BiH ima ozbiljan problem s ilegalnim oružjem: U Željezari Ilijaš uništeno 1.400 komada

Vijesti 28. okt 202319:26 0 komentara

Nije tajna da Bosna i Hercegovina ima ozbiljan problem s ilegalnim oružjem. Niko sa sigurnošću ne može tvrditi koliko ga građani širom države imaju, no procjene su da je riječ o stotinama hiljada. Danas je u Željezari Ilijaš uništeno oko 1.400 komada. Iako nadležni kontinuirano provode akcije u kojima ukazuju na opasnosti držanja ilegalnog oružja, proces uništavanja godinama ide sporo.

Iz ovih pušaka, pištolja, različitih vrsta, starosti, više niko neće pucati. Otopljene su u kontrolisanim uslovima Željezare i pod nadzorom stručnih osoba. Svih 1.400 komada.

Upravo se ilegalnim oružjem počini većina krivičnih djela, uprkos tome što je u Bosni i Hercegovini registrovano blizu 350 hiljada komada oružja koje građani legalno posjeduju. Akcija prikupljanja i uništavanja ilegalnog oružja kontinuirana je godinama.

Traje od 2016. godine, a do danas je uništeno preko 27 hiljada komada.

No, je li dovoljno. Istovremeno s prikupljanjem i uništavanjem oružja, provodi se kampanja “Poštuj život, ne oružje”, s ciljem podizanja svijest građana o opasnostima držanja ilegalnog oružja. Ipak, zloupotrebe su također kontinuirane. Posebno izražene u posljednje vrijeme.

“Imali ste priliku vidjeti od posljednjih događaja u Republici Srbiji da je i kod nas bilo incidenata, zlupotrebe oružja posebno u kontekstu nasilja u porodici i mogu reći da nadležni organi u BiH nakon tih događaja poduzimaju niz aktivnosti u smislu obavještavanja građana i upozoravanja na opasnosti pa i ova današnja aktivnost uništavanja oružja predstavlja jedan dio koji doprinosi cjelokupnom tom ambijentu”, rekao je Ermin Pešto iz Ministarstva sigurnosti BiH.

Petnaest godina UNDP je dio akcija uništavanja oružja. Evropska unija finansira. No i sami priznaju, proces ide sporo.

“U pravu ste i mi imamo namjeru ubrzati, i računama na saradnju svih da u tome uspijemo. Za UNDP ovo je vrlo važno, ostajemo posvećeni ovim aktivnostima i moram istaći ne samo da je dobro za sigurnost građana, ali je krajnje važno u kontekstu standarda EU“, kaže Sylvain Merlen iz UNDP.

Interes međunarodnih partnera je i zbog toga što je Bosna i Hercegovina dijelom rute trgovine oružjem na Zapadnom Balkanu. Pri tome je ogroman broj oružja zaostalog iz rata. Prema određenim istraživanjima, građani BiH iako neće krivično odgovarati ukoliko oružje dobrovoljno predaju, na taj se potez rijetko odlučuju.

“Ja sam mislio da će se ti motivi smjenjivati, jedan drugi, ima ih više, ali uvijek je nekako u vrhu loša politička situacija i strah od ponovnog sukoba”, rekao je ranije Armin Kržalić, profesor na FKN.

Borba s problemom ilegalnog oružja mora, kažu nadležni, ići na vrh prioriteta.

“Vidite šta se dešava danas i u regionu, u Ukrajini, sad na Bliskom Istoku, zaista veliki su izazovi za policijske agencije u BIH, i puno je posla ispred nas”, rekao je Pešto.

Radi se na harmonizaciji zakona, s obzirom na to da entiteti i svaki kanton imaju svoja pravila. No, uglavnom je nelegalno držanje oružja krivično djelo za koje možete dobiti kaznu i do nekoliko godina zatvora.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!