
Nakon što je Sud BiH ukinuo mjere pritvora Khadisovoj čije izručenje traži Rusija putem INTERPOL-ove potjernice zbog sumnje na terorizam, određene su joj mjere zabrane koje uključuju zabranu putovanja van BiH i Obavezno povremeno javljanje nadležnom organu.
Sud BiH: Nema osnova za izručenje Selime Khadisove
Odluka je, između ostalog, obrazložena time da je ona, trenutno, u postupku traženja azila u BiH koji je započet prije podnošenja žalbe za njeno izručenje, što prema Zakonu o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima predstavlja zakonsku smetnju izručenju.
“Postupak je pravosnažno okončan donošenjem rješenja vanraspravnog vijeća ovog Suda, kojim je utvrđeno, da u ovoj procesnoj fazi, nisu ispunjene zakonske pretpostavke za izručenje potraživane, a to rješenje je potvrđeno rješenjem vijeća Apelacionog odjeljenja Suda BiH 2. decembra ove godine”, naveli su iz Suda BiH.
Odbijen zahtjev Rusije za izručenje Čečenke osumnjičene za terorizam
Samim time, ukinut joj je i pritvor u kojem je provela više od dva mjeseca, razdvojena od troje maloljetne djece. Uhapšena je, podsjećamo, 29. septembra kada je s djecom stigla na sarajevski aerodrom letom iz Istanbula. Dok je ona bila smještena u pritvorskoj jedinici u Tuzli, njena djeca su boravila u Sarajevu.
“Uspjeli smo izdejstvovati da se spoji s porodicom. Trenutno je ovdje, nalazi se u Sarajevu sa troje djece. Jako je bilo teška borba da se ta djeca njoj vrate. I odbrana i ona zadovoljni su jako”, rekao je advokat Emir Gazić.
Azil posljednja nada za Selimu i njenu djecu
Pravosnažna odluka Suda BiH proslijeđena je Ministarstvu pravde BiH koje će donijeti konačnu odluku o ekstradiciji. Istovremeno, o njenom zahtjevu za azil, odlučiće državno Ministarstvo sigurnosti. Povodom krivičnih djela koja joj se stavljaju na teret na jednom od ročišta izjavila je da nikada nije bila u Siriji i da je proteklu deceniju živjela u Turskoj gdje je pobjegla od, kako tvrdi, porodičnog nasilja u Čečeniji. Boravak u zatvoru, neizvjesnost i, nadasve, razdvojenost ostavili su velike posljedice kako na nju, tako i na njene potomke.
“Prvo su se nalazili u migrantskom centru u Sarajevu, nakon toga su premješteni u prihvatni centar za maloljetnike bez pratnje, također u Sarajevu. Iako su tamo imali dobre uslove smještaja, činjenica razdvojenosti od majke s kojom su prvo pobjegli iz Čečenije, pa onda iz Turske u BiH, bila je izuzetno stresna po njih. Imali su noćne more i određenih poteškoća. Što se tiče Selime, pala je u depresiju, bila je na antidepresivima, odbijala je hranu. Svega dva puta im je bilo dozvoljeno da se vide dok je bila u pritvoru. I te posjete su trajale svega 15 minuta i bile su preko zatvorskog stakla”, istakla je Tea Pokrajčić iz Kuće ljudskih prava Banjaluka.
Njeni pravni zastupnici polažu nade u pozitivan ishod. Sve mimo toga, podvlače, bilo bi kršenje njenih osnovnih ljudskih prava. Proces za azil trebao bi biti ubrzan, jer se radi o ženi sa maloljetnom djecom, ali i zbog toga što joj je ograničeno kretanje.
“S obzirom na ovakve sudske odluke i onako kako su tretirali to, mislim da neće biti nijedan razlog da se istoj ne udovolji te da ona, konačno, započne jedan život ovdje, potpuno nov, sa čvrstim vezama sa BiH. Zaista se nadam da će i naša zemlja nekome uspjeti pružiti neku zaštitu. Obično smo mi ti koji to tražimo, ali mislim da će ovog puta biti obratna situacija i da će joj se pružiti jedan plašt sigurnosti, što onda pokazuje da ipak idemo nekim boljim koracima”, dodao je Gazić.
Pravni tim upozorava: Izručenje znači sigurnu smrt
No, kako u ovoj državi ništa ne može teći glatko, bilo je problema i u dijelu ponovnog spajanja sa djecom.
“Taj dio je odrađen uz pomoć Vaših prava i Centra za socijalni rad u Sarajevu. Djeca su trebala da budu predana majci već u petak, nakon odluke Suda. Međutim, djeca su predana majci tek neki dan, zahvaljujući svim blagodetima našeg brzog sistema. Ne bih voljela nikoga da dovedem u nezgodnu situaciju, ali voljela bih da skrenem pažnju organima koji postupaju u BiH na sve specifinčnsti ovog slučaja. Dakle, ovo nije slučaj koji smije i može da se rješava šablonski”, pojasnila je Pokrajčić.
Eventualno donošenje negativne odluke u postupku traženja azila Khadisove zahtijeva ponavljanje ekstradiconog postupka. Međutim, s obzirom na to da je Čečenija poznata po tome da vrši sistemsko kršenje ženskih i ljudskih prava, ubistvo iz časti je nešto što, tvrdi njen pravni tim, sasvim izvjesno, čeka Selimu ako bude izručena iz BiH. Kobni ishod siguran je, kažu, i za njeno troje maloljetne djece.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!