Krivičnu prijavu Zlatko Miletić podnio je protiv pojedinih bivših i sadašnjih ministara, ali i drugih odgovornih osoba u ministarstvima, agencijama i upravama zbog zloupotrebe finansijskih sredstava i nezakonitog zapošljavanja; odnosno zloupotrebe službenog položaja i nesavjesnog rada u službi .
Na ovo se odlučio nakon sjednice parlamenta na kojoj su razmatrani izvještaji Ureda za reviziju za 2021.godinu, skandaloznih podataka na koje Tužilaštvo do sada nije imalo adekvatan odgovor.
“Primjer, imate ministra Košarca koji je na reprezentaciju potrošio 6.000 obroka, za godinu dana nezakonito 63.000 KM. Drugi primjer službenika u Ministarstvu komunikacija za kojeg su službenici tog Ministarstva sračunali da je preko 240 puta nezakonito koristio službeno vozilo, da je s tim vozilom išao u Hrvatsku nezakonito i da je trećoj osobi dao da koristi to vozilo u Republici Hrvatskoj. U Ministarstvu vanjskih poslova imate čak četiri modusa kako je ministrica nezakonito zapošljavala službenike u ministarstvo.”, kaže Miletić u razgovoru za N1.
Izvještaje za 2022.godinu koji državni parlamentarci tek trebaju razmatrati ponovno se spominju ista ministarstva i agencije. Pa smo tako saznali da je bivša ministrica vanjskih poslova zbog jednodnevnog događaja, na Baliju provela sedam, umjesto jednog dana pri čemu je potrošila oko 11 i pol hiljada maraka. Službena putovanja samo su jedan od problema zbog čega je navedeno Ministarstvo vanjskih poslova dobilo ponovno najgoru ocjene za 2022. godinu
“To nije slučaj samo za nju. To je radio svaki ministar u prošlosti samo oni to prikrivaju uspješno. Ja znam jednog bivšeg ministra vanjskih poslova koji je vodio svoje prijateljice na te vrlo udaljene destinacije. I da ne bi Ured za reviziju provalio šta radi, dijelio bi službene naloge na njih nekoliko da bi sakrio da ide prvom klasom i da plaća kartu u iznosu od 10.000 maraka za jednu osobu, u jednom pravcu. “, dodaje Miletić.
Finansijska revizija za 45 institucija koja je dosada završena u odnosu na 2022. godinu pokazala je ipak bolje stanje u odnosu na prethodnu godinu. Od 45 revidiranih institucija, čak njih 43 ima pozitivne ocjene, pojedine uz skretanje pažnje.
Mišljenje s rezervom osim MVP dobila je I IDDEA, Agencija za identifikacione dokumente, ponovo zbog javnih nabavki gdje se preferira jedna firma, ali i kaznenih penala zbog kašnjenja u izgradnji objekta agencije. Ovi navodi nisu ništa novo, ponavljaju se sa svakom godišnjom revizijom
Ured za reviziju institucija Bosne i Hercegovine u proteklih deset godina je tek četiri slučaja obavijestio tijela za provedbu zakona da su primijećene indikacije o elementima krivičnog djela.
Ovo je bio odgovor na zastupničko pitanje iz Ureda za reviziju. Ministarstvo odbrane Bosne i Hercegovine, Uprava za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine, IDDEA i BH Mac. Nije precizirano o kakvim djelima je riječ.
U svemu navedenom često se iskorištava i nedostatak zakonske regulative, pa tako u MVP nedostaju pravilnici o utrošku sredstava ali i zapošljavanju, nedostaje Zakon o MVP, jer se političari nisu dogovorili. Zato će u konačnici teško doći do kaznene, ali i disciplinske odgovornosti oni koje takvo stanje iskorištavaju.
“Sankcija nikada nije adekvatna. Zloupotreba koja se osvtvaruje daleko je veća u odnosu na rijetke sankcije koje su do sada izrečene.”, upozorava Damjan Ožegović iz TI BiH.
Mia Karamehić-Abazović, predsjedavajuća Komisije za finansije Predstavničkog doma PSBiH dodaje:
“Neka mišljenja s rezervom su posljedica nedostatka legislative i to je ono što pada na naša leđa da ga promijenimo u Parlamentu, Vijeće ministara da te zakone stavi u proceduru.”
Na ljestvci koja mjeri stanje korupcije u preko 180 zemalja svijeta, BiH u posljednjih deset godina bilježi konstantan pad. Ubjedljivo je najgora ne samo u regionu, već i u Evropi. A to jeste osim korupcije, i pokazatelj rada, prije svega pravosudnih organa u BIH.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!