Bosna i Hercegovina ne učestvuje u MOP2

Vijesti 15. nov 202116:11 0 komentara
Pixabay

Danas je počeo sastanak strana globalnog sporazuma za borbu protiv međunarodne ilegalne trgovine duhanom i duhanskim proizvodima poznat pod nazivom MOP2 (Meeting of the Parties 2), a trajat će do 18. novembra 2021. godine. MOP2 će odlučivati o ključnim pitanjima koje se odnose na ilegalnu trgovinu duhanom i duhanskim proizvodima. Ovaj sastanak okuplja države potpisnice Protokola, kao i međuvladine organizacije i civilno društvo. Nevladina organizacija PROI je jedini predstavnik iz Bosne i Hercegovine na ovom sastanku, koja prisustvuje u ulozi posmatrača.

Bosna i Hercegovina ostala je jedina država iz regije koja nije ratificirala Protokol o uklanjanju nezakonite trgovine duhanom i duhanskim proizvodima, Svjetske zdravstvene organizacije (SZO). Uprkos tome, u Bosni i Hercegovini problem ilegalne trgovine duhanom se i dalje neargumentirano veže za akciznu politiku, ignorirajući dostupnost svjetski priznatih instrumenata za eliminaciju ilegalne trgovine duhanskih proizvoda.

Procjenjuje se da se svake godine na globalnoj razini izgubi do 47 milijardi američkih dolara zbog ilegalne trgovine duhanskim proizvodima. Kako bi se smanjio ovaj gubitak i poboljšala učinkovitost zakonodavstva o kontroli duhana, stranke će tokom sastanka razmotriti načine za napredak u provedbi Protokola, uključujući jačanje njegovih učinaka kroz poboljšanje međunarodne saradnje. Protokol predviđa paket mjera koje države trebaju poduzeti s ciljem uklanjanja svih oblika ilegalne trgovine duhanskim proizvodima. Odredbe Protokola uključuju licenciranje, praćenje kretanja proizvoda, monitoring i regulaciju prodaje putem interneta, međunarodni tranzit i bescarinsku prodaju.

„Na ovom sastanku moramo obaviti ozbiljan posao. Ne samo da nezakonita trgovina duhanskim proizvodima potkopava napredak koji se postiže u oporezivanju duhanskih proizvoda, već je nezakonita trgovina povezana s prekograničnim organiziranim kriminalom i drugim aktivnostima koje ugrožavaju našu sigurnost”, navodi dr. Adriana Blanco Marquizo, voditeljica Sekretarijata FCTC Svjetske zdravstvene organizacije.

Također će se raspravljati o osiguranju pouzdanog financiranja Protokola, a uključit će se i prijedlog investicijskog fonda. Cilj je prikupiti 25 milijuna američkih dolara fonda koji će generirati prihod koji se može koristiti za jačanje Protokola. Ovaj potencijalni novi izvor financijskih doprinosa usmjeren je na ulagače izvan tradicionalnog zdravstvenog sektora.

Bez pristupanja procesima ratifikacije i implementacije Protokola, Bosna i Hercegovina je isključena iz ovih međunarodnih procesa i ne može ostvariti pristup pomenutim instrumentima što dodatno otežava već uveliko prisutan problem ilegalne trgovine duhanom i duhanskim proizvodima u našoj državi.

“Pozivamo sve nadležne institucije Bosne i Hercegovine da u što kraćem roku pristupe Protokolu kao i na saradnju i zajednički pristup rješavanju ovog ekonomskog, kriminalnog i javnozdravstvenog problema koji u velikoj mjeri indirektno utiče na boljitak građana i građanki Bosne i Hercegovine. Samo sistematski pristup ovom problemu može donijeti efikasne rezultate”, izjavili su iz PROI-a

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!