Brammertz poručio sa sastanka u VSTV-u: “Regionalna tužilaštva spremna preuzeti slučajeve ratnih zločina”

Vijesti 23. sep 202416:34 2 komentara
N1

Glavni tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Hagu stigao je danas u posjetu Bosni i Hercegovini gdje se u glavnom gradu susreo sa predstavnicima pravosudnih institucija. Ovaj sastanak je inače organizovalo Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH (VSTV BiH).

Više od 40 posto predmeta ratnih zločina odnosi se na one u kojima su optužene ili osuđene osobe nedostupne bh. pravosuđu, kaže predsjednik VSTV-a BiH, Halil Lagumdžija. To je vidljivo i u situacijama kada su za njima raspisane međunarodne potjernice, jer većina njih bijeg od pravde traže u susjednim državama poput Hrvatske i Srbije.

U zadnje tri godine napravljen je, kaže Lagumdžija, pomak, ali to nije dovoljno, na šta ukazuju i predstavnici udruženja žrtava rata.

Na ovo se nadovezao i glavni haški tužilac, Serge Brammertz, koji je rekao da predstavnici udruženja žrtava rata s pravom imaju pravo da upućuju kritike i budu nezadovoljni. S tim u vezi, konstatuje da je uvijek moglo biti urađeno više.

Međunarodni mehanizam je okončao svoj rad na predmetima, a sad se bave pružanjem podrške procesuiranju ovih predmeta kroz regionalnu saradnju, ustupanjem predmeta ratnih zločina državama u kojima se kriju osobe koje su optužene ili osuđene za ove zločine.

“Jedini način da se zadovolji pravda jeste da se ustupi krivično gonjenje državama u kojima se bjegunci nalaze. Nedavno sam imao priliku da budem u Beogradu, Zagrebu, Podgorici i dobio sam uvjeravanja tamošnjih tužilaštava da će preuzeti ove slučajeve, ako im predmeti budu ustupljeni. U drugom dijelu sastanka razgovarali smo sa predstavnicima udruženja žrtava rata. Imaju pravo da upućuju kritike i budu nezadovoljni. Regionalna saradnja mora biti unaprijeđena, u suprotnom nećemo ostvariti napredak”, naveo je Brammertz.

N1/F.Z.
N1/F.Z.
N1/F.Z.
N1/F.Z.
N1/F.Z.
N1/F.Z.
N1/F.Z.
N1/F.Z.
N1/F.Z.
N1/F.Z.
N1
N1

Murat Tahirović, predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida koji je također danas bio prisutan poručio je da je sastanak bio jako težak i mučan.

“Imajući u vidu da su bili predstavnici žrtava bošnjačke, hrvastke i srpske nacionalnosti, da su iznijeli poprilično mnogo primjedbi na rad pravosuđa u BiH. Glavna tema je bila naravno ustupanje predmeta tužilaštvima u Srbiji, Hrvatskoj i Crnoj Gori. Mi smo iz tog takozvanog bošnjačkog dijela udruženja dali saglasnost imajući u vidu da, očito, i nakon više desetaka godina te osobe nisu dostupne pravosuđu BiH da se nastave postupci u tim zemljama, naravno, uz ogradu da se porazgovara sa svjedocima u konkretnim predmetima, a koji će sami dati saglasnost. Obrazloženo nam je da postoje dvije mogućnosti svjedočenja. Jedna se odnosi na direktni odlazak svjedoka, a druga na svjedočenje putem videolinka”, zaključio je Tahirović.

Današnji sastanak je bio prazna priča i pravdanje za dosadašnji nerad bh. pravosudnih institucija, kaže Božica Živković – Rajilić, predsjednik Udruženja žena žrtava rata Republike Srpske.

“Da sam ja pravnik, ja bih ovaj današnji dan smatrala sprovodom moje profesije. Nije moguće da završim pravo i da se 30 godina bavim procesuiranjem zločina i da 30 godina nisam završila posao”, kaže Živković-Rajilić, dodajući da je to rekla u oči svim učesnicima današnjeg sastanka. Ovo je, kaže, samo jedna u nizu priča haškog tužioca, koji samo dođe reda radi i prebaci odgovornost na domaći teren.

“Danas smo čuli od glavnog tužioca i sudije da ima još oko 130 procesa koji se vode. Od toga preko 80 gdje počinioci tih zločina nisu dostupni pravdi. Kako god oni to da prezentuju, taj podatak nije tačan jer smo mi iznijeli podatke da ima još stotine slučajeva za koje nije ni pokrenut proces. Da i ne znaju jesu li ti počinioci dostupni pravosuđu. Donijela sam spisak od preko 50 mjesta u kojima su počinjeni zločini, a za koje nije ni pokrenuta istraga”, ističe Živković-Rajilić.

Ovaj današnji sastanak je organizovan u okviru projekta “Unapređenje rada na predmetima ratnih zločina u BiH” koji implementira VSTV uz finansijsku podršku Evropske unije.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare