Bassuener: Zapad ponižen prihvatanjem ruske ucjene u Vijeću sigurnosti

Vijesti 05. nov 202109:14 5 komentara
Vijeće sigurnosti UN-a
Vijeće sigurnosti UN-a (Shutterstock)

Francuska, Velika Britanija i Sjedinjene Američke Države su pristale na ucjenu Rusije u vezi rezolucije o Bosni i Hercegovini koja je u srijedu usvojena u Vijeću sigurnosti UN, što predstavlja poniženje za Zapad, smatra analitičar Kurt Bassuener.

Pariz, Washington i London su to učinili kako bi od veta spasili mirovnu misiju EUFOR, izvršni vojni instrument Europske unije, ali to je samo politički oslabilo Ured visokog predstavnika budući da su reference na ulogu ove institucije izbačene iz teksta rezolucije, ističe Bassuener.

Vijeće sigurnosti UN je jednoglasno usvojilo rezoluciju kojom se produžava mandat EUFORa u BiH na dvanaest mjeseci. Iako je ranije očekivano da će se prisutnima obratiti i Visoki predstavnik Christian Schmidt i predstaviti svoj redovni izvještaj o stanju u BiH, to se nije desilo, a dokument je dostavljen misijama u UN-u.

Sjednici su prethodile informacije o mogućem ruskom vetu na rezoluciju ukoliko se sjednici obrati Schmidt, čije imenovanje uz Kinu ne priznaje ni Rusija, pa se vjeruje kako je postignut kompromis u kojem je Visoki predstavnik izostavljen sa sjednice, a Rusija je podržala produženje mandata EUFOR-a

Ruski predstavnik pri UN-u Vassily Nebenzia je u obraćanju nakon glasanja još jednom ponovio kako trenutno ne postoji Visoki predstavnik u BiH, te da je ta pozicija upražnjena.

Bassuener smatra da poniženje Zapada možda neće odjeknuti u Briselu i drugim glavnim gradovima u EU ili Washingtonu, ali svakako hoće na Balkanu, Moskvi i Pekingu. Ističe kako će se to protumačiti kao nesposobnost Zapada da skupi volju i odbrani svoju poziciju tamo gdje posjeduje instrumente za to.

“Ovo je kriza volje, a ne sposobnosti”, napisao je Bassuener u tekstu pod naslovom “Ponižavajući neuspjeh EU u BiH”, kojeg je objavio istraživački centar Carnegie Europe.

Ističe kako ipak postoje EU zvaničnici koji pozdravljaju ovakav ishod, ako ne i proces koji je do njega doveo.

“Postoje mnogi razlozi za to, uzimajući u obzir različite agende unutar Unije. Ali za EU institucije i neke zemlje članice, izvršni instrumenti OHR-a i EUFOR-a jesu problem, blateći njenu mašineriju proširenja”.

Bassuener ističe kako nepriznavanje Visokog predstavnika na kojem inzistiraju Rusija, Kina i član Predsjedništva BiH Milorad Dodik je zapravo njihova želja za potpunim zatvaranjem OHR-a, što bi znatno narušilo sposobnost da se sprovede Dejtonski mirovni sporazum, što jeste cilj.

“Nažalost, institucije EU i mnoge njene države članice također su dugo potkopavale OHR. Vide ga kao povratak na provedbu mira u zemlji s perspektivom članstva i vjeruju da bi izgledi za pridruživanje uniji trebali potaknuti političare u BiH da usvoje pravnu stečevinu EU i dostignu standarde”.

Ne želeći računati sa svojom promašenom politikom u BiH i ostatku Balkana, političko vodstvo EU okreće se birokratskoj trijaži kako bi prikrilo neuspjeh: suradnji s lokalnim etničkim liderima, kako bi postigli smirivanje, pojašnjava autor, i dodaje kako je Dodik definitivni pobjednik u ovoj situaciji, a lider HDZ BiH Dragan Čović je lijepo poslužen.

“U međuvremenu, odgovor EU – koji ima podršku SAD – je sastavljanje paketa koji bi ‘nešto ponudio Dodiku’ a zadovoljio Čovića. On priželjkuje strukturalne promjene kako bi osigurao da samo on može osvojiti poziciju u Predsjedništvu BiH na sljedećim izborima i zaprijetio je kako će spriječiti izbore ako ne bude zadovoljan. Nagrađivanje prijetnji u nadi da će prestati se zove: udovoljavanje”, smatra autor teksta.

To što BiH “polako klizi ka mogućem sukobu” nije samo propust Europske unije ali ima na sebi etiketu “made in EU”, dodaje.

Na kraju teksta zaključuje:

“Poruka je poslana daleko izvan BiH, čiji građani postepeno shvataju kako su EU i SAD samo dva od mnogih geopolitičkih igrača zaokupljenih samim sobom i povrh toga nesposobni licemjeri. Sva njihova priča o borbi protiv korupcije je neiskrena dok očajnički traže dogovore s bh. etničkim kumovima”.

“Poruka koju građani širom Balkana čuju je: ako zaista vjerujete u vrijednosti liberalne demokracije, vladavine prava, i jednakog društva koje štiti dostojanstvo pojedinca, onda nemate podršku normativne moći EU. Sami ste. EU je uz vaše lidere”.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare