Bećirović nakon saslušanja u predmetu ‘Kovačević’: Osuditi pritiske na Evropski sud za ljudska prava

Vijesti 20. nov 202415:48 0 komentara
Predsjedništvo BiH

Povodom saslušanja u sudskom predmetu, tužbi Slavena Kovačevića protiv Bosne i Hercegovine pred Velikim vijećem Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, član Predsjedništva BiH Denis Bećirović izjavio je da ovaj slučaj najeklatantnije ukazuje na obavezu i odgovornost države da prema najvišim evropskim i međunarodnim standardima garantira i zaštiti temeljna ljudska prava i osnovne slobode.

“Svoje stavove o presudama Evropskog suda za ljudska prava i njihovim implikacijama po bosanskohercegovačko društvo u više navrata sam iznosio na svim relevantnim domaćim i međunarodnim adresama. Podsjećam da sam upravo na jednoj od najvažnijih međunarodnih adresa – pred Vijećem sigurnosti Ujedinjenih nacija – u novembru ove godine naglasio da je budućnost Bosne i Hercegovine direktno povezana s implementacijom presuda Evropskog suda za ljudska prava. Bosna i Hercegovina je punopravna članica Vijeća Evrope i kao takva ima obavezu da svim svojim građanima osigura uživanje i zaštitu individualnih prava i sloboda, ne zanemarujući pritom zaštitu kolektivnih prava naroda”, kazao je Bećirović, saopćeno je iz njegovog kabineta.

“Evropski sud za ljudska prava svojim odlukama trasira budućnost ne samo Bosne i Hercegovine, nego i svih evropskih država čija su društva pluralistička. Stoga je jako važno da najoštrije budu osuđeni svi pokušaji pritisaka na Evropski sud za ljudska prava, posebno kada je riječ o recentnoj odluci u predmetu Slaven Kovačević”, ocijenio je.

Bosna i Hercegovina se još 2002. godine obavezala na reformu izbornog zakonodavstva i na eliminiranje institucionalizirane diskriminacije građana.

“Naša je obaveza da se borimo za jednakost svih građana Bosne i Hercegovine, kao i za uklanjanje svakog oblika diskriminacije građana, uključujući i diskriminaciju na etničkoj i teritorijalnoj osnovi. Bosna i Hercegovina je demokratska država i stoga je dužna osigurati građaninu da predstavlja primarni politički subjekt te da etnokratiju zamijeni stvarnom demokratijom. Tek tada će se u punom kapacitetu osigurati pluralizam i jednakost građana”, naveo je Bećirović.

“I o ovome sam govorio pred Vijećem sigurnosti UN-a, naglašavajući da je nužno usklađivanje domaćih propisa s međunarodnim pravom, kako bi bila garantirana prava svakog pojedinca bez obzira na etničku pripadnost ili mjesto prebivališta te pozivajući i na evropsku podršku u implementaciji ovih promjena”, navedeno je također u saopćenju.

Budućnost Bosne i Hercegovine je u jačanju pluralizma. Izuzetno je važno uspostaviti pluralističko društvo u kojem kolektiviteti neće dominirati nad građanima i njihovim pravima, izjavio je Bećirović.

Bonus video:

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!