BiH za isplatu penzija treba stotine hiljada novih radnika kojih nema

Vijesti 12. sep 202419:07 0 komentara
Pixabay

Ruža Duspara iz Maglaja dobiva penziju u vrijednosti blizu 350 eura. Naslijedila ju je od supruga koji je preminuo prije pet godina. Ova sedamdesetpetogodišnjakinja boravi u domu za stare u ovom gradiću na sjeveru Bosne i Hercegovine.

“Penzija mi ne može pokriti pola troškova doma. Ne znam šta bih da mi nije sinova”, kaže Ruža za Radio Slobodna Evropa (RSE), dodajući da joj djeca novac šalju iz inostranstva da bi mogla plaćati dom.

Ona i blizu 738.000 penzionera penzije koje u prosjeku iznose oko 400 eura proteklih godina prima redovno, ali ne zahvaljujući uplati radničkih doprinosa.

Broj penzionera u Bosni i Hercegovini se gotovo izjednačio s brojem radnika kojih je u junu bilo oko 855.000.

Screenshot

Vladama dva entiteta u BiH – Federaciji BiH i Republici Srpskoj u čijoj nadležnosti su socijalna pitanja – u prosjeku nedostaje više od 200 miliona eura godišnje za isplatu penzija. Toliko iznosi razlika između uplaćenih doprinosa i ukupnih rashoda za starosne i vojne mirovine, invalidnine i druga prava.

Nedostajući novac entitetske vlade namiruju iz budžeta od drugih prikupljenih poreza.

Deficit u budžetima entiteti popunjavaju kroz zaduživanja na berzama u zemlji i inozemstvu, a ove godine planiraju se zadužiti ukupno više od milijardu eura, kako se navodi u usvojenim budžetima.

Razlika između uplaćenih doprinosa i isplaćenih mirovina će se, prema zvaničnom procjenama vlasti, i dalje povećavati zbog sve većeg broja umirovljenika, redovnog zakonskog povećanja penzija za nekoliko postotaka godišnje i nedostajućeg broja radnika.

Vlade zvanično procjenjuju da bi do 2032. godine razlika između uplaćenih doprinosa i isplaćenih mirovina mogla premašiti 800 miliona eura koji će se morati namiriti iz budžeta.

Redžo Mehić, predsjednik Saveza udruženja penzionera FBiH, kaže da je takvo stanje “neodrživo”, te da vlade moraju poticati zapošljavanje.

“Međutim, nama mladi i najstručniji kadrovi odlaze u inostranstvo, jer ovdje ne vide perspektivu za svoju djecu. S druge strane, strani investitori kada dođu u BiH vide političku nesigurnost i namete na platu od 41 posto. To je neodrživo i dovodi u pitanje isplatu budućih penzija”, kazao je Mehić.

Opširnije na portalu Radio Slobodna Evropa.

Bonus video:

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!