Božić u Srebrenici, kolijevci franjevaca: Neka se rodi novo zajedništvo

Vijesti 25. dec 202409:20 0 komentara
N1 BiH

U kapeli Svete Marije u Srebrenici, za katoličku župu Srca Isusova, koja obuhvata područja opština Srebrenica, Bratunac, Vlasenica, Milići i Zvornik sinoć je služena Božićna misa ili „ponoćka“.

Najprije je u restoranu Kulturnog centra Srebrenica organizovan Božićni prijem čiji domaćin je bio glavni župnik ove župe fra Franjo Ninić. Na prijemu su pored vjernika bili i načelnik Opštine Srebrenica Miloš Vučić i zamjenik načelnika opštine Bratunac Ninko Tešić, sveštenik Srpske pravoslavne crkve u Srebrenici Aleksandar Mlađenović i drugi imam čaršijske džamije u Srebrenici Ahmed Hrustanović.

N1 BiH

Čestitajući svima koji slave Božić, bilo po julijanskom ili gregorijanskom kalendaru, fra Ninić je poželio svako dobro, Božiji blagoslov i mir u 2025. godini.

“Želimo sa ljudima iz Srebrenice i Bratunca podijeliti radost Božića i zajednički se moleći poslati poruku da istinski mir zavlada među ljudima u lokalnim zajednicama, ali i širom svijeta. Da postanemo solidarni jedni sa drugima, da počnemo jedni druge voljeti, a ne da se gledamo preko nišana i preko nekih podjela, bile one nacionalne ili religijske. Mi želimo da Božić ne bude blagdan samo katolika već da ovo bude slavlje svih ljudi koji ovdje žive i da se iz njega rodi jedno novo zajedništvo, međusobna solidarnost i pravednost”, kazao je fra Ninić.

Na pitanje šta za njega znači Božić u Srebrenici koju fratri Franjevci smatraju svojom kolijevkom u Bosni i Hercegovini fra Ninić je odgovorio:

“Volim kazati da je najbolje iskustvo vjere, iskustvo vjere na rubu. Naša katolička i franjevačka zajednica ovdje je zajednica na rubu, takav je bio i događaj Isusova rođenja u malom, nepoznatom mjestu Betlehemu koje nikome ništa nije značilo, ali se tu dogodila ta velika stvar za cijeli svijet. Tako ja smatram da je ovo naše slavlje ovdje, slavlje na rubu, ali koje na jedan način može obnoviti zajedništvo među ljudima, međusobnu solidarnost i humanost koja nam je svima potrebna.”

Mala zajednica koja čuva religiju i tradiciju

Katolička zajednica u Srebrenici i Bratuncu je danas mala i radi se uglavnom o starijim osobama. Prva poslijeratna misa ponoćka u Srebrenici je održana 2016. godine.

N1 BiH

Božićni prijem, misa ponoćka i svečana večera okupila je mali broj vjernika i zbog velikih snježnih padavina.

Ivan Milas je kao mladi nastavnik u Srebrenicu davno došao iz Splita i ovdje radeći do penzije u srebreničkim školama, oženio se i ostao živjeti do danas.

“Svaki put kada sam ovdje u kapeli, posebno na ovoj misi, osjećam se zaista lijepo i sretan sam što i mi katolici, iako nas je danas malo u Srebrenici, možemo kao vjernici da poštujemo i slavimo rođenje Sina Božjega Isusa Krista”, kazao je Milas za N1.

N1 BiH
N1 BiH
N1 BiH
N1 BiH
N1 BiH
N1 BiH
N1 BiH
N1 BiH

Franjevačka provincija Bosna Srebrena je kolijevka svih katoličkih provincija u regionu. Dobila je naziv po Srebrenici i jedina je od svih ustanova bosanske srednjovjekovne države koja se uspjela očuvati sve do današnjih dana.

Srebrenica- kolijevka Franjevaca

Srebrenica je za franjevce sveto mjesto i njihova kolijevka u Bosni i Hercegovini (Franjevci, fratri pripadnici su Franjevačkog reda, koji je početkom XIII. vijeka osnovao sv. Franjo iz Asiza).

Prvi franjevci su na prostore današnje BiH, tačnije u Srebrenicu došli 1291. godine i izgradili samostan koji je postojao sve dok 1690. godine koji je u Bečkom ratu uništen u požaru, a franjevci se razišli. Temelji samostana i crkve sv. Marije bili su dugo pod zemljom dok slučajno nisu otkriveni i na njihovim ostacima 1991. godine je izgrađena spomen kapela Sv Marije.

Srebrenica je filijalno mjesto Župe Srca Isusova iz Zvornika, ali kako u Zvorniku nema ni jednog objekta ili molitvenog mjesta, sva pastoralna briga za vjernike se obavlja ovdje uz Srebrenici.

Izet Imamović i u miru i ratu čuvao kapelu

Katolička crkva u Srebrenici živi u duhu solidarnosti i ima dobre odnose sa Srpskom pravoslavnom crkvom i Islamskom zajednicom, koje su ovdje takođe prisutne, a potvrda toga je i to da ova kapela u ratu nije doživjela sudbinu mnogih drugih bogomolja i da nije uništena.

Sve vrijeme rata i kasnije po povratku u Srebrenicu sve do smrti o kapeli se brinuo i njene ključeve čuvao Izet Imamović čija kuća je u neposrednoj blizini kapele i kojeg su fratri od srca zvali fra Izet, iako je on bio islamske vjere.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!