Bh. film je u najgoroj poziciji do sada, poručili su u otvorenom pismu Vladi Federacije BiH predstavnici Udruženja filmskih radnika, reditelja i snimatelja. Kažu nagomilanih problema koji zahtijevaju rješenja je mnogo, a u međuvremenu, bh. talenti napuštaju BiH, a domaća filmska proizvodnja se polako gasi.
Sveobuhvatno uređenje ove oblasti, kako bi audio-vizuelni sektor i bh. film zakonski, organizovano i finansijski bili potkovani stabilnim temeljima, u skladu s evropskim, ili barem, regionalnim praksama, suština su apela koji potpisuju Udruženje filmskih radnika u FBiH, Udruženje reditelja u BiH i Asocijacija snimatelja u BiH. Mnogo je nagomilanih problema koji čekaju na rješavanje. Na novi, osavremenjeni Zakon o kinematografiji još čekaju, jer važeći datira iz vremena SFRJ. Uz to, Federalna Vlada je smanjila i budžet namijenjen Fondaciji za kinematografiju.
Srđan Vuletić, reditelj:
“Imate situaciju da Fondacija za kinematografiju Sarajevo, u okviru FBiH, funkcioniše da je nejasno gdje su otišle pare od prošle godine, koliki je budžet, zašto je manji. Nejasno je šta je projekcija, šta će biti u narednih pet godina… Ako kompariramo sa susjednim državama, manje-više dodjeljujemo za filmove koliko, otprilike, dobiju dva filma u Hrvatskoj.”
S obzirom na to da je jedan od gorućih problema i blokada rada Filmskog centra Sarajevo, dovedena je u pitanje i misija očuvanja tradicije i nasljeđa bh. kinematografije. Rješavanju ovih problema prethodi dijalog s predstavnicima vlasti FBiH, kojim naši sagovornici nisu zadovoljni. Jer, osim načelnih sastanaka, niti vide konkretna rješenja, niti volju za tim.
Ines Tanović, direktor Filmskog centra Sarajevo:
“Autorski filmovi koji su proglašeni nacionalnim blagom sada, praktično, ostaju bez brige. Ukoliko se ugasi Filmsi centar Sarajevo, a sve ide ka tome, s obzirom na to da već šest mjeseci nema finansiranja, prestaće da se isporučuje i struja, plin, filmovi će biti u neuslovnim prostorijama i počeće ponovo da propadaju”.
Propada i proizvodnja domaćih serija. Iako je obećan nastavak rada BH Content Laba, projekat je praktično ugašen, iako je, za kratko vrijeme, ističu naši sagovornici, uspio da pozicionira BiH kao najuspješniju produkciju serija u regiji.
Srđan Vuletić, reditelj:
“Šta je misija iza odluke da se pogasi BH Telecom finansiranje serija? Šta je rezultat? Godinu dana nakon toga nemate ništa novo. Samo su se snimale serije koje su se snimale nekada prije ili su se snimale pod starim potpisnim ugovorima”.
Prije posljednjeg apela, Udruženje filmskih radnika u BiH uputilo je i otvoreno pismo nadležnima povodom nepoštovanja Zakona o kolektivnom ostvarivanju autorskih i srodnih prava. Kao krivca označavaju Institut za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine.
Ines Tanović, direktor Filmskog centra Sarajevo:
“U međuvremenu, pojavilo se i drugo Udruženje UFI iz Kiseljaka koje je, takođe, tražilo istu licencu i Institut za intelektualno vlasništvo oduzelo licencu Udruženju filmskih radnika i dodijelilo je UFI-u i pored toga što Udruženje filmske industrije iz Kiseljaka ne zastupa većinski av djela iz BiH”.
Zbog čega je u toku i sudski postupak. Kako je došlo do ovih problema i zašto izostaju konkretna rješenja, pitali smo i resorno federalno ministarstvo. Odgovor nismo dobili.
Ukoliko, ponovo, izostane dijalog, scenario kojem ćemo svjedočiti, a već mu svjedočimo jeste nastavak odliva bh. talenata, ali i gašenje domaće proizvodnje.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!