Bh. državljanka koja živi u Kijevu: Aerodrom je prepun stranaca, hrle u avione

Vijesti 15. feb 202220:30 > 16. feb 2022 08:05 0 komentara

Sunčane ulice Kijeva, visoka inflacija i broj zaraženih koronavirusom slika su koju pamte Bosanci i Hercegovci koji su zbog aktuelne sigurnosne situacije dobili preporuku poslodavaca da napuste Ukrajinu. Nadležni ne znaju koliko je državljana BiH trenutno u ovoj zemlji.

Dan D

Od momenta kada je Ruslana zavrtila svijet i donijela pobjedu Ukrajini, pa do svijeta koji se vrti oko Ukrajine. Prošlo je skoro dvije decenije. Tačno deceniju u BiH je stigla Ukrajinka Uliana Bakh. Pronašla je ljubav svog života i za mjesto u kojem će graditi zajedničku sreću izabrali su Sarajevo. Ulianini roditelji i rodbina žive u zapadnom dijelu Ukrajine. Kod njih u isto vrijeme osjetim strah i prkos, ističe Uliana Bakh.

“Ljudi se grupiraju, komšiluk, pokušava istražiti u koje se mjesto mogu sakriti ukoliko kreću granatiranja. Djeca u školi redovno prolaze treninge evakuacije, niko ništa ne zna ni u ekonomskom smislu ni u sigurnosnom smislu, šta će se dešavati i kako. Generalno kažem neki strah, ali i spremnost za agresiju ako se desi”, kazala je Bakh.

A gore u Kijevu boravi i određeni broj državljana BiH. Amina Hodžić je jedna od njih. Visoka inflacija, i broj zaraženih koronavirusom je jedino što vidno brine državljane Ukrajine, kaže. Priznaje kruže informacije o 16. februaru kao danu D.

“Koliko jučer kada smo mi napuštali sunčani, mirni Kijev, na ulicama sve do aerodoroma, vi na ulicama ne biste mogli osjetiti da bi se moglo nešto desiti. Tek kada smo ušli u zgradu aerodroma, tu sam osjetila blagu paniku jer je aerodrom bio prepun stranaca koji hrle u avione. To nije bilo lijepo za vidjeti i nadamo se da ćemo se ubrzo vratiti u lijepu Ukrajinu“, kazala je ona.

59 državljana BiH je angažovano pri posmatračkoj misiji OSCE-a, koje je zaduženo za njihovu sigurnost. No tačan broj bh. državljana nije poznat. Ambasadi u Mađarskoj, koja nerezidnetno pokriva Ukrajinu, niko se do sada nije javio za pomoć.

“Naše su pretpostavke da naših državljana u Ukrajini ima po osnovi zaposlenja i bračnih veza. Ohrabruje činjenica da su glavni akteri novonastale situacije voljni da se sretnu i razgovaraju i mi se uzdamo da će diplomatija prevagnuti i predstavnike svih zainteresovanih strana dovesti za stol da kroz dijalog, a ne oružane sukobe riješe situaciju na terenu”, navela je Biljana Gutić Bjelica, ambasadorica BiH u Mađarskoj.

Niko ne želi rat

I dok stižu uvjeravanja kako niko rat ne želi, analitičari upozoravaju da Zapadni Balkan ne bio poprište mira dok Evropa ratuje. Neki bi iskoristili situaciju.

“Da ostvare neke planove koje su imali ranije, za proširenje za stvaranje velike Srbije, Albanije, Bugarske i tako dalje”, istaknuo je Neven Kazazović, vojno-politički analitičar.

Uliana Bakh je naglasila da stvarno ima puno sličnosti.

“U jednu ruku nalazimo se i Ukrajina i BiH u nekom regionu gdje naše komšije pokušavaju imati teritorijalne pretenzije i slično, pokušava se izvrtati historija, sada još jedna sličnost je i ta agresija, jer je BiH nedavno preživjela agresiju i tada svijet nije reagovao, kada je ostala 1 na 1 sa agresorom i tako se dešava sada i Ukrajini, ali nadam se da je svijet nešto naučio“, rekla je Uliana Bakh.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!