Sastanak vlasti u Konjicu obilježio kraj sedmice. Čović kaže: bila je zahjevna atmosfera. Dodik s Helezom imao verbalni sukob. Predstavnici Trojke razočarani, najavljuju da će pokazati pravnu moć Bosne i Hercegovine. Ništa nije dogovoreno, niko kažu neće popustiti. Edo Kanlić, magistar ljudskih prava i demokratije poručuje: "Čeka nas klimatski i politički vruće ljeto."
Sastanak vladajuće koalicije u Konjicu na državnom nivou nije donio nikakav pozitivan pomak.
“S obzirom na retoriku koju smo imali od početka sedmice, bilo je iluzorno očekivati da možemo imati ikakav zaključak jučerašnjeg sastanka. Pomno sam pratio press konferenciju nakon sastanaka i pitao sam se da li su svi akteri bili na istom sastanku jer su poruke koje su slali predstavljale drugačiju atmosferu. Mogli smo čuti da institucije moraju nastaviti borbu kako bi se osigurala pravna sigurnost u BiH i zaštitio Ustavni sud BiH pa do secesionističkih poruka koje Dodik šalje mjesecima pa i godinama. Jedna vrlo mučna atmosfera i mene je kao građanina BiH bilo sramota pratiti pogotovo nakon što su u medije procurile informacije o sukobu Zukana i Dodika. Nismo dobili ništa, osim da sada prolazi vrijeme kada je koalicija na državnom nivou prikazivali da je sve med i mlijeko. Poljuljani su na prvom testu i upitno je kako će se nastaviti bilo kakvi procesi pa i oni oko evropskih integracija.
Treba li Trojka raskinuti koaliciju sa Dodikom?
Bilo kakvo povlačenje iz koalicije na državnom nivou znači i trajnu blokadu institucija i jako teško je očekivati daće se Vijeće ministara smijeniti. Trojka je istakla da su pređene crvene linije i pratimo reakcije međunarodne zajednice koja ima itekako važnu ulogu u BiH koja i dalje nije dovoljno jasno postavila koje su to njihove crvene linije. Mislim da toliko nisu bitne izjave pojedinaca već šta će uraditi institucije BiH – Tužilaštvo i Sud BiH. Dodik je pokazao da se planira igrati s njim i podnio krivične prijave protiv sebe i ostalih zbog ovog zakona.
Odluka NSRS – hoće li i mogu li donosioci odluka kazneno odgovarati?
Pitanje je koliko će snage biti u Tužilaštvu da se upusti u tu priču. Bilo je prije krivičnih prijava protiv Dodika, ali tu ne vidimo pomaka. Ovo je još jedna test za njih, ali nisam optimističan znajući rezultate Tužilaštva. Vidjeli smo i kada se radi o visokoj korupciji i negiranju genocida da nisu spremni da se uhvate u koštac s tim predmetima. Čeka nas klimatski i politički vruće ljeto što se kosi s porukama da do kraja godine žele ostvariti dobre rezultate i ispuniti ovih 14 kriterija EK.
Na čemu je bio temeljen taj optimizam?
Znajući na koji način smo dobili kandidatski status akterima iz međunarodne zajednice i domaćim je bilo stalo da pokažu stanje puno bolje i opravdaju tu odluku, u proceduru su poslani neki važni zakoni iz 14 prioriteta. Da se optimizam ne može bazirati samo na retorici pokazali su jučerašnjim sastankom. Mislim da taj optimizam polako opada i da je to loše za BiH jer nismo adekvatno iskoristili pažnju koju smo imali tokom početka agresije na Ukrajinu.
Svi najavljuju svoje pravne bitke. Schmidt poručio: “Budite spremni, bit će ozbiljna reakcija”. Hoće li?
Ja sa skepsom uvijek čekam kakva će njegova reakcija biti. Vidjeli smo da je s nekoliko odluka, nije siguran da uspijeva u onome šta hoć,e a to je bilo odblokirati Federaciju. Mislim da je nezahvalno prognozirati kave će biti njegove odluke, znamo da ima tu radnu grupu koja se bavi pitanjem državne imovine – to je mnogo ozbiljnije i od izbornog zakona zbog finansijskih interesa. Vidjet ćemo kako će se on odrediti i kakve će biti reakcije iz EU. Saopćenje nakon usvajanja zakona u NSRS je kratko i šturo. Trebamo ozbiljnije korake
Je li međunarodna zajednica dosljedna?
Nije. Mijenjaju se pristupi i standardi, pokušavaju se praviti ‘ad hoc rješenja’ za BiH koja završe neuspjehom i to pokazuje da nedostaje jedna vizija u Briselu Bosne i Hercegovine kakvu oni žele. Pravilo se previše ustupaka nacionalističkim strankama.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare