Borba s autizmom: “Potrebno beskrajno mnogo ljubavi, strpljenja, znanja, truda”

Vijesti 02. apr 202522:57 0 komentara

Širom svijeta danas se obilježava Svjetski dan svjesnosti o autizmu s ciljem podizanja svijesti o autizmu kao teškom neurorazvojnom poremećaju, ali i radi ukazivanja na važnost rješavanja problema sa kojima se suočavaju te osobe i njihove porodice. Tuzlanski kanton napravio je iskorak te otvorio Centar za autizam 'Meho Sadiković' - jedini u BiH. Danas se ova javna ustanova pohvalila rezultatima koje postiže. 

Radno okupacione terapije i praćenje razvoja djece i osoba sa poremećajima iz autističnog spektra dio su aktivnosti Centra za autizam koji je otvoren krajem 2023. godine kao velika nada roditelja.

“Prije polaska, on je tretiran u Zavodu, ali je bilo malo osoblja tamo. Ovdje je dosta povoljnije, rade sa njim. Napredovao je. Bolje hoda jer slabo je pokretan. Nema komunikacije, ali dosta bolje razumije”, kaže jedan od roditelja Mitar Stojanović.

Sa ovom populacijom radi 19 stručnjaka različitih profila. Iako je ista dijagnozima svim korisnicima, pristup je drugačiji.

“Svako od njih je indiviuda i svijet za sebe. Potrebno je zaista beskrajno mnogo ljubavi, strpljenja, znanja, truda. Kada svi uložimo svoj maksimum i sve svoje resurse, uspijeh ne može izostati”, pojašnjava Maja Šabanović, pedagog-psiholog.

Rezultati su vidljivi, a roditelji zadovoljni jer su uglavnom, sa bolesnom djecom, bili prepušteni sami sebi.

“Meni je najvažnije do on ne nazaduje, a nazadovao je dosta prije polaska u Centar za autizam. Ovdje dosta napreduje. Najvažnija je ta socijalizacija, da dijete ne bude divlje i osamljeno. Ja sam stvarno zadovoljan”, ističe Stojanović.

Emir Altumbabić, predsjednik udruženja „Urdosa“ Tuzla smatra da je napravljem veliki uspjeh.

“Ako uzmete u obzir da je većina njih bila zdravstveno, socijalno, ekonomski zapuštena, da su imali nedovoljnu ili nikakvu rehabilitaciju, da su bili kod svojih kuća socijalno isključeni, za godinu dana napravljen je ogroman uspjeh u radu sa njima i otklanjanju onih nekih najtežih simptoma”, naglašava.

Centar ima trenutno 25 korisnika. Obavljajući djelatnost socijalne zaštite, u ustanovi se istovremeno pruža usluga za 10 korisnika.

“Podijelili smo korisnike u dvije smjene, dvije grupe i jednu međusmjenu, akkao bi smo imali veći broj korisnika. Želimo omogućiti svima, a i onima koji su na listi čekanja pružimo tretman, individulani tretman, grupni rad, rehabilitaciju, cjelodnevni ili poludnevni boravak”, poručuje Emina Altumbabić, direktorica Centra za autizam ‘Meho Sadiković’ Tuzla.

Sve to i 19 zaposlenika finansira se iz kantonalnog budžeta sa oko milion KM godišnje. Ove godine planirana je stabilizacija ustanove, a potom širenje.

“A to je da se sagleda situacija je li moguće pri ovoj javnoj ustanovi da krene sa radom odjeljenje koje podrazumijeva zdravstveni dio usluge, a možda nekada u budućnosti i onaj dio koji se odnosi na obrazovni segment”, stava je Fadil Alić, ministar za socijalni rad TK.

U registar osoba oboljelih od autizma sa područja TK za sada je upisano 110 imena. Međutim, sumnja se da je broj puno veći, ali mnogi roditelji nisu prijavili djecu jer odbijaju priznati njihovu bolest, što je greška jer je rana intervencija najbitnija, poručuju iz Centra.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!