Annalena Baerbock, ministrica vanjskih poslova Njemačke sastala se u Sarajevu sa Biserom Turković, šeficom bh. diplomatije. Razgovarale su o situaciji u Bosni i Hercegovini i na Zapadnom Balkanu te je poručeno da će Njemačka biti još uključenija na ovom prostoru nego što je bila do sada.
Bisera Turković je kazala da je posjeta Baerbock uslijedila u značajnom trenutku ne samo za BiH i regiju već za cijelu Evropu.
“Zahvaljujemo njoj i Njemačkoj za 30 godina zalaganja za mir i stabilnost Zapadnog Balkana, za omogućavanje našim ljudima koji su napustili BiH i našli sigurno i prosperitetno mjesto života i integrisali se u njemačko društvo za projekte podrške BiH i regionalnoj stabilizaciji, za Berlinski proces koji je za nas vrlo važan i mislimo da je on kroz stvaranje zajedničkog regionalnog tržišta, omogućavanje četiri slobode zaista ponudio ono što je ujedinjavanju i napretku Zapadnog Balkana samim time i BiH neophodno”, kazala je Turković.
Turković je uputila poziv na hitan prekid vatre u Ukrajini.
“Gdje stradaju civili, razaraju se gradovi i gdje vidimo sve ono za što smo se iskreno nadali da je dio evropske prošlosti. Sarajevo, ali i svi građani i svi gradovi BiH najbolje znaju šta donose agresija i rat. Naša srca su na strani svih onih koji se bore za slobodu, demokratiju i evropske vrijednosti. Tako je danas i tako će biti sutra”, dodala je Turković.
Naglasila je da je sa Baerbock vrlo otvoreno razgovarala o situaciji u BiH i na Zapadnom Balkanu.
“Njemačko prisustvo je konstruktivno i neophodno te doprinosi prosperitetu i sigurnosti ovog regiona. Sigurnosna i politička prijetnja u BiH koja je izazvana secesionističkim aktivnostima te zaključcima NSRS kojima se podrivaju državne institucije i Dejtonski sporazum još nije otklonjena. Naime, eskalacija u Ukrajini i posljedice te krize u Evropi dodatno su usložile situaciju u BiH. Ako se nastavi daljnja destabilizacija BiH i blokiranje državnih institucija postoji bojazan da će stabilnost i sigurnost Evrope biti ugrožena. Stoga je neophodna odmah zaustaviti sve retrogradne procese u BiH, onemogućiti provedbu zaključaka NSRS što će otvoriti vrata pokretanju reformi, usvajanju budžeta i ispunjavanju uslova za kandidatski status za ulazak u EU. Istakli smo i ulogu visokog predstavnika čije su legalne i legitimne aktivnosti upravo predviđene za ovakve okolnosti”, naglasila je Turković.
"Mi još jednom svjedočimo da sve ono što se dešava u Ukrajini, da se ponavlja gotovo jednak scenario BiH. Za sada vanjske granice nisu ugrožene, ali situacija unutar BiH vodi ka destabilizaciji", poručuje ministrica Turković pic.twitter.com/sTqV2hbtGQ
— TV N1 Sarajevo (@N1infoSA) March 10, 2022
Baerbock je istakla da nikada nije pomislila da će na putovanje u BiH krenuti u trenutku kada su mir i stabilnost u Evropi postali egzistencijalno pitanje.
“Došla sam da saznam koja očekivanja vi i vaši sugrađani imate od nas Evropejaca. Ali donosim i jasnu poruku, a to je da će Njemačka u vašoj zemlji i na Zapadnom Balkanu biti prisutnija nego u prošlosti i zbog toga smo prvi put uveli specijalnog izaslanika za zemlje Zapadnog Balkana koji će se pobrinuti za to da se tematika koja je bitna za ovo područje u Briselu nađe na dnevnom redu. To imenovanje je samo početak onoga što mi planiramo kao njemačka savezna vlada”, istakla je.
Došla je, kaže, u trenutku kada je Evropa suočena sa katastrofom rata.
“Svjesna sam da se mnogi ljudi u BiH kada gledaju slike iz Kijeva i Mariupolja prisjećaju groznog vremena 1990-ih godina. To nije samo iskustvo ovdje u regiji već nešto što je obilježilo i moju generaciju u Njemačkoj. Evropa je kuća koja treba osigurati mir i slobodu jer balkanski ratovi su tada bili znak uzbune za moju generaciju i Evropu te da je na nama da osiguramo mir. Postavilo se pitanje zbog čega baš posjeta Balkanu dok traje rat u Ukrajini i ja mislim da je baš važno posjetiti Sarajevo dok je takva situacija. Mir je važan jer on štiti nas, naše porodice, snove i gradove. Zbog toga moramo osigurati mir u BiH, on nam je važan i moramo se boriti protiv onih koji ga ugrožavaju. Nećemo to dozvoliti. Kao najveći bilateralni donatori možemo reći da ćemo podržati samo one koji se zalažu za jačanje BiH, a ne one koji radi na njenoj destabilizaciji”, dodala je Baerbock.
"Njemačka će ovdje na Zapadnom Balkanu biti prisutnija i zbog toga smo uveli novu funkciju specijalnog predstavnika. Nećemo dozvoliti ugrožavanje mira. Ruski napad na Ukrajinu bio je rez, svijet više neće biti isti.", poručila je ministrica vanjskih poslova Njemačke @ABaerbock pic.twitter.com/RdAZGIjcR6
— TV N1 Sarajevo (@N1infoSA) March 10, 2022
Kazala je da su demokratski i fer izbori neophodni za trajnu stabilnost svake zemlje.
“Za BiH želimo da integritet izbornog procesa bude poboljšan. Evropski sud za ljudska prava i njegove presude su obavezujuće za svaku državu i želimo da novi Izborni zakon ne poveća nove izborne probleme u zemlji. Važno je da se izbori održe kako je planirano u oktobru i nema puno vremena za dogovor”, poručila je Baerbock.
"Ne možemo birati između privrede i vladavine prava nego to ide jedno s drugim. Želimo da živimo zajedno u evropskoj kući, ova zemlja je dio Evrope, ali kuća Evrope zastupa vladavinu prava", poručila je ministrica vanjskih poslova Njemačke Annalena Baerbock pic.twitter.com/j7KzuWpsi0
— TV N1 Sarajevo (@N1infoSA) March 10, 2022
Navela je da je ruski napad na Ukrajinu bio rez te da svijet nakon toga više nije isti.
“No, to nas nije šokiralo i onemogućilo da djelujemo. Djelovali smo brzo i odlučno i zajedno sa partnerima usmjerili našu politiku. Evropska unija i Njemačka nije bila aktivna proteklih godina u ovoj regiji (Balkan) koliko je trebala. To možemo i želimo promijeniti. Zbog toga, posjeta koja jeste kratka je samo početak, uslijedit će mnoge druge posjete”, zaključila je Barbock.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare