Borba s maglom i zagađenjem: Sarajevo ostaje talac nedovoljnih mjera, putnici u neizvjesnosti

Vijesti 12. nov 202407:06 1 komentar
F.Z. / N1

Osim što zagađen zrak loše utječe na zdravlje ljudi, magla pravi veliku pometnju u aviosabraćaju. Tako je u glavnom gradu Bosne i Hercegovine počeo period otkazanih letova. Iako vlast godinama najavljuje konkretne mjere smanjenja aerozagađenja u praksi se ništa nije promijenilo.

Ovih dana prave glavobolje za putnike na Međunarodnom aerodromu Sarajevo. Uvijek je neizvjesno da li će avion poletjeti, da li će let biti otkazan ili prolongiran.

”Jutros je let za Antaliju otkazan kao i let iz Antalije za Sarajevo. Proteklih dana imali smo također niz otkazanih letova: od onih za Italiju, Belgiju, Tursku. Zabilježeno je i preusmjeravanje letova ka Dubrovniku i Banjaluci, kao i pomjeranje termina letova”.

Ključni razlog je magla, ali i konfiguracija terena. Potrebna je prava vještina da se avion prizemlji. Ovako slijetanje izgleda iz ugla jednog od pilota.

Omer Kulić, bivši pilot i stručnjak za aviosaobraćaj:

”Aerodrom je takav, zahtjevan… ima strm prilaz i to je igraničavajući faktor. Avionu je dosta zahtjevno ako ne uspije da sleti i onda produži. Zato je takva situacija. No, ako pogledamo statistički u Sarajevu je mali broj otkazanih letova, ovo se desi otkazano dva, tri, pet letova, ali u odnosu na godinu i desetine hiljada letova to je jako mali broj”.

Oni koji često putuju nisu iznenađeni odgođenim letovima i naprosto se pokušavaju prilagoditi okolnostima.

Ismail Šehić, poduzetnik:

”Nažalost letenje iz Sarajeva je veliki problem. Ja sam već naučio da svaki svoj put planiram dva tri dana unaprijed da odem negdje jer se može desiti da te vrate u tvom gradu nazad, itd”.

No, da li može biti drugačije? Jedno od mogućih rješenja je produženje poletno-letne staze. U međuvremenu proširenje piste naišlo je na sporenje zbog pitanja zemljišta između dva entiteta.

Omer Kulić, bivši pilot i stručnjak za aviosaobraćaj:

”Bilo je i pokušaja da se radi sa rastjerivanjem magle, to je uzaludan posao. A za otkazivanje letova je isključiva nadležnost pilota u avionu”.

A kada je let prolongiran, što se najčešće događa u zimskom periodu, bh. putnici često ne traže svoja prava.

Ismail Šehić, poduzetnik:

”U slučaju da kasni više od tri sata svako od nas ima pravo da traži, ja sam dva puta dobio 400 eura. Jednom mi je let kasnio osam sati, jednom sam se morao vraćati. Imate pravo na refundaciji. Ima aplikacija AirHelp gdje aplicirati, uzmu 20% od iznosa, ali se pravno bore za vas protiv kompanije. Ja sam tako naplatio”.

Sarajevo je danas sedmi najzagađeniji grad na svijetu. Zagađeniji je čak i od glavnog grada Kine gdje živi preko 20 miliona ljudi. Aktuelna vlast godinama je najavljivala mjere koje će sve to promijeniti. Tako je bivši premijer Edin Forto 2021. godine rekao da se radi sve kako se Sarajevo ne bi gušilo u magli.

Anes Podić, Eko akcija:

”Onda na kraju te krize, tadašnji premijer Forto ide na sastanak sa ambasadama da traži novac za prečistače za vrtiće i škole i zaštitne maske za radnike koji su vani. Radnici su i danas bez maski, vrtići nemaju prečištače. Od tada je potrošeno pet milijardi našeg novca, a nisu bili u stanju da kupe prečistače”.

Situacija je, dodaje Podić, sada i gora zbog gradnje velikih zgrada. Aktuelni premijer Nihad Uk u jednoj od izjava poručio je da je smanjenje zagađenja dugotrajan proces i da zrak u Sarajevu neće biti čist ni do kraja mandata aktuelne vlade 2026. godine. Eko aktivisti upozoravaju da svake godine bolesti uzrokovane zagađenim zrakom u svijetu ugase devet miliona života.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare