Berba maslina u punom jeku, urod osiromašen

Vijesti 27. okt 202118:56 0 komentara
N1

Berba maslina u punom je jeku, no nepovoljni vremenski uslovi i visoke temperature značajno su osiromašili urod. Na hercegovačkom tlu, manji je i do 70 posto u poređenju s prošlogodišnjim, zbog čega se očekuje povećajne cijene ulja, ali i negova nestašica u dogledno vrijeme. Uprkos lošem urodu, maslinari koji su danima već uključeni u berbu kažu kvalitet ploda je jako dobar.

Sunčano i toplo vrijeme proteklih dana maslinari su iskoristili kako bi započeli s berbom ovogodišnjeg uroda. Međutim brojna stabla ove godine ostat će neobrana. Na plantažama tek mali broj berača, jer potrebe za većom radnom sagom nema.

“Debakl je što se tiče maslina. Evo vidite jedan primjerak, ovo je trebalo biti kao ping pong loptica minimalno, a vidite na šta ovo liči”, ističe Stjepan Matić.

S iznimno lošom sezonom maslinari se suočavaju zbog loših vremenskih uslova. No nije vrijeme jedini problem, odličan prošlogodišnji urod,kako objašnjavaju, iscrpio je stabla. Dragan Mikulić u blizini Ljubuškog ima oko 7.000 stabala maslina na 50 hektara zemlje, a njegovo ulje nagrađivano je zlatnim medaljama za kvalitetu. Potražnja za uljem je tvrdi ogromna, no zbog malih količina cijena će znatno porasti.

Ove godine cijena će ići u nebo. Zašto? Zato što kad dođe ljeto, kad je glavna potrošnja maslinovog ulja neće ga biti.Neće biti 30 posto pravog priodnog maslinovog ulja u svijetu. Do iduće berbe neće ulja biti nikako, više nije upitna cijena, neće ga biti nikako“, kaže Dragan Mikulić, vlasnik uljare “Mikulić”.

Sa sadašnjih 25 KM, cijena ulja porast će na oko 30 KM po litru . Iako je urod manji, kvalitet ulja je tvrdi Mikulić jako dobar. U uljari gdje vrši preradu, dolaze maslinari iz okolnih mjesta – vidno nezadovoljni urodom.

Ja imam nekih 20ak stabala. Prošle godine je bilo 312 kg, ove godine 68 kg maslina“, poručio je Stipe Miličević, maslinar iz Čitluka.

Ipak sve to ih ne obeshrabruje jer je potražnja za maslinovim uljem velika pa se pretpostavlja da je maslinarstvo unosan biznis i da ne može doživjeti krah.

Maslinarstvo je sve zanimljivija poljoprivredna grana u Hercegovini, što pokazuje i službena statistika prema kojoj je proizvodnja za pet godina uvećana za više od tri puta.

Prema podacima Agencije za statistiku BiH, 2015. godine u našoj zemlji proizvedeno je 303 tone maslina, tri godine kasnije taj je broj udvostručen na 610,3 tone, da bi u prošloj godini proizvodnja bila uvećana na 985,3 tona. Sve više ljudi se odlučuje na njen uzgoj, pa su očekivanja da bi narednih godina trebalo biti mnogo više maslina , samim tim i ulja u dovoljnim količanama kako bi ga osim na domaće, maslinari nesmetano mogli plasirati i na inozemno tržište.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!