BiH pristupila Digitalnoj Evropi: Šta ovo znači za građane i ko će imati najveću korist?

Vijesti 04. jun 202421:04 0 komentara
F.Z./N1

Bosna i Hercegovina je pristupila Programu "Digitalna Evropa". To znači da će zainteresirani građani, nevladine organizacije, javne uprave i preduzeća iz BiH dobiti priliku da konkurišu za bespovratna sredstva u iznosu od 1.5 milijardi KM. Budžet projekta za period od 2021 - 2027. iznosi 7,5 milijardi eura i namijenjen je unapređenju digitalne transformacije.

Približiti digitalnu tehnologiju građanima, biznisima i javnoj upravi u Evropsjke unije i državama pridruženim programu, te izgraditi digitalnu infrastrukturu, osnovni je cilj ovakvog Programa.

“Naš projekat je započeo 2021. godine. Fokusirao se na uspostavljenje digitalnih inovacijskih hubova u BiH. Ova četiri digitalna inovacijska huba su temelj za provođenje programa digitalna Evropa u BiH, s obzirom na to da će nuditi usluge koje su potrebne za provođenje digitalizacije”, kaže Eva Naher, programska direktorica u GIZ BiH.

Na ovaj način BiH će se približiti ekonomiji i društvu EU, koristiće njene tehnološke kapacitete, ali i generalno, digitalizaciju. Međutim, najveću korist od ovog projekta, imaće mala i srednja preduzeća.

U smislu da će, uz zainteresovane građane, nevladine organizacije i javnu upravu, dobiti priliku da konkurišu za bespovratna sredstva u iznosu od 1.5 milijardi KM. Iznos može biti i povećan. No, da bi se podigla svijest o mogućnostima koje Program nudi, za više od 700 kompanija, EU je organizovala obuku.

“Nama je bila izuzetna čast da budemo jedan od četiri huba koji su uspostavljeni inicijativom EU i da u tom pilot programu prođemo kroz 100 firmi kojima smo ponudili različite nivoe digitalizacije. Ulaskom u Digitalnu Evropu dobijamo veće pristupe resursima, mreži, finansiranjima”, kaže Edin Škaljić, direktor Digital Storm DIH.

Iako BiH u mnogo čemu kasni, u ovom slučaju srušila je rekord, jer je dogovor postignut za četiri mjeseca, zadovoljan je resorni ministar Edin Forto, koji je ovaj važan sporazum ovjekovječio simbolično, digitalnim potpisom.

“Danas će to potpisivanje biti simbolično, ja ću, kao, nešto potpisati, ali ja sam to već potpisao, digitalno, sertifikatom koji mi je izdala UIO”, poručuje Edin Forto, ministar komunikacija i prometa BiH.

Johann Sattler, šef Delegacije Evropske unije u BiH kaže da su isključivo tri stvari značajni elementi programa.

“Prva je vještačka inteligencija, tema koja je svakako aktuelna u cijelom svijetu. Druga je superkompjuteri, kroz digitalnu revoluciju. Međutim, nije to samo vještačka inteligencija, nisu to samo mašine i uređaji, nego je značajna i treća komponenta vještina, ljudskih resursa”, dodaje Sattler.

Međutim, ne vjeruju svi niti u proces digitalizacije, niti u proces tranzicije. Nije da otpora ovoj ideji nema.

“Ima, recimo, jedna institucija u BiH koja je odbila da digitalizujemo jedan proces. Upravo smo tražili da kroz zakon odobrimo digitalizaciju, da se ne mora ići i na tehnićčki pregled, i u MUP i na još nekoliko adresa da bi registrovalo vozilo, nego da se sve omogući na jednom mjestu. Oni su rekli, a šta će raditi moji zaposleni u MUP-u?”, kaže Forto.

Ima stotinu drugih stvari koje oni mogu raditi, uvjerava ministar, podsjećajući na to da su, svakako, za tranziciju koja je pred nama, bh. državne institucije potkapacitirane.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!