BiH opet na neslavnoj listi: U nekoliko bh. gradova večeras zagađen zrak

Vijesti 18. nov 202423:12 0 komentara
N1/ F.Z. (Ilustracija)

Dolaskom zime Bosna i Hercegovina dospijeva na neslavnu listu najzagađenijih gradova svijeta. Ni večeras nije ništa drugačija situacija pa je tako u nekoliko gradova u našoj zemlji zagađen zrak dok je u Sarajevu i Banjoj Luci on ocijenjen i kao veoma nezdrav.

Prema zvaničnim podacima na stranici IQAir i mjerenju u 22:00 sata, Sarajevo je večeras šesti najzagađeniji grad na svijetu. Ispred Sarajeva se nalaze Indija, Pakistan, Bangladeš i Demokratska Republika Kongo s izrazito velikim indeksom zagađenosti.

IQAir (Lista najzagađenijih gradova u svijetu)

Indeks zagađenosti u Sarajevu označava da je zrak večeras “veoma nezdrav” te da se u njemu nalazi 210 PM2.5 štetnih čestica koje ozbiljno mogu narušiti ljudsko zdravlje.

Istaknuto je da je trenutna koncentracija tih čestica čak 27 puta veća u odnosu na prosjek dozvoljenih, a prema izvještajima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).

IQAir (Podaci o zagađenosti u Sarajevu)

U isto vrijeme izmjeren je zrak i u Banjoj Luci pa je i u ovom bh. gradu on “veoma nezdrav” uz još veću koncentraciju  PM2.5 čestica – 242 što je, kako se navodi, čak 33,5 puta više u odnosu na prosjek koji je dozvoljen prema WHO-u.

IQAir (Podaci o zagađenosti u Banjoj Luci)

Zrak je zagađen i u Tuzli i Zenici, ali je, moglo bi se reći, nešto i povoljnija situacija u ovim gradovima u odnosu na prethodna dva.

Tako je u Zenici i Tuzli nakon mjerenja u 22:00 sata zrak ocijenjen kao “nezdrav za osjetljive grupe”.

IQAir (Podaci o zagađenosti u Tuzli)

To znači da i dalje u zraku sadrži visoke koncentracije PM2.5 čestica – Tuzla (125), Zenica (137), ali nije u tolikoj mjeri opasan kao onaj u Sarajevu i Banjoj Luci.

IQAir (Podaci o zagađenosti u Zenici)

Zrak je izmjeren i u gradu na Neretvi i moglo bi se reći da je u njemu trenutno najugodnije za boraviti.

IQAir (Podaci o zagađenosti u Mostaru)

Shodno tome, u Mostaru je zrak ocijenjen kao “umjereno zagađen” i sadrži 60 PM2.5 čestica što je šest puta više od dozvoljenog prosjeka.

Važno je istaći da se problem zagađenja javlja iz godine u godinu, ali da vlasti i pored brojnih obećanja ne pronalaze i ne rade konkretne promjene kako bi se ta situacija promijenila.

Na kraju svega toga jedino poboljšanje bh. građanima donose vjetar i kiša.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!