Zbog čega nije usvojen izvještaj o radu IDDEEA-e za 2023. godinu na sjednici Vijeća ministara? Hoće li biti ugroženo izdavanje ličnih dokumenata zbog neusvajanja državnog budžeta? O ovim i drugim temama za Novi dan je govorio Almir Badnjević, direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA).
Badnjević je kazao kako je izvještaj o radu agencije jedan od tri, od ukupno 53 izvještaja, koji nisu razmatrani na Kolegiju, pred zasjedanje Vijeća ministara, a prokomentirao je kao “simptomatično” to što su sva tri od nerazmatranih izvještaja došli od Bošnjaka.
“Ono što je važno i što definitivno smeta ljudima je što je IDDEEA konačno počela da radi, osigurala je elektronski potpis, digitalni novčanik i sve to besplatno, primakla se europskim standardima, uvela elektronsku razmjenu podataka, kontrolu ko ulazi u baze podataka, spriječila dupliciranje i falsifikovanje dokumenata, itd. Počelo je smetati što se agencija i država razvija i što građani BiH imaju beneficije“, ističe Badnjević.
Što se tiče samog izvještaja, dodaje, on “može i ne mora” biti usvojen, ali agencija će nastaviti da radi svoj posao.
Govoreći o problemu blokiranja izgradnje zgrade IDDEEA-e, koja je trenutno “podstanar” i nema svoje vlastite prostorije, Badnjević je pojasnio kako projekat za izgradnju zgrade u Banjaluci postoji, kao i novac, ali da se ništa nije uradilo od 2014. godine.
Preuzimanjem dužnosti prošle godine pokrenuo je proces, tokom kojeg su osigurana mišljenja i suglasnosti ministarstava i drugih nadležnih organa, ali je opet, prema njegovim riječima, na Kolegiju odlučeno “od iste ekipe” da izgradnja zgrade neće dobiti podršku. Pojasnio je i da se radi o ministrima iz Republike Srpske.
Ukoliko izgradnja ne dobije podršku ni u drugom krugu glasanja, IDDEEA će tražiti da se sredstva preusmjere na kupovinu prostora u regionalnim centrima – Sarajevo, Mostar, Bihać, gdje je agencija također podstanar.
Badnjević pojašnjava da je problem u tome što IDDEEA u Banjaluci već posjeduje zemljište i izgrađenu ploču objekta, u što je uloženo ukupno 3 miliona KM. Smatra kako se radi o neodgovornosti, i da, ukoliko se projekt ne nastavi, neko treba da snosi posljedice.
Kada su u pitanju krivične prijave, otkrio je kako se u oba slučaja radi o blokadama od ministra Staše Košarca, i da je IDDEEA podnijela krivične prijave protiv njega, “jer se pokušalo na različite načine, da se zapošljavaju određeni ljudi, što nije prošlo, i onda je rečeno da neće prolaziti neke tačke, i ja sam htio dati do znanja šta se dešava”.
Politika je prisutna u svim sferama društva, da li je mislio da će biti teško obnašati funkciju na koju je imenovan?
“Dolazim iz privatnog i akademskog sektora, i prije sam radio u privatnom sektoru i govorio transparetno, ali kad obnašate funkciju direktora aganecije, smatram da građani moraju imati kompletan uvid u situaciju i nemam nikakav razlog da pričam uvijeno, jer nijedan ministar ili direktor nije iznad svega, mi služimo građanima i IDDEEA služi građanima. Imenovan sam od strane politika, a nisam političar, ali građanima moramo položiti račune i trebaju da znaju“, podvlači Badnjević.
Da li će neusvajanje budžeta uticati negativno na izdavanje ličnih dokumenata?
“Kad bi se privremeno financiranje produžilo na još jedno tromjesečje onda bi vjerovatno u septembru bilo ugroženo i ne bi mogli u da platimo potraživanje za prethodni mjesec. Imam informaciju da će na naredoj sjednici Vijeća ministara biti prijedlog budžeta koji bi za neke tri sedmice prošao sve tačke, tako da mislim do polovine jula najkasnije do kraja mjeseca trebao bi biti usvojen budžet“, ističe.
Govoreći o uvođenju digitalnog potpisa, i da li, kako su neki isticali, on ima zakonsko uporište, direktor IDDEEA-e odgovara:
“Mogu pričati diplomatski, ali reći ću otvoreno: smeta jer su se pokvarili određeni poslovi, i to je čitav problem i zbog čega IDDEEA smeta. Nove europske direktive su propisale da svi građani moraju koristiti digitalni potpis, identity wallet besplatno. IDDEEA je to uradila i sad radi na uvođenju digitalnog novčanika skupa s EU Delegacijom i GIZ-om koji će biti implementirani do kraja godine. To je jedan od pet europskih testnih pilot projekata, jedini s područja Zapadnog Balkana, što nekima smeta – zašto baš BiH, zašto baš IDDEEA”.
Dodaje da je spreman da odgovara, ukoliko je bilo šta urađeno kako ne treba, “i to sam rekao onima koji podgrijavaju ovu temu”.
Najavio je da se od 1.7. otvaraju regionalne i građani ce moći doći da uzmu svoj digitalni identitet, aktivraju digitalni potpis,i to besplatno.
Koliko će IDDEEA biti uključena u predstojeće izbore, s obzirom na tehničke izmjene Izbornog zakona BiH?
Posao IDDEEA-e je da osigura da svaki građanin koji dođe s ličnom kartom da se lična karta skenira, da se uzme biometrija kako bi se utvrdila s biometrijom u ličnoj karti, to je automatska identifikacija i niko neće moći doći sa pet ličnih karti i glasati za druge. Osigurat će se i online prijenos podataka do Centralne izborne komisije BiH. Riječ je o pilot projektu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare